Suverénna Eckhoffová nenašla konkurenciu ani v stíhačke a má veľký glóbus, Fialková mimo elity

Tiril EckhoffováTiril Eckhoffová Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová získala veľký krištáľový glóbus za triumf vo Svetovom pohári. Konkurenciu nenašla ani v sobotňajších stíhacích pretekoch v Novom Město na Moravě a zaznamenala dvanáste prvenstvo v sezóne.

Jediná slovenská reprezentantka v pretekoch Paulína Fialková obsadila 38. pozíciu s mankom 3:27,7 min, keď minula celkovo štyri terče.

Eckhoffová získala svoj premiérový veľký glóbus, pred rokom v skrátenej sezóne obsadila druhú priečku za Dorotheou Wiererovou z Talianska. Zároveň si poistila aj malý glóbus za stíhacie preteky, prvenstvo v tejto súťaži obhájila.

V sobotu Nórka zvíťazila o 34,6 sekúnd pred Bieloruskou Dinarou Alimbekovovou a o 40,2 pred Nemkou Franziskou Preussovou. Na strelnici pochybila iba raz na druhej streľbe. Eckhoffová zaznamenala dvanáste prvenstvo v sezóne a 25. v kariére. V stíhacích pretekoch triumfovala v šiestich zo siedmich pretekov v tejto sezóne.

Premožiteľku nenašla v žiadnej zo štyroch súťaží vo Vysočina Aréne za uplynulé dva týždne. "Bol to ťažký deň. Musela som bojovať sama so sebou a svojími myšlienkami. Som veľmi šťastná, že som trafila 19 terčov, to nie je pre mňa každodenná záležitosť," tešila sa v cieli Eckhoffová podľa oficiálnej stránky Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Paulína Filaková odštartovala z 52. pozície po šprinte a odstupom jednej minúty a 48 sekúnd na Eckhoffovú. Na oboch položkách v ľahu si pripísala jednu minelu a rovnaký výsledok zopakovala aj na oboch streľbách v stoji. Dokázala sa však aj napriek štyrom trestným okruhom posunúť na 38. priečku, ktorá pre ňu znamená tri body do Svetového pohára. Celkovo jej tak patrí 53. priečka.

Svetový pohár - 9. kolo v českom Novom Měste na Moravě:

ženy - stíhacie preteky (12,5 km): 1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 27:13,6 min (1 tr. kolo), 2. Dinara Alimbekovová (Biel.) +34,6 s (0), 3. Franziska Preuss (Nem.) +40,2 (2), 4. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +41,6 (1), 5. Dorothea Wiererová (Tal.) +46,0 (2), 6. Markéta Davidová (ČR) +52,6 (1), 7. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +1:01,8 min (2), 8. Susan Dunkleeová (USA) +1:12,9 (1), 9. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) +1:17,0 (1), 10. Denise Herrmannová (Nem.) +1:22,3 (3),... 38. Paulína FIALKOVÁ (SR) 3:27,7 min

Celkové poradie SP (po 23 z 26 pretekov): 1. Eckhoffová 1043 bodov, 2. Röiselandová 903, 3. Hanna Öbergová (Švéd.) 824, 4. Preussová 795, 5. Wiererová 767, 6. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 746,... 53. P. FIALKOVÁ 79, 80. I. FIALKOVÁ 14

Poradie v stíhacích pretekoch (po 7 z 8 pretekoch: 1. Eckhoffová 360, 2. Röiselandová 295, 3. Preussová 236,... 47. P. FIALKOVÁ 35, 75. I. FIALKOVÁ 1

Viac o téme: Paulína Fialková Tiril Eckhoffová