Nečakaný víťaz šprintu v Östersunde: Laegreid znížil stratu, Slováci neprekvapili

Taliansky biatlonista Lukas Hofer Taliansky biatlonista Lukas Hofer Zdroj: TASR/AP/Anders Wiklund/TT

ÖSTERSUND - Taliansky biatlonista Lukas Hofer triumfoval v piatkovom šprinte na 10 km v rámci záverečného 10. kola Svetového pohára. Vo švédskom Östersunde predviedol čistú streľbu a zvíťazil s náskokom štyri sekundy pred Švédom Sebastianom Samuelssonom, tretie miesto si vybojoval Nór Tarjei Bö (+14,4). Z trojice Slovákov skončil najvyššie Šimon Bartko na 71. mieste.

Tridsaťjedenročný Hofer si pripísal len druhé individuálne víťazstvo v SP, prvé zaknihoval v roku 2014 taktiež v šprinte v domácej Anterselve. V piatok predviedol čistú streľbu a rýchly beh a do cieľa prišiel v čase 22:27,1 minúty. Aj druhý Samuelsson a tretí Tarjei Bö sklopili všetkých desať terčov. Podarilo sa to aj druhému v celkovom poradí Laegreidovi, ktorý finišoval na šiestom mieste (+31,9 s).

Taliansky biatlonista Lukas Hofer Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Anders Wiklund/TT

Držiteľ malého glóbusu za disciplínu Johannes Thingnes Bö bežal opäť veľmi rýchlo, no s dvoma chybami na ležke nemohol pomýšľať na víťazstvo a v cieli bol siedmy s mankom 46,1 s. Pred poslednými dvoma súťažami sezóny si udržal pred Laegreidom tesný náskok 15 bodov na čele celkového poradia SP.

J. T. Bö o boji o veľký glóbus

"Netuším, ako to dopadne, je veľmi silný," povedal Bö pre televíziu ARD. "Vyhrať Svetový pohár je môj sen, no hlavne chcem úspešne ukončiť sezónu. Užívam si to a máme  priateľskú rivalitu," uviedol Laegreid.

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Anders Wiklund/TT

Z trojice Slovákov vyštartoval ako prvý Michal Šima, ktorý nesklopil jeden terč na ležke i na stojke a v cieli stratil na víťaza 2:48,4 min, čo mu stačilo len na 75. miesto. Šimon Bartko chyboval raz na ležke, dvakrát na stojke, ale napriek tomu bol rýchlejší ako jeho reprezentačný kolega a obsadil 71. miesto (+2:40,8 min). Posledný z trojice na štarte Tomáš Hasilla strieľal najlepšie, ležku zvládol bez chyby, na stojke nesklopil jeden terč, ale skončil najhoršie na 77. mieste s mankom 2:48,7 minúty na víťaza.

záverečné 10. kolo SP - Östersund:

šprint mužov na 10 km: 1. Lukas Hofer (Tal.) 22:27,1 min (0 tr. kôl), 2. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +4,0 s (0), 3. Tarjei Bö (Nór.) +14,4 (0), 4. Simon Desthieux (Fr.) +22,4 (0), 5. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +28,6 (1), 6. Sturla Holm Laegreid (Nór.) +31,9 (0), 7. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +46,1 (2), 8. Johannes Dale (Nór.) +50,7 (2), 9. Vladimir Iliev (Bulh.) +55,1 (1), 10. Roman Rees (Nem.) +57,6 (0), ... 71. Šimon BARTKO +2:40,8 (3), 75. Michal ŠIMA +2:48,4 (2), 77. Tomáš HASILLA (všetci SR) +2:48,7 (1)

celkové poradie SP (24 z 26): 1. J. T. Bö 1016 b, 2. Lägreid 1001, 3. Fillon Maillet 912, 4. T. Bö 877, 5. Dale 829, 6. Samuelsson 795, ... 66. ŠIMA 28, 99. BARTKO 1

konečné poradie SP v šprinte (10 z 10): 1. J. T. Bö 359 b, 2. Laegreid 319, 3. T. Bö 318, 4. Samuelsson 312, 5. Dale 307, 6. Fillon Maillet 302, ... 64. ŠIMA 20, 84. BARTKO 1

Viac o téme: Tarjei Bö Johannes Thingnes Bö Lukas Hofer Sebastian Samuelsson