VIDEO Skvelý Halák ukázal svoju extratriedu! Druhým shutoutom v sezóne zarmútil hráčov Rangers

Jaroslav Halák svojimi zákrokmi privádzal hráčov Rangers do zúfalstvaJaroslav Halák svojimi zákrokmi privádzal hráčov Rangers do zúfalstva Zdroj: SITA/AP/Elise Amendola

BOSTON - Slovenský brankár Jaroslav Halák zaznamenal druhé čisté konto v tejto sezóne NHL a celkovo 52. vo svojej profiligovej kariére. V noci na piatok zlikvidoval všetkých 27 striel hokejistov New Yorku Rangers, ktorí si z Bostonu odviezli prehru 0:4.

Aj prvý shutout v ročníku vychytal Halák proti "jazdcom", bolo to takmer presne pred mesiacom 13. februára. Vtedy zneškodnil 21 striel a Bruins zvíťazili na ľade súpera 1:0. Čerstvým triumfom sa Boston rehabilitoval za prehry s New Yorkom Islanders a New Jersey, v tabuľke Východnej divízie figuruje na štvrtej priečke. Rangers sú na 6. mieste, prehra s Bostonom bola ich tretia po sebe.

Halák nastúpil prvýkrát v tejto sezóne v dvoch dueloch za sebou, pretože Tuukka Rask má menšie zranenie. V noci na stredu inkasoval len raz z 27 striel pri prehre 1:2 po nájazdoch s NY Islanders. "Jaro je spoľahlivý brankár. Je to profesionál, ktorý je pripravený vždy nastúpiť a pomôcť tímu. Cíti, že bránka môže byť teraz jeho a nie je vylúčené, že bude chytať aj v sobotu, pretože nevieme, či bude Tuukka v poriadku," povedal tréner Bruce Cassidy pre klubový web na adresu slovenského brankára. "Snaží sa využiť šancu, ktorú dostal a podržať mužstvo. Vie, že sme dobrí v defenzíve, ale trápili sme sa v útoku. Každému brankárovi pomôže, keď dávame góly a nemusí sa do poslednej minúty obávať o výsledok s tým, že každý zákrok môže rozhodnúť zápas. Jaro chytal excelentne, páčil sa mi jeho výkon. Náš tím to potrebuje a on vie, že to od neho očakávam," dodal. Tri asistencie zaznamenal Brad Marchand, prvý gól v 20. zápase sezóny strelil David Krejčí. Po takmer mesiaci skóroval aj Jake DeBrusk, ktorého pre slabé výkony Cassidy v minulom zápase nechal len na tribúne.

John Carlson oslavuje gól Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Derik Hamilton

Bod za asistenciu si pri triumfe Washingtonu na ľade Philadelphie 5:3 pripísal slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý prihral na víťazný gól Nicovi Dowdovi. Na konte má osem kanadských bodov za dva góly a šesť asistencií. Chára necelé dva minúty pred koncom druhej tretiny prihral Dowdovi, ktorý po individuálnej akcii aj s prispením obrancu Flyers Shayna Gostisbehera zvýšil na 4:1. Skóre zápasu otvoril kapitán Capitals Alexander Ovečkin, pre ktorého to bol 715. gól v kariére. Na Phila Esposita, ktorému patrí šieste miesto v histórii NHL, stráca ruský krídelník už len dva presné zásahy. Víťazstvo vychytal Iľja Samsonov, ktorý zastavil 30 striel a pripísal si prvú asistenciu v kariére. Gól a asistenciu zaznamenal obranca John Carlson a dostal sa na métu 500 bodov v kariére. "Mám šťastie, že stále hrám so skvelými hráčmi, to mi k bodom veľmi pomáha. Teším sa z tohto míľnika," povedal Carlson. Washington vyhral tri zápasy za sebou. Capitals nastúpili len s 11 útočníkmi, pretože Lars Eller opustil tím z rodinných dôvodov. Chára bol na ľade 17 minút a 23 sekúnd, okrem asistencie mal aj plusový bod. Po záverečnom klaksóne druhej tretiny sa dostal do potýčky s Travisom Konecnym, za čo si obaja hráči odsedeli dve trestné minúty. Z víťazstva sa tešil aj útočník Richard Pánik, ktorý strávil na ľade 10 a pol minúty, ale nebodoval a pripísal si mínusový bod.

Dylan Larkin oslavuje gól Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Tampa Bay s Erikom Černákom nečakane prehrala na ľade najslabšieho tímu Centrálnej divízie Detroitu 4:6. Red Wings zdolali "blesky" v riadnom čase prvýkrát od novembra 2015. Gólom a dvomi asistenciami prispel k úspechu Anthony Mantha. V prvom vzájomnom zápase vyhrala Tampa Bay pred dvomi dňami 4:3 po predĺžení. "Chceme vyhrať každý zápas a zbierať body. V dvoch zápasoch s víťazom Stanley Cupu sme získali tri, čo je veľmi dobré," povedal tréner Detroitu Jeff Blashill. Veľkú zásluhu na úspechu Red Wings má brankár Jonathan Bernier, ktorý zastavil 40 striel. Černák odohral viac ako 20 minút, na bránku domácich vyslal tri strely, ale nebodoval.

