Šikana, bitky na ulici či predávkovanie: Aj o tom sú príbehy zo života zápasníkov UFC

Israel Adesanya Israel Adesanya Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Drsné príbehy zo života zápasníkov UFC miestami vyrážajú dych. Ak si myslíte, že vstup do najslávnejšej organizácie v bojových športoch na svete je len pre chlapcov, ktorí si prešli peklom, nie je tomu tak síce v každom prípade, no v drvivej väčšine. Dnes si prezradíme viac o živote bývalého šampióna bantamovej váhy v UFC Petra Yana, aktuálneho šampióna strednej váhy Israela Adesanyu, či nesmrteľného Matta Browna.

Nesmrteľný Matt Brown

Jeden z najtvrdších príbehov v UFC charakterizuje prezývka Immortal, a teda nesmrteľný. Matt Brown patril medzi typických problémových chlapcov, ktorí sa zaplietli s drogami. Bol závislý od pervitínu či kokaínu. Jeho prezývka vznikla z obdobia keď mal dvadsať rokov. Práve vtedy sa totiž predávkoval heroínom. Väčšina ľudí by podľa lekárov podobnú dávku, ktorú mal v krvi neprežila, on však áno a odvtedy sa na svet začal pozerať inou optikou. Často sa dostával do ťažkých životných situácií, posedel si v base a z problémov ho definitívne vytiahlo až zápasenie v MMA, ktorému sa amatérsky venoval aj počas popíjania či drogovania na rôznych párty.

Momentálne sa okrem zápasov venuje aj práci s mládežou v jeho vlastnom vybudovanom centre Immortal Martial Arts, kde sa snaží venovať ľuďom so zdravotným postihnutím. Snaží sa tiež pomáhať aj tínedžerom, ktorí by sa mohli vydať rovnakou cestou, akou šiel na začiatkoch on sám. "Bol som nahnevané malé dieťa. Nestaral som sa predtým o nikoho ani o seba. Bez bojového umenia by som tu nebol," prezradil Matt Brown, ktorý sa do UFC dostal cez The Ultimate Fighter v roku 2008. V UFC absolvoval 28 zápasov. 

Israel Adesanya bol obeťou rasizmu a šikany

Israel Adesanya sa nedávno snažil spôsobiť prievan v divíziách ťažších váh. Je držiteľom opasku šampióna v strednej váhe UFC, no šťastie skúsil proti šampiónovi Janovi Blachowiczovi v poloťažkej váhe a po prípadnom úspechu chcel útočiť aj na pozíciu šampióna v ťažkej. Ovládnutie dvoch divízií z toho ale nakoniec nebolo, keďže okúsil legendárnu poľskú silu od Jana Blachowicza, ktorý si s rodákom z Lagosu poradil v piatich kolách vcelku jasne. Pre Adesanyu to bola prvá prehra v kariére, jeho ďalší krok bude teda ostro sledovaný.

Israel je najstarší z piatich detí, jeho otec pracoval ako účtovník, matka je zdravotná sestra. Rodičia jemu a jeho súrodencom chceli dopriať vzdelanie a lepšie prostredie, aj preto sa celá rodina presťahovala do Nového Zélandu v roku 1999, kde neskôr navštevoval aj strednú školu. Spočiatku sa športom nevenoval a ani ho nelákali, namiesto toho prepadol japonskému anime. Konkrétne Narutovi, ktorého fanúšikmi sú aj ostatní zápasníci UFC (Megan Anderson, Alex Caceres, Roxane Modafferi).

Po tvrdom šikovaní a rasistických útokoch sa rozhodol venovať bojovým umeniam a ako sa ukázalo, bola to správna cesta. "To, že som čierny som neriešil až dovtedy, kým sme sa nepresťahovali. Pamätám si ako dieťa zo školy vždy išlo okolo môjho domu a kričalo: Vráť sa domov Číňan!" Adesanya sa po pár rokoch s rodinou presťahoval do Aucklandu, v ktorom sa spoznal so svojím súčasným trénerom Eugenom Baremannom. Tu nastal prelomový bod v jeho kariére. Ako 18-ročný sa začal venovať kickboxu, pričom jeho najväčšou motiváciou bol kultový film o thajskom boxe Ong-Bak. Israelov príbeh je potvrdeným toho, že motivácia je pri začiatkoch nesmierne dôležitá.

Israel Adesanya Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Julio Cortez

Petr Yan sa kvôli pouličným bitkám musel presťahovať

Rus Petr Yan na začiatku marca na UFC 259 prišiel o opasok, kvôli nelegálnemu kolenu, ktoré uštedril Sterlingovi. V jeho príbehu v ceste do najslávnejšieho oktagonu sveta nájdeme pouličné bitky, ktoré jeho rodinu donútili sa sťahovať.

Takzvanému rekreačnému boxu sa venoval už od šiestej triedy. Vyhľadával bitky nielen so spolužiakmi, ale aj s náhodnými okoloidúcimi na Sibíri, ktorý je sám o sebe nebezpečný. "K tejto časti života sa nechcem vracať, bolo to naozaj drsné. Som zástanca názoru, že treba pozerať iba dopredu," prezradil Rus. Starší brat Petra Yana Alexey sa ho neskôr rozhodol vziať so sebou na tréning boxu a odvtedy sa začala písať športová kapitola jeho života. Je bývalým šampiónom Absolute Champioship Berkut. Táto federácia je dnes známa pod označením ACA a patrí medzi najkvalitnejšie na svete. S MMA skóre 15-2 ho čoskoro znova určite uvidíme v boji o prestížny opasok UFC.

Petr Yan Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/John Locher

Viac o téme: UFC Israel Adesanya Matt Brown Petr Yan
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články