Tréner prvého Slováka v UFC Lajoša Kleina: Teraz môže súperov vypínať kolenom, na tréningoch si toho veľa vytrpí!

Ľudovít Lajoš Klein a tréner Pavol KurucĽudovít Lajoš Klein a tréner Pavol Kuruc Zdroj: Archív/Pavol Kuruc

BRATISLAVA – Je špičkou na prípravu kopov a úderov v Muay Thai. Jeho služby vyhľadávajú borci z celého Slovenska, vďaka jeho presláveným lapám, ktoré sú vhodnou metódou na prípravu a zdokonaľovanie sa. Aktuálne hlavne pre borcov, ktorí vstupujú do najslávnejších oktagonov sveta a Európy. Reč je o trénerovi Palovi Kurucovi, ktorého fighterská komunita pozná pod prezývkou Lapo. Momentálne je o ňom známe aj to, že ho do svojho tímu v rámci prípravy zaradil aj Ľudovít "Lajoš" Klein.

Okrem Lajoša k nemu chodia trénovať aj Gábor Boráros, Vlado Moravčík, Roman Paulus, Roland Čambal, Patrik Križan a mnohí iní. "Máme s Lajoškom kamarátsky vzťah. Je to človek, ktorého chcete trénovať, pretože sa nestane, že by vám na tréningu povedal nie. Je to jednoducho ten typ borca, ktorého chce mať na tréningu každý tréner, kvôli jeho prístupu," povedal pre Športky tréner Pali Kuruc.

Je to borec, ktorý nemá slabinu, má len miesta, v ktorých sa dá ešte zlepšovať

Ľudovít Klein má viacero trénerov, jeho hlavným pracoviskom je Spartakus gym v Trnave. No zdokonaľuje sa aj v Šali, kde sídli Olymp gym, ktorý vedie práve Pali Kuruc. "Spartakus gym v Trnave je top gym pre MMA zápasníkov. No chcel si zlepšiť svoje schopnosti v stand-upe a s tým zámerom prišiel ku mne na tréningy. Je to borec, ktorý nemá slabinu, má len miesta, v ktorých sa dá ešte zlepšovať. V tomto smere sme sa zamerali na kolená a lakte. Momentálne je na tom tak, že ťa dokáže vypnúť kolenom aj cez opasok, aj keď je preslávený svojím high kickom a slušným round kickom," prezradil o Lajošovi s úsmevom skúsený tréner.

Ľudovít Lajoš Klein na Galéria fotiek (7) Zdroj: Archív/Pavol Kuruc

Podľa jedného z trénerov prvého Slováka v UFC Klein zvláda mediálny tlak veľmi dobre, priam si ho niekedy užíva. "Na to, aký je okolo neho humbuk, zvláda to veľmi dobre. Je to človek, ktorý má dobre nastavenú hlavu. Môžem povedať, že stres pred zápasom majú jeho tréneri, on absolútne nie. Ide si to tam hlavne užiť aj preto, že na tréningoch si toho veľa vytrpí," povedal Kuruc.

Lapo svoje skúsenosti zveľaďoval ako každý úspešný tréner aj v zahraničí. Medzi jeho obľúbené školy, ako prezradil, patrí pochopiteľne thajská, ale prekvapujúco aj ruská. "Chodím rád do Thajska a do Srbska. Srbsko je známe svojou ruskou školou. Je možno aj lepšia ako thajská, z pohľadu thajboxera. Thajci tak neboxujú, Rusi sú naopak dokonalí v boxe a v klinčovaní, takže preferujem rusko-srbskú školu a do toho thajskú tvrdosť. Holandský štýl je lepší na K1," povedal. 

Kuruc bol vybraný do trénerského tímu v stand-up projekte organizácie Oktagon hlavne vďaka jeho povahe a schopnostiam na lapách: "Veľmi som sa potešil, keď mi Vlado Piperek zavolal, či by som nepripravil zápasníkov do Oktagon Underground. Mali sme pred turnajom kemp v Nízkych Tatrách, kde sme zápasníkov pripravovali s Danom Popluhárom, takže to bola pre mňa ďalšia fajn skúsenosť."

Pavol Kuruc (v strede) Galéria fotiek (7) Zdroj: Archív/Pavol Kuruc

Lajoš Klein sa momentálne pripravuje na svoj druhý zápas v UFC. Aktuálne svoju prípravu absolvuje aj v slávnom americkom gyme Sanford MMA na Floride, kde je hlavným trénerom Holanďan Henri Hooft. V tomto gyme na sebe pracovali a pracujú bývalí a aktuálni šampióni UFC ako Robbie Lawler, Luke Rockhold, Rory Macdonald, či titulový vyzývateľ, ktorý nedávno prehral zápas s Kamaru Usmanom, teda Gilbert Burns. "Je to tam špičkové, nič lepšie podľa jeho reakcií spraviť aktuálne nemohol. Je tam teplučko, má výborných sparingov, ktorí majú veľké skúsenosti. Určite si myslím, že mu to dá zase niečo naviac. Lajoš je svetová extratrieda, ktorá do UFC zaslúžene patrí. Stretáva sa tam s borcami, akým je aj Chuck Liddel, trénuje s Gilbertom Burnsom. To hovorí samé za seba," dodal Pavol Kuruc.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: UFC Oktagon Ľudovít Lajoš Klein Pavol Kuruc
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Športky