Pozitívny dopingový nález priniesla aj vzorka B: Český útočník s niekoľkoročným dištancom!

Jan MandátJan Mandát Zdroj: profimedia.sk

PARDUBICE - Aj analýza vzorky B potvrdila pozitívny dopingový nález pardubického hokejistu Jana Mandáta pri kontrole z polovice decembra. 25-ročnému čeksému útočníkovi hrozí minimálne dvojročný trest.

Mimo hru by ale mohol zostať až štyri roky, ako dnes potvrdil predseda disciplinárnej komisie Českej extraligy Viktor Ujčík.

Mandát, ktorý v tejto sezóne debutoval v českom národnom tíme, sa podrobil kontrole 13. decembra po zápase 27. kola extraligy na ľade Liberca. O mesiac neskôr mu bola predbežne zastavená činnosť. Hráč použitie zakázanej látky poprel a na základe jeho požiadavky bola v špecializovanom laboratóriu v Nemecku preskúmaná kontrolná vzorka B. Výsledok bol však rovnaký, preto disciplinárka v piatok vyniesla trest.

Zatiaľ však nebola vypracovaná potrebná dokumentácia, nemožno tak zverejniť výšku trestu ani ďalšie detaily. "Udelili sme trest, ktorý môže byť ešte znížený na základe hráčovej obhajoby, ale je zrejmé, že pod dva roky už sa dostať nemôže," uviedol Ujčík.

"Teraz to však nemôžem nijako viac komentovať. Je potrebné, aby bolo všetko v súlade so všetkými postupmi a náležitosťami. Celá vec má písomnú podobu, tým je to viazané, aby hráč obdržal naše rozhodnutie, mohol si všetko prečítať a pripraviť si obhajobu. kým nebude rozhodnutie oficiálne spísané, dovtedy nemôžeme prezradiť žiadne podrobnosti. Máme na to desať dní," doplnil Ujčík.

Mandát bude mať možnosť odvolania, ale je potrebné, aby predložil jasné dôkazy. Rovnako ako samotný hokejista čaká s ďalším postupom aj jeho zamestnávateľ. "V tejto chvíli sme na tom rovnako ako sám hráč, čakáme na oficiálnu dokumentáciu a upovedomenie," povedal tlačový hovorca pardubického klubu Lukáš Zítka.

Pre Dynamo je záležitosť o to citlivejšia, že Mandátov dopingový prípad sa objavil len dva mesiace po tom, čo vedenie Východočechov vyradilo z kádra útočníka Roberta Kousala. Hráč s reprezentačnými skúsenosťami mal mať údajne pri policajnej kontrole pozitívny orientačný test na kokaín. Krvný rozbor to nepotvrdil, pozitívny ale vyšiel na látku THC, kanabinoid nachádzajúci sa v konope. Celý tím Dynama vrátane Kousala podstúpil internú kontrolu na prítomnosť dopingu a zakázaných látok a všetky testy boli negatívne.

Začiatkom decembra sa jeden z lídrov dočasne pripojil späť k pardubickému mužstvu. Neskôr bolo s Kousalom ukončené správne konanie, pretože sa podozrenie z riadenia pod vplyvom omamných látok nepotvrdilo. Dostal len pokutu 500 českých korún za dopravný priestupok, kvôli ktorému ho policajná hliadka pôvodne zastavila, keď nerešpektoval prikázaný smer jazdy pri výjazde od čerpacej stanice.

Mandát odohral v prebiehajúcom ročníku 30 zápasov a pripísal si 14 bodov za deväť gólov a päť asistencií.

Viac o téme: HC Dynamo Pardubice Jan Mandát
  • Autor: © Zoznam