Chicagu stačilo na víťazstvo 4:2 v Dallase len 16 striel. Góly Blackhawks si podelili Dominik Kubalík, Carl Söderberg, Duncan Keith a Alex DeBrincat. Dve asistencie si pripísal Patrik Kane a po edmontonských útočníkoch Connorovi McDavidovi a Leonovi Draisaitlovi sa stal tretím hráčom, ktorý sa dostal v tejto sezóne na métu 40 bodov. "Je to veľmi dôležité víťazstvo. Podržal nás brankár, najmä v prvej tretine a potom sme kontrolovali zápas," povedal tréner "jastrabov" Jeremy Colliton. Víťazstvo Chicaga vychytal Kevin Lankinen, keď zneškodnil 28 striel Stars. Dallas sa po minuloročnej účasti vo finále Stanley Cupu trápi a nádej na postup do play off sa čoraz viac vzďaľuje. S 21 bodmi sú Stars na predposlednom mieste Centrálnej divízie, ale oproti súperom odohral o päť až šesť zápasov menej. Obranca Dallasu Andrej Sekera bol na ľade takmer 13 minút, z toho 4:42 v oslabení. Napriek prehre mal plusový bod a súperovho brankára ohrozil jednou strelou.

Josh Leivo oslavuje gól Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/Todd Korol/The Canadian Press via AP

Nedarilo sa ani Montrealu s Tomášom Tatarom, ktorý odohral svoj 600. zápas v NHL. Canadies prehrali v Calgary 1:2, keď oba góly Flames strelil Josh Leivo. Tatar nastúpil na krídle tretej formácie, na ľade bol 13 a pol minúty a zaznamenal tri strely a tri hity. Slovenský útočník debutoval v NHL v sezóne 2010-11, počas 600 duelov v dresoch Detroitu, Vegas a Montrealu nazbieral 363 bodov (171+192). Úspešný debut na lavičke Calgary zažil nový tréner Darryl Sutter, ktorý 4. marca vymenil Geoffa Warda. V minulosti viedol Sutter "plamene" v sezónach 2002-06 a v roku 2004 doviedol klub do finále Stanley Cupu. V rokoch 2003-10 bol generálnym manažérom Flames. "Každé víťazstvo teší, ale už sa treba pripraviť na ďalší zápas," povedal Sutter, ktorý bol na covid liste a preto prvé dva zápasy po jeho vymenovaní viedol asistent Ryan Huska.

Z krízy sa nevie dostať Buffalo, ktoré nestačilo na Pittsburgh (2:5) a zaznamenalo deviatu prehru za sebou. Gól a asistenciu zaznamenal ruský útočník Penguins Jevgenij Malkin, ktorému sa proti Sabres darí. V 43 zápasoch s týmto súperom nazbieral 57 bodov. "Tučniaci" vyhrali štvrtýkrát po sebe, Mike Sullivan ako 50. tréner v histórii NHL dosiahol métu 300 víťazstiev.

Na sedem triumfov natiahli sériu hráči New Yorku Islanders, keď zdolali New Jersey 5:3. "Ostrovania" bodovali v desiatich zápasoch za sebou a sú stále jediným tímom, ktorý v tejto sezóne ani raz neprehral doma v riadnom čase. Radosť z víťazstva kazí zranenie kapitána Andersa Leeho, ktorý nedohral po kolízii s Pavlom Zachom. Lee nastúpil na svoj 295. zápas za sebou, tréner Barry Trotz, ktorý na lavičke Islanders dosiahol 100. víťazstvo, nemal po zápase bližšie informácie o stave svojho útočníka.

Hráči Floridy oslavujú gól Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Jay LaPrete

Frank Vatrano dokonal gólom v predĺžení veľký obrat Floridy na ľade Columbusu z 1:4 na 5:4. Blue Jackets viedli po zásahu Maxa Domiho v 45. minúte o tri góly, ale napokon odchádzali z ľadu ako zdolaný tím. Fínsky útočník Patrik Laine ukončil sedemzápasové čakanie na bod, keď v tretej tretine zvýšil na 3:1 pre svoj tím, ale opäť sa dostal do nemilosti trénera Johna Tortorellu a záverečných 14 minút sledoval len z lavičky.

O víťazstve Toronta nad Winnipegom 4:3 rozhodol v 59. sekunde predĺženia najlepší strelec NHL Auston Matthews, keď strelou nad lapačku Connora Hellebuycka dal svoj 21. gól. Dva body (1+1) si pripísal Mitch Marner, dva góly za Jets strelil Nikolaj Ehlers. Maple Leafs sú prvým tímom v tejto sezóne, ktorý dosiahol 40 bodov.

BOSTON BRUINS - NEW YORK RANGERS 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Góly: 5. Pastrňák (Marchand, Bergeron), 18. Bergeron (Marchand), 24. Krejčí (Grzelcyk, Marchand), 25. DeBrusk (Krejčí). Brankári: HALÁK - Georgijev (25. Kinkaid), strely na bránku: 27:27.

BUFFALO SABRES - PITTSBURGH PENGUINS 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Góly: 7. Thompson (Okposo, Eakin), 29. Olofsson (Sheahan, Staal) - 7. Malkin (Kapanen), 24. Tanev (Blueger), 32. Guentzel (Crosby, Malkin), 43. Angello (Sceviour), 59. Rust (Jarry). Brankári: Johansson - Jarry, strely na bránku: 23:27.

CAROLINA HURRICANES - NASHVILLE PREDATORS 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Góly: 10. Geekie (Bean, Niederreiter), 12. McGinn (Foegele), 12. Hamilton (Svečnikov, Fast), 29. Geekie (Bean, Pesce), 45. Nečas (Svečnikov, Hamilton) - 56. Cousins (Ekholm). Brankári: Reimer - Rinne (45. Kaskisuo), strely na bránku: 26:33.

COLUMBUS BLUE JACKETS - FLORIDA PANTHERS 4:5 pp (0:0, 2:1, 2:3 - 0:1)
Góly: 26. Bjorkstrand (Domi, Roslovic), 31. Bjorkstrand (Nash, Laine), 44. Laine (Werenski, Atkinson), 45. Domi (Bjorkstrand) - 37. Hörnqvist (Forsling, Verhaeghe), 47. Lomberg (Acciari, Gudas), 53. Tippett (Weegar, Marchment), 55. Barkov (Yandle, Huberdeau), 63. Vatrano (Huberdeau, Ekblad). Brankári: Merzlikins - Bobrovskij, strely na bránku: 32:32.

NEW YORK ISLANDERS - NEW JERSEY DEVILS 5:3 (2:0, 2:0, 1:3)
Góly: 4. Martin (Mayfield, Leddy), 10. Pelech (Pulock, Lee), 35. Dobson, 38. Bailey (Cizikas), 45. Nelson (Pulock) - 44. Kuokkanen (Subban, Zajac), 45. Malcev (Vatanen, McLeod), 56. Hughes (Johnsson, Bratt). Brankári: Sorokin - Blackwood, strely na bránku: 33:22.

PHILADELPHIA FLYERS - WASHINGTON CAPITALS 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)
Góly: 12. Konecny (Hayes, Gostisbehere), 42. Provorov (Couturier, Gustafsson), 51. Laughton (Hayes, Konecny) - 9. Ovečkin, 14. Sheary (Sprong), 27. Carlson (Vrána, Kuznecov), 38. Dowd (CHÁRA, Hathaway), 60. Dowd (Samsonov). Brankári: Elliott - Samsonov, strely na bránku: 33:22.

TORONTO MAPLE LEAFS - WINNIPEG JETS 4:3 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Góly: 24. Marner (Matthews, Brodie), 47. Nylander (Tavares, Rielly), 53. Michejev (Kerfoot, Engvall), 61. Matthews (Rielly, Marner) - 17. Ehlers (Dubois), 31. Ehlers (Connor), 58. Šťastný (Ehlers, Pionk). Brankári: Andersen - Hellebuyck, strely na bránku: 38:27.

DETROIT RED WINGS - TAMPA BAY LIGHTNING 6:4 (3:2, 2:0, 1:2)
Góly: 9. Stecher (Gagner, Zadina), 13. Larkin (Hronek, Mantha), 15. Mantha, 21. Glendening (Rasmussen, Zadina), 25. Fabbri (Merrill), 60. Namestnikov (Mantha, Hronek) - 11. Sergačov (Palát, Cirelli), 14. Stamkos (Killorn, Palát), 56. Point, 58. Palát (Point, Stamkos). Brankári: Bernier - McElhinney, strely bránku: 23:44.

DALLAS STARS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:4 (0:1, 0:3, 2:0)
Góly: 50. Hintz (Oleksiak, Cogliano), 53. Klingberg (Oettinger) - 6. Kubalík (Hagel, Kämpf), 23. Söderberg (Boqvist, Kane), 35. Keith, 37. DeBrincat (Kane, Boqvist). Brankári: Chudobin (41. Oettinger) - Lankinen, strely na bránku: 30:16.

CALGARY FLAMES - MONTREAL CANADIENS 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Góly: 22. Leivo (Ryan, Bennett), 34. Leivo (Ryan, Bennett) - 51. Perry (Weber). Brankári: Markström - Allen, strely na bránku: 29:18.

Viac o téme: Washington Capitals Jaroslav Halák Zdeno Chára Philadelphia Flyers New York Rangers Florida Panthers Detroit Red Wings New York Islanders Boston Bruins Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Dallas Stars Buffalo Sabres Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Nashville Predators Chicago Blackhawks Columbus Blue Jackets Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames