Zvolen v derby zdolal Banskú Bystricu po predĺžení, Košice pretrhli víťaznú šnúru Michaloviec

Na snímke zľava Alex Breton (Banská Bystrica) a Radovan Puliš (Zvolen)Na snímke zľava Alex Breton (Banská Bystrica) a Radovan Puliš (Zvolen) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

ZVOLEN - Hokejisti HC 05 Banská Bystrica prehrali v dueli 46. kola Tipos extraligy s HKM Zvolen 2:3 po predĺžení. Banskobystrickí hokejisti začali v dočasnom domovskom stánku vo Zvolenu práve proti tamojšiemu tímu dobre.

Mali miernu prevahu, ale chýbali šance. Rahm musel zasahovať po strele Creviera-Morina, zapotil sa aj pri možnostiach Ihnačáka a Faška-Rudáša zblízka. V presilovke nespracoval puk pred odkrytou bránkou Melcher a neujal sa ani nebezpečný teč Faška-Rudáša. Ako sa ma využívať početná výhoda ukázali hokejisti spod Pustého hradu. Najprv Nuutinen bez prípravy preveril Gajana, no ten napokon kapituloval po strele Hraška od modrej v štrnástej minúte – 0:1. Zvolenčania nevyužili potom i ďalšiu presilovku, v nej mal opäť dobrú možnosť Nuutinen a o pár sekúnd neskôr Bondra, keď po jeho strele si gólman Bystrice takmer nešťastne zrazil puk do bránky.

Na začiatku druhej tretiny 'bryndziari' nevyužili dve početné výhody. Dve možnosti v hre piatich proti piatim mal Marcinek, no na Gajana nevyzrel. Presilovku nepretavili do gólu ani hokejisti spod Urpína, no po nej mali veľké šance, keď po teči D'aousta zvonila horná žŕdka a Ihnačáka z metra vychytal Rahm. Ten napokon inkasoval v 35. minúte, odrazený puk sa totiž dostal pred Kabáča a zblízka ho upratal medzi žrde – 1:1. Do prestávky potom nebola núdza o príležitosti. Zvolenčan Kelemen v úniku pohorel, nedotiahol blafák. Banskobystričania hrozili v presilovke, Mlynarovič vyrazený puk dostal do bránky, ale podľa videorozhodcu nedovolene korčuľou, nevšimol si, že ho ešte potom stihol klepnúť hokejkou. V oslabení 37 sekúnd pred koncom streného dejstva Marcinek dobre forčekoval, na zadnom mantineli si nerozumeli Gajan s Bretonom, čo útočník HKM využil a zasunul puk pri pravej žrdi do bránky, kde sa už gólman HC '05 nestihol vrátiť – 1:2. Následne mal ešte dve veľké možnosti Kelemen, bystrický brankár tentoraz podržal svoj tím.

Nástup do tretej tretiny mali 'barani' excelentný. Faško-Rudás od zadného mantinelu našiel pred bránkou Ihnačáka a ten bez prípravy pri pravej žrdi zakončil – 2:2. Na opačnej strane pohrozil dobrou strelou z medzikružia Viedenský, no vyloženejšie príležitosti zmaril na papieri písaný domáci tím. Konkrétne Ihnačák, Crevier-Morin na dvakrát a Kabáč z bezprostrednej blízkosti. Zvolen mohol ísť do vedenia v presilovke, ak by Bondra sám pred Gajanom pretlačil puk za neho. Už v hre piatich proti piatim neuspel v predbránkovom priestore Mlynarovič a z pravej strany Melcher. Veľkú možnosť mal v 52. minúte Cardwell, no Rahm skvele vytiahol betón. V závere sa striedali útoky na jednej i druhej strane, ale nik sa už nepresadil. Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom sa dostal do úniku Stupka, šancu nevyužil, na opačnej strane nezspel v prečíslení Faško-Rudáš. Rozhodujúci moment nastal sedemnásť sekúnd pred koncom extra času. Puliš síce v úniku pohorel, ale spoza bránky posielal puk pred ňu a Gajan si ho nešťastne zrazil do bránky – 2:3.

