VIDEO Adam Žampa po historickom úspechu Slovenska: Je to určite veľmi veľká vec

Adam ŽampaAdam Žampa Zdroj: SITA/Marco Trovati

KRANJSKA GORA - Adam Žampa sa ako prvý slovenský mužský lyžiar kvalifikoval do finále Svetového pohára. V slovinskej Kranjskej Gore obsadil v sobotnom obrovskom slalome 26. miesto, zvíťazil Marco Odermatt zo Švajčiarska. Za Odermattom skončil jeho krajan Loic Meillard, ktorý zaostal o 1,06 sekundy, tretí bol Rakúšan Stefan Brennsteiner (+1,09).

Po prvom kole bol slovenský reprezentant na 25. mieste, posunúť sa vyššie mu prekazila chyba v strednej časti trate druhého kola, kde stratil niekoľko stotín a v závere už nedokázal zrýchliť.

"Tak dnes ďalšie druhé kolo, ďalšie body do Svetového pohára a som veľmi rád, že sa mi podarilo ako prvému Slovákovi kvalifikovať sa do finále. Je to určite veľmi veľká vec. Škoda možno tých pár stotín, pretože je to veľmi vysoká úroveň, veľmi nasekané preteky a tak o dve sekundy rýchlejší človek je na pódiu. Až na Marca Odermatta dneska každý lyžoval veľmi vyrovnane, veľmi dobre a mne to v prvom kole bohužiaľ nesadlo tak, ako som chcel. V druhom kole som do toho chcel dať všetko a prvá polovička bola OK a v tej druhej polovičke mi to proste vôbec nesadlo, nevedel som sa chytiť," uviedol Žampa po historickom úspechu.

Finálové súťaže sezóny vyvrcholia vo švajčiarskom Lenzerheide (17.-21. marca), nárok štartovať v nich má najlepších 25 pretekárov za disciplínu. Žampovi by za istých okolností účasť vo finále SP neunikla, ani keby v Kranjskej Gore nebodoval, v prípade štandardného výsledku ju mohol potvrdiť. V tejto zime bodoval v siedmich pretekoch, najlepšie výsledky dosiahol v talianskej Santa Caterine, kde skončil na 7. a na 8. mieste.

Odermatt sa vďaka triumfu dostal v celkovom hodnotení disciplíny pred Francúza Alexisa Pinturaulta, má náskok 25 bodov. Po prvom kole bol 23-ročný Švajčiar štvrtý, ale fantastickou jazdou v druhom kole zanechal za sebou všetkých svojich súperov. Zaznamenal druhý triumf v sezóne v "obráku", predtým sa z neho tešil 7. decembra v Santa Caterine. Okrem toho má na konte aj dve druhé a dve tretie miesta. "Naozaj neviem, ako sa mi to dnes podarilo. Som unavený, moje emócie sú niekde, ani neviem kde. Som naozaj šťastný," citovala Odermatta agentúra AP.

Viac o téme: Adam Žampa Marco Odermatt
  • Zdroj: TASR, športky, RTVS