Rozprávková sezóna so zlatým koncom! Vlhová získala veľký glóbus, prvý dobyl aj Pinturault

Petra Vlhová Petra Vlhová Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

LENZERHEIDE - Petra Vlhová získala veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Je to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví. V prípade zjazdového lyžovania ide navyše o jeden z najmasovejších a najatraktívnejších športov s obrovskou konkurenciou tímov zo všeobecne najvyspelejších krajín sveta.

Petra Vlhová v úvode sezóny jasne dominovala a dlho viedla aj pri čiastočnom poklese formy. Postupne sa striedali jej najväčšie sezónne rivalky od Talianky Marty Bassinovej cez Švajčiarku Michelle Gisinovú až po ďalšiu reprezentantku alpskej veľmoci Laru Gutovú-Behramiovú.

Tá po MS prevzala na konci februára dokonca vedenie v seriáli a vďaka trojici kĺzavých súťaží si vybudovala väčší náskok. Vlhová jej to však aj s "úrokmi" vrátila v nasledujúcich štyroch technických súťažiach. Kľúčové boli nielen jej dve víťazstvá a celkovo zisk 312 zo 400 možných bodov, ale aj priamy súboj v obrovskom slalome. Majsterka sveta v ňom neuspela, naopak Vlhová si z Jasnej odniesla emotívny triumf a do Are si pribalila sebadôveru.

Petra Vlhová počas prvého Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

Vo Švédsku slovenská lyžiarka vyhrala prvý slalom a dostala sa opäť na čelo celkovej klasifikácie SP. Časť tých "úrokov" pridala v druhej súťaži parádnou stíhacou jazdou po pokazenom prvom kole a 8. miestom si 32 bodmi vylepšila náskok pred finálovým týždňom na 96 bodov. V Lenzerheide zjazd i super-G počasie odpísalo, čo v papierových okolnostiach vzalo šancu zobrať veci aspoň sčasti do vlastných rúk Gutovej-Behramiovej. No Petra Vlhová sa dostala síce do štatisticky výhodnej, ale aj do psychologicky náročnej pozície. Ak nechcela zisk potrebných 5 bodov (vo finále minimálne 16 za 15. miesto) nechať na nedeľný obrovský slalom, potrebovala toto minimum zobrať v sobotnom slalome.

V ňom však musela riskovať, keďže tesne viedla v boji o obhajobu malého glóbusu. Napokon sa táto tajnička rozlúštila v podstate na začiatku prvého kola, keď spravila veľkú chybu a do druhej jazdy išla s priepastnou stratou. Malý glóbus bol za štandardných okolností nedosiahnuteľný a Vlhová v 2. kole ani nešla vo formáte pokusu o malý zázrak. S prehľadom však išla v línii toho veľkého a vo veku 25 rokov rokov dobyla "zjazdársky Olymp".

Premiérový triumf Pinturaulta

Hrdinom sezóny je aj Francúz Alexis Pinturault, tiež získal svoj prvý veľký glóbus. Po ére Marcela Hirschera mu to vlani ako jednému z dvoch top-favoritov nevyšlo, teraz sa to až do MS vyvíjalo sľubne. Na prelome februára a marca však začal strácať náskok na skvele jazdiaceho Švajčiara Marca Odermatta a do finále išiel so scvrknutým predstihom 31 bodov. Mladý súper nedostal šancu posunúť sa pred neho v zjazde a prípadne si to ešte vylepšiť v super-G, ale vzhľadom na fazónu bol jasný favorit v sobotnom obrovskom slalome.

Alexis Pinturault oslavuje titul Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

Naopak, zjazdársky svet bol zvedavý, či sa vzchopí Pinturault a nestratí príliš veľa pre nedeľným slalomom. Lenže všetko bolo naopak, Odermatt v obráku sklamal a 30-ročný Francúz si vo veľkom štýle prišiel po víťazstvo v pretekoch, po malý glóbus za disciplínu a - po titul kráľa celej zimy.

Viac o téme: Petra Vlhová Alexis Pinturault