Na snímke zľava Marek Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

HC 05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 – 0:1)
Góly: 35. Kabáč (Dvorský, Breton), 41. Ihnačák (Faško-Rudáš) – 14. Hraško (Zuzin, Puliš), 40. Marcinek, 65. Puliš. Rozhodovali: Müllner, J. Tvrdoň – Bogdaň, Synek, vylúčení na 2 min: 5:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Liptovský Mikuláš s desiatou prehrou v sérii

Hokejisti HC Slovan Bratislava zvíťazili v nedeľňajšom zápase 46. kola Tipos extraligy na ľade HK 32 Liptovský Mikuláš 4:1. Pre domácich to bola desiata prehra v sérii. Hostia boli od úvodu aktívnejší, zahrali si presilovku a Paluso trafil žrď. Ich tlak však zastavil faul Ondriša a aj keď domáci nevyužili presilovku, presadili sa pár sekúnd po jej konci. Oško poslal tvrdú strelu z ľavého kruhu, Parks vyrazil puk do Dunčka a od neho sa odrazil do siete. Slovan však vyrovnal presne za minútu, keď sa ocitol sám pred Kozlom Harris a bekhendom poslal puk pomedzi jeho betóny - 1:1. V ďalších minútach pokračoval veľký nápor hostí, ktorý vyústil do druhého gólu v 12. minúte. Opäť sa presadil Harris a opäť pomedzi betóny, tentokrát strelou spomedzi kruhov. Domáci tréner následne poslal do bránky Bátoryho. V ďalších minútach sa tempo upokojilo a chýbali i vyložené šance. Liptáci si v závere tretiny zahrali presilovku, ale bez gólového zápis.

Dohrali ju v úvode druhej tretiny, nasledovala ďalšia po faule Brodzinského, ale domáci počas nej takmer inkasovali, keď sa dostal do úniku Matoušek. Proti Bátorymu však nepochodil. Slovan sa opäť dostal do tempa, súpera zatlačil, vypracovali si šance, no na gól čakal až do záveru druhej tretiny. V 40. minúte využil početnú výhodu tvrdou ranou od modrej Brodzinski - 1:3.

V 42. minúte mohli definitívne spečatiť triumf hostí najprv Bortňák a po ňom z dorážky Matoušek, ale Bátory bol proti. Potom neuspeli domáci počas presilovky. Slovan si v ďalšom priebehu strážil náskok a v 52. minúte ho vylepšil v početnej výhode Zigo - 4:1.

HK 32 Liptovský Mikuláš - HC Slovan Bratislava 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Góly: 7. Dunčko (Oško, Kapičák) - 8. Harris (O'Donnell, Peluso), 12. Harris (O'Donnell), 40. Brodzinski (O'Donnell, Harris), 52. Zigo (Peluso, O'Donnell). Rozhodovali: Kalina, Šefčík - Gegáň, Hercog, vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Kalousek 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Nitra doma zdolala Trenčín

Hokejisti HK Nitra vyhrali v zápase 46. kola Tipos extraligy nad HK Dukla Trenčín 3:1. Viac gólových príležitostí mali v úvodnom dejstve domáci. Aj napriek tomu však ako prví vyhrávali Trenčania. V 12. minúte stredom klziska ušiel Hecl a poradil si aj s O’Connorom - 0:1. O dve minúty bol faulovaný v úniku Minárik a Múčka dorazil puk za Karjalainena, no už po veľmi rýchlom hvizde rozhodcu, ktorý nariadil trestné strieľanie. Fínsky brankár v ňom vychytal bekhendový blafák Kollára.

V 24. minúte našiel puk spoza brány hokejku Holešinského, ten bol však príliš blízko Karjalainena a puk nedokázal  zdvihnúť. Nitra sa nakoniec dočkala odmeny za aktivitu. V 35. minúte presne mieril Kollár. “Corgoni” dokázali zvrátiť stav ešte pred odchodom do kabín. Na 2:1 dával Tvrdoň.

Štart tretej tretiny ponúkol rušné momenty na oboch stranách. Najskôr hosťujúci Hecl nevyužil zaváhanie Bodáka, na opačnej strane mohol trestať Šiška, ale fantastickým zákrokom hokejkou mu radosť prekazil Karjalainen. Hneď vzápätí brankárovi Trenčína pomohla žŕdka po strele Holešinského. Nitrania sa postupne sťahovali brániť výsledok a spoliehali sa na brejky. Ukážkovo s brejkovou situáciou naložil Holešinský, ktorý si v úniku položil Karjalainena a definitívne rozhodol o troch bodoch pre Nitru - 3:1.

HK Nitra - HK Dukla Trenčín 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Gól: 35. Kollár (Ege, Bajtek), 40. Tvrdoň (Finlay, Slovák), 59. Holešinský (Tvrdoň, Mezei) - 12. Hecl (Chromiak, Paukovček). Rozhodovali: Baluška, Výleta - Crman, Kacej, vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Okuliar (Trenčín) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Dušan Milo, asistent trénera Nitry: "Sme spokojní, že sme konečne Trenčín porazili. Mali sme dobrý pohyb a vypracovali sme si dosť šancí. Zápas sa lámal na začiatku tretej tretiny. Mali sme tam nejaké šance na rozhodnutie zápasu už skôr. Výsledok sme si potom postrážili dobrou obrannou hrou a prispel k tomu výborný brankár.”

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "Bol to veľmi dobrý zápas z oboch strán, ktorý mal parametre playoff. Hlavne Nitra bola hladnejšia po výhre a najmä dôraznejšia. Druhá tretina vyznela absolútne v ich prospech a my sme si koledovali o góly, tie aj prišli. V tretej tretine sme chceli zápas otočiť, aj keď sme mali nejaké šance, tak Nitra hrala veľmi dobre. Dostali sme sa iba k pár šanciam a tretí gól zápas rozhodol.”

Košice ukončili víťaznú sériu Michaloviec

Hokejisti HC Košice zvíťazili v 46. kole Tipos extraligy na ľade HK Dukla Ingema Michalovce 3:1. Ukončili tým víťaznú sériu domácich, ktorú zastavili na čísle 13. Michalovce klesli v tabuľke na 3. miesto, Košičania sú naďalej na 8. priečke.

Prvá tretina priniesla vyrovnaný hokej a do 16. minúty bolo vyrovnané aj skóre. V nej sa po odrazenom puku najlepšie zorientoval domáci útočník Korhonen, ktorý prekonal brankára Vaya - 1:0.

V 23. minúte mali domáci presilovku, v ktorej sa dostali k viacerým strelám, ale Vaya neprekvapili. Košičania sa k prvej početnej výhode dostali až v 34. minúte. V nej Bellušovu strieľanú prihrávku tečoval Jacobs a prvým gólom v košickom drese upravil na 1:1.

Momentka zo zápasu HK Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR – Roman Hanc

Domáci stratili v tretej tretine pôdu pod nohami a začali kopiť individuálne chyby. Mudrákovu v 43. minúte ešte nepotrestal Jenyš, ktorý v sľubnej šanci trafil iba konštrukciu Tomekovej bránky. V 48. minúte hostí podržal brankár Vay, keď rýchlym presunutím sa zmaril veľkú príležitosť Hickmottovi. V 50. minúte Košičania získali puk po chybe McCormacka a pohotový Jacobs prekonal Tomeka - 1:2. Uplynulo iba 31 sekúnd, keď Krasničan strelou spoza hráča zvýšil na 1:3. V 58. minúte mohol znížiť Takáč, ale po rýchlom brejku trafil iba do žŕdky. Domáci v závere skúsili aj hru bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

HK Dukla Ingema Michalovce - HC Košice 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 16. Korhonen (Lalancette, Šoltés) - 35. Jacobs (Belluš, Pavlin), 50. Jacobs (Frič, Jokeľ), 50. Krasničan (Havrila). Rozhodovali: Stano, Hronský - Janiga, Beniač, vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Juraj Faith, asistent trénera HK Dukla Ingema Michalovce: "Mali sme výborný vstup do zápasu. V prvej tretine sme zatlačili súpera a mali sme viacero šancí. Chlieb sa lámal v prvej polovici druhej tretiny, keď sme mali čisté šance, no nezmyselne sme si v nich nahrávali a nestrieľali. Nevešiame hlavy. Máme za sebou fantastickú sériu a prehra musela prísť. Nie sme Tampa Bay, aby sme vyhrali 40 zápasov po sebe. Možno to prinesie nový reštart. Treba sa na to pozerať pozitívne a nerobiť z toho tragédiu."

Marcel Šimurda, tréner HC Košice: "Ďakujem chlapcom za ubojovaný zápas. Obrancovia podporovali útok, útočníci pomáhali obrane. Musím uznať silu súpera, ktorý si najmä v prvej tretine vytvoril veľa gólových príležitostí a nás podržal brankár Vay. Od polovice druhej tretiny sme prebrali opraty zápasu. Súpera sme dostávali pod tlak, donútili sme ho k chybám. To rozhodlo o výsledku."

Nové Zámky si s Miškovcom poradili po predĺžení

Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zvíťazili v nedeľňajšom zápase 46. kola Tipos extraligy nad DVTK Miškovec 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil Tibor Varga.

V úvodnej tretine sa hral aktívny hokej s množstvom šancí, najmä na strane domáceho tímu. Ten sa dostal do vedenia v 9. minúte počas presilovky. Varga mal najprv dobrú šancu po prihrávke Juríka, no tú mu zmaril Adorján, o pár sekúnd mu však posunul puk na ľavú stranu Clark a tentokrát sa domáci útočník nemýlil - 1:0. Hostia potom viackrát pohrozili a v 14. minúte sa im aj so šťastím podarilo vyrovnať. Walker nahodil puk spoza bránky a Kiviaho si ho zrazil do siete - 1:1.

V druhom dejstve Miškovec vyrovnal hru najmä vďaka dobrému napádaniu súpera. Na väčšie šance sa čakalo do jeho polovice. Prvú mal Wehrs, keď sa ocitol sám pred bránkou, ale mieril nepresne. Domáci si potom zahrali presilovku, no nevyužili ju a vzápätí hrali sami v oslabení. Síce sa v ňom dostal do prečíslenia 2 na 1, ale Šeligovi nevyšla koncovka. Trest prišiel o minútu neskôr, keď početnú výhodu hostí zužitkoval na vedúci gól Anderson.

Hostia mohli ísť do dvojgólového vedenia počas ďalšej presilovky, no puk z hokejky Csányiho skončil len na žŕdke. Potom prišla trojminútová pasáž, počas ktorej padli tri góly. Najprv vyrovnal Jurík po prihrávke Iacobellisa, o minútu išli hostia opäť do vedenia zásluhou Göza, no čoskoro sa skóre menilo opäť, keď Clarke tvrdou strelou od modrej upravil počas presilovky na 3:3. Do konca tretiny si oba tímy vypracovali ešte niekoľko šancí, ale gól nepadol a duel pokračoval v predĺžení. To trvalo len 108 sekúnd, Holenda potiahol puk do útočného pásma, prihral Vargovi a ten rozhodol o triumfe Nových Zámkov 4:3.

HC Mikron Nové Zámky - DVTK Miškovec 4:3 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Góly: 9. Varga (Clarke, Iacobellis), 48. Jurík (Iacobellis, Varga), 50. Clarke (Iacobellis), 62. Varga (Holenda) - 14. Walker (Göz, Anderson), 38. Anderson (Wehrs, Walker), 49. Göz (Walker, Anderson). Rozhodovali: Orolin, Korba - Šoltés, J. Konc ml., vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Fereta 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Poprad rozhodol zápas s Detvou v predĺžení

Hokejisti HK Poprad vyhrali v nedeľnom zápase 46. kola Tipos extraligy nad HC 07 WPC Koliba Detva 4:3 po predĺžení. Zápas medzi Popradom a Detvou mal od úvodnej minúty náboj. Do prvej šance sa dostali hostia. Charbonneau sa prekľučkoval až pred Vošvrdu, ale jeho zakončenie nemalo potrebný dôraz. Legionár Detvy si to zopakoval aj v 6. minúte, keď popradskej obrane ušiel po krídle a domáci brankár mal opäť plné ruky práce. Hostia boli nebezpeční aj v ďalšom priebehu. Vo vlastnom oslabení unikol Ján Sýkora a po ňom sa k dorážke dostal ešte Downing. Popradčania si vážnejšiu šancu vypracovali až v závere prvej tretine. Po Skokanovej prihrávke sa ale zblízka do streleckej listiny nezapísal Livingston.

Druhé dejstvo prinieslo góly. Oba padli po chybách popradskej obrany. Najprv sa do streleckej listiny zapísal v 28. minúte Ščurko, keď posielal puk po Lalíkovej prihrávke do odkrytej časti popradskej brány. O chvíľu po inkasovanom góle fauloval obranca Popradu Dalhuisen. Ulrychove nedôrazné vyhodenie puku spoza vlastnej bránky ešte Sýkora v ideálnej palebnej pozícii nepotrestal, ale puk odrazený od zadného plexiskla poslal do siete pohotový Charbonneau  - 0:2. Následne sa domáci na ľade dlho hľadali. Do zápasu ich nevrátili ani tri presilové hry po sebe.

Nádej pre domácich vykresal v 43. minúte po zadovke Matúša Paločka presnou strelou k vzdialenejšej žrdi mladík Mešár. Vyrovnania sa "kamzíci" dočkali v 48. minúte. Po dravom prieniku Bjalončíka mal ľahkú prácu fínsky spoluhráč Tavi. Vzápätí mohli ísť Popradčania do vedenia. Počas jediného striedania však Zagrapan spálil dve vyložené šancu. Najmä druhá, kedy bol pred Lazušinom úplne sám, volala po góle. Zákonite prišiel treste. Hostia sa prepracovali k dlhej presilovke o dvoch hráčov a na jej konci sa po krížnej prihrávke Rymshu presadil Cox  - 2:3. Domáci ale odpovedali veľmi rýchlo. V početnej výhode sa presadil tradičný strelec Popradu Marcel Haščák.

Rovnážny stav sa do konca riadnej hracej doby nezmenil. V 61. minúte si puk v obrannom pásme prevzal Handlovský, prekorčuľoval s ním celé klzisko a nekompromisne prestrelil Lazušina  - 4:3.

HK Poprad  - HC 07 WPC Koliba Detva 4:3 po predĺžení (0:0, 0:2, 3:1  - 1:0)
Góly: 43. Mešár (Matúš Paločko, Zagrapan), 48. Tavi (Bjalončík, Dalhuisen), 53. Haščák (Svitana, Skokan), 61. Handlovský - 28. Ščurko (Lalík, Čacho), 30. Charbonneau (Sýkora, Rymsha), 52. Cox (Rymsha, Gachulinec). Rozhodovali: Lokšík, Žák – Jedlička, D. Konc ml., vylúčení: 4:7, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, bez divákov

Peter Mikula, tréner Popradu: "V prvých dvoch tretinách sme zápasili s dvoma problémami - s našou presilovou hrou a s brankárom Detvy. Myslím si, že ak by sme hrali ešte jednu tretinu naviac, tak nestratíme ani bod."

Ernest Bokroš, tréner Detvy: "Detva potrebuje každý bod, tak si vážime aj ten jeden z Popradu. S jedlom ale rastie chuť, zápas v Poprade sme si dobre rozohrali, mrzí nás teda strata dvoch. Žiaľ, mali sme sedem vylúčených, a tú najdôležitejšiu presilovku súpera sme nezvládli, keď nám dali vyrovnávajúci gól na 3:3. Rovnako sme súpera neustrážili ani v predĺžení."

Viac o téme: HKM Zvolen ŠK Slovan Bratislava HC 05 Banská Bystrica MHk 32 Liptovský Mikuláš