VIDEO Veľký súboj slovenských obrancov: Tampa s Černákom dosiahla piatu výhru za sebou

Hráči Tampa Bay oslavujú gólHráči Tampa Bay oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

DALLAS - Hokejisti Tampy Bay vyhrali v zámorskej NHL v dueli vlaňajších finalistov Stanleyho pohára na ľade Dallasu 2:1. Súboj slovenských obrancov tak vyznel pre Erika Černáka z tímu hostí, ktorý bol s takmer 24 minútami na ľade druhý najvyťaženejší hráč Tampy.

Černák si pripísal tri strely, plusový bod a na trestnej lavici strávil dve minúty. Pri jeho vylúčení za podrazenie síce otvoril v 5. minúte skóre domáci útočník Roope Hintz, ale slovenský obranca opäť ukázal svoju nezlomnosť a odolnosť. V tretej tretine dostal v oslabení pri blokovaní strely Hintza puk do kolena a z ľadu sa dvíhal s veľkými ťažkosťami. Nevynechal však ani jedno striedanie a o pár sekúnd bol späť na ľade pri bránení dvojnásobného oslabenia. Na ľade strávil takmer 24 minút a bol druhý najvyťaženejší hráč tímu. Jeho krajan Andrej Sekera odohral za Dalas 14:08 min a pri vyrovnávajúcom góle hostí na 1:1 v 29. minúte v snahe zblokovať strelu Stevena Stamkosa v presilovke tečoval hokejkou puk za chrbát vlastného brankára Antona Chudobina. Sekera bol na ľade 14 minút, v tretej tretine vybojoval presilovku, keď ho sekol Alex Killorn. O triumfe hostí potom o necelých päť minút neskôr rozhodol gól Yanniho Gourdeho.

Tampa dosiahla piate víťazstvo za sebou a potvrdila post lídra súťaže. Jej brankár Andrej Vasilevskij zneškodnil 16 striel a zaznamenal už svoj 12. triumf za sebou, čím prekonal rekordnú klubovú sériu Louisa Dominguea z prelomu rokov 2018 a 2019. "Som veľmi hrdý na výkon nášho tímu. Spoluhráči dovolili súperovi vyslať len sedem striel za prvé dve tretiny. To som nikdy nezažil," povedal pre nhl.com Vasilevskij, ktorý vyhral 12 zápasov za sebou ako deviaty brankár v histórii NHL. Rekord je 14, ktorý držia Tiny Thompson, Tom Barrasso, Jonas Hiller a Sergej Bobrovskij. Úradujúci šampión profiligy vyhral nad Dallasom všetky štyri vzájomné duely v prebiehajúcom ročníku.

Jamie Benn z Dallasu Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Stars sa nedarí a v Centrálnej divízii sú na predposlednom mieste. Veľkú šancu na vyrovnanie mal Dallas v druhej polovici tretej tretiny, ale nevyužil takmer minút a pol trvajúcu presilovku o dvoch hráčov. "Hrali sme 5 na 3 veľmi dlho, na ľade sme mali našich najlepších hráčov, ale nevypracovali sme si poriadnu šancu. To hovorí za všetko," smútil tréner Dallasu Rick Bowness.

Chicago zastavilo šnúru štyroch prehier, keď si doma poradilo s Floridou 3:2. Kevin Lankinen chytil 33 striel súpera, Patrick Kane zaznamenal dve asistencie. "Veľmi sme potrebovali toto víťazstvo. Myslím, že za výkon sme si ho zaslúžili," povedal tréner "jastrabov" Jeremy Colliton. Chicago po góloch Dominika Kubalíka, Piusa Sutera a Carla Söderberga viedlo v úvode druhej tretiny 3:0, hostia už len skorigovali na 2:3. Floride pre zranenie na poslednú chvíľu vypadol zo zostavy center Aleksander Barkov. Panthers prehrali dva zápasy za sebou prvýkrát v sezóne. Kane sa dostal pred Keitha Tkachuka na štvrté miesto v produktivite rodákov z USA. Na konte má 1066 bodov. Tretí je Jeremy Roenick (1216), na čele týchto štatistík figuruje Mike Modano (1374).

Hráči Chicaga oslavujú Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Matt Marton

Prvý shutout v sezóne a dvanásty v kariére si pripísal brankár Nashvillu Juuse Saros, jeho tím si doma poradil s Detroitom 2:0 a uspel vo štvrtom z uplynulých piatich súbojov. O góly sa postarali Mikael Granlund a Mathieu Olivier, obranca a kapitán "predátorov" Roman Josi oslávil návrat do zostavy po sedemzápasovej absencii spôsobenej zranením asistenciou. Detroit neskóroval v druhom zápase za sebou.

Michael McLeod, Kyle Palmieri, Jegor Šarangovič a Travis Zajac sa gólovo podpísali pod víťazstvo New Jersey na ľade Philadelphie 4:3. Domáci prehrali tretíkrát za sebou. Triumf "diablov" vychytal Mackenzie Blackwood, keď zlikvidoval 30 striel. "Spravili sme veľa dobrých vecí. Všetky štyri formácie hrali výborne, perfektne sme bránili, zachytal brankár. Som spokojný," povedal tréner Devils Lindy Ruff. Dva góly Flyers strelil Sean Couturier.

Arizona zdolala Colorado 5:4 po nájazdoch, keď jej hráči zvládli v rozstrele všetky tri pokusy. "Lavíny" predtým vyhrali sedem duelov za sebou. Coyotes viedli 2:0, ale potom inkasovali štyrikrát za sebou a v tretej tretine napokon vyrovnali na 4:4. "Bojovali sme celý zápas. Každý išiel na doraz. Je to veľké víťazstvo," povedal tréner Arizony Rich Tocchet. Víťazstvo Coyotes vychytal Adin Hill, autor 35 zákrokov. V bránke Avalanche debutoval Jonas Johansson (28 zákrokov), ktorého klub získal cez víkend výmenou z Buffala. Svoj 200. gól v NHL strelil hviezdy útočník Colorada Nathan MacKinnon, pridal aj dve asistencie.

Duel Bostonu proti NY Islanders odložili, keďźe až päť hráčov Bruins sa ocitlo na covid listine.

PHILADELPHIA FLYERS - NEW JERSEY DEVILS 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)

Góly: 13. Farabee (Voráček, Provorov), 52. Couturier (Konecny, van Riemsdyk), 59. Couturier (Voráček, van Riemsdyk) - 10. McLeod (Smith, Johnsson), 20. Palmieri (Bratt, Kuokkanen), 30. Šarangovič (Zajac, Kuokkanen), 40. Zajac (Smith, Šarangovič). Brankári: Hart - Blackwood, strely na bránku: 33:32.

NASHVILLE PREDATORS - DETROIT RED WINGS 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 14. Granlund (Josi, Tolvanen), 31. Olivier (Trenin, Sissons). Brankári: Saros - Greiss, strely na bránku: 34:31.

CHICAGO BLACKHAWKS - FLORIDA PANTHERS 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Góly: 7. Kubalík (Hagel, Murphy), 19. Suter (Zadorov, Kane), 25. Söderberg (Kane, DeBrincat) - 29. Stralman (Acciari, Tippett), 56. Wennberg (Acciari, Huberdeau). