Vlhovej tréner o súboji s Gutovou-Behramiovou: Vedeli sme, že ju môžeme zdolať len vtedy, keď...

Livio MagoniLivio Magoni Zdroj: TASR/Milan kapusta

LEMZERHEIDE - Uznávaný taliansky tréner Livio Magoni často fanúšikmi označovaný za mága či kúzelníka sa opäť môže pýšiť titulom kouča najlepšej lyžiarky na svete a to vďaka svojej slovenskej zverenkyni. Petra Vlhová ako prvá Slovenka zdvihla nad hlavu veľký glóbus pre celkový triumf vo Svetovom pohári a dopriala mu tak cenené uznanie.

"Ihneď po skončení posledných pretekov som nebol spokojný, lebo obrovský slalom mala zajazdiť lepšie. Avšak keď som zbadal víťazný pohár, ako ho vytiahli zo škatule a začal stúpať k oblohe, prišiel som na iné myšlienky. Vtedy som si povedal, áno, máme to a celé to stálo za to. Aj keď priznávam, že v posledných dvoch pretekoch už Petra nejazdila tak, ako som to chcel,” uviedol Magoni v rozhovore pre NeveItalia.it.

Z očakávanej záverečnej drámy a boja s úhlavnou rivalkou Larou Gutovou-Behramiovou napokon kvôli počasiu a tvrdým pravidlám FIS nič nebolo, keďže organizátori zrušili zjazd aj super-G a sebavedomá Švajčiarka prišla o šancu preskočiť Slovenku na čele Svetového pohára. Švajčiarka už napriek okolnostiam názor nezmenila a nastúpila len na záverečný obrovský slalom, ktorý zabalila už po tretej bránke. Magoni ale rezolútne odmieta názory a tvrdenia, že by Vlhová získala veľký glóbus len vďaka týmto neočakávaným okolnostiam a zlému počasiu. "Bol som pri tom, keď FIS zaviedla pravidlo o nemožnosti posunutia termínov pretekov vo finále Svetového pohára a myslím si, že to bolo nevyhnutné. Hrozilo totiž riziko výberu pretekov podľa toho, ako by to niekomu vyhovovalo. Tento rok sme mali smolu s počasím vo finále SP, ale tú smolu mali všetci. Čo sa týka rivality s Larou Gutovou-Behramiovou, ale aj inými pretekárkami v boji o veľký glóbus, vedeli sme, že ju môžeme zdolať len vtedy, keď sa Petra výrazne zlepší v rýchlostných disciplínach. A túto zmenu sme zvládli za pár sezón. Na druhej strane Lara môže rovnako jazdiť slalomy ako iné lyžiarky, ktoré sú všestranné. A počas sezóny sme neboli neustále vo výhode. Veď až do pretekov v San Pellegrine sa vo Svetovom pohári nejazdil slalom takmer dva mesiace, presne od Flachau 12. januára po Jasnú 6. marca,” zbilancoval fakty Magoni.

Livio Magoni Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Michal Svítok

A pochopiteľne taliansky mág sa obával aj vracajúcej sa americkej fenoménky Mikaely Shiffrinovej, ktorá v minulosti jasne ukázala, že ak sa dostane do formy, je jednoducho nezastaviteľná a svojho času v slalome nemala konkurenciu. "Netrápilo ma, že vynecháva rýchlostné disciplíny. Keď som však videl, že sa zameriava na tréning slalomu a obrovského slalomu a v januári vyhrala slalom vo Flachau, bál som sa, že začne víťaziť v každých pretekoch, do ktorých nastúpi. A tie body by nám chýbali. Napokon však aj ona bojovala sama so sebou viac, ako si predstavovala. A sezóna v slalome dopadla tak, že najlepšia bola Liensbergerová. Myslím si, že táto Rakúšanka má do budúcnosti taký potenciál, že so svojou technikou môže vyhrávať vo všetkých slalomoch,” pochválil Talian rakúsku víťazku malého glóbusu za slalom. 

Kým v historickej sezóne pri zisku veľkého glóbusu prakticky Vlhová nevynechala žiadne individuálne preteky v tej nasledujúcej "olympijskej" sezóne podľa slov Magoniho určite absolvuje menší počet pretekov a nebude v jednom kole tak ako tomu bolo v tejto sezóne. "Super-G bude Petra jazdiť aj naďalej, ale k zjazdom sa vrátime až pred začiatkom olympijskej hier. V Pekingu bude naším cieľom akákoľvek medaila, lebo Slovensko ešte nemá olympijskú medailu v lyžovaní. Svetový pohár však zostane priorita a Petra to už chápe. Keď sme sa spoločne v hoteli pozerali na veľký glóbus, pochopili sme to všetci,” načrtol Magoni ciele a priority do ďalšej sezóny.

Petra Vlhová so svojím Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Petra Vlhová Livio Magoni Laura Gutová-Behramiová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky

Súvisiace články