Eckhoffová v Česku opäť deklasovala konkurenciu: Fialkovým v šprinte nevyšla stojka

Ivona FialkováIvona Fialková Zdroj: TASR - Michal Svítok

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová zvíťazila aj v šiestych rýchlostných pretekoch za sebou v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára. V rámci 9. kola v českom Novom Měste na Moravě síce minula jeden terč na stojke, no aj tak bola v cieli najrýchlejšia v čase 18:11,1 min. Na druhom mieste finišovala Nemka Denise Herrmannová s mankom 6,1 sekundy, tretia bola Talianka Dorothea Wiererová (+10,5 s). Obe strieľali bez chyby. Z trojice Sloveniek skončila najlepšie Paulína Fialková na 52. mieste.

Líderka celkového poradia SP Eckhoffová si pripísala jedenásty individuálny triumf v sezóne a 24. v kariére, v šprinte ju nezdolal nikto od 4. kola SP, zvíťazila aj na majstrovstvách sveta v Pokljuke. Šešť šprintov po sebe ešte nevyhrala žiadna žena v histórii. V piatkových pretekoch sa po prvej čistej položke zaradila na čelo pred Francúzkou Justine Braisazovou-Bouchetovou. Na druhej síce spravila jednu chybu a vybehla z nej na priebežnej druhej priečke s mankom 2,1 sekundy za Wiererovou, no v poslednom kole potvrdila skvelú bežeckú formu a v cieli predbehla aj dovtedajšiu líderku Herrmannovú, ktorú zdolala o 6,1 sekundy. Štvrtá skončila ďalšia Nemka Franziska Preussová, piata bola Ukrajinka Julija Džimová.

Nórka Tiril Eckhoffová víťazí Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Darko Bandic

"Dnes som sa snažila podať čo najlepší výkon. Odštartovala som naplno, išla mi aj streľba, i keď mi jedna rana uletela. No som šťastná. V poslednom kole som bojovala s Denisou a Dorotheou a bolo dôležité, že ma tím informoval o rozdieloch a povzbudzoval ma," povedala víťazka pre oficiálny kanál Medzinárodnej biatlonovej únie.

Výborne mali rozbehnuté preteky obe sestry Fialkové, keď zvládli úvodnú ležku bez chyby, no o šancu na lepšie umiestnenie prišli na druhej položke. Paulína musela ísť na tri trestné kola a nakoniec skončila na 52. mieste, Ivona minula dokonca štyri z piatich terčov a vo finále jej to stačilo len na 74. priečku. Tretia Slovenka na štarte Mária Remeňová išla dokopy na tri trestné kolá a obsadila 96. pozíciu.

9. kolo SP - Nové Město na Moravě:
šprint žien na 7,5 km:
1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 18:11,1 min (1 tr. okruh), 2. Denise Herrmannová (Nem.) +6,1 s (0), 3. Dorothea Wiererová (Tal.) +10,5 (0), 4. Franziska Preussová (Nem.) +17,3 (1), 5. Julija Džimová (Ukr.) +30,5 (0), 6. Dzinara Alimbekavová (Biel.) +31,4 (1), 7. Elvira Öbergová (Švéd.) +36,1 (0), 8. Susan Dunkleeová (USA) +37,2 (0), 9. Julia Schwaigerová (Rak.) +38,1 (0), 10. Lucie Charvátová (ČR) +39,7 (1), ... 52. Paulína FIALKOVÁ +1:48,6 (3), 74. Ivona FIALKOVÁ +2:21,2 (4), 96. Mária REMEŇOVÁ (SR) +3:19,8 (3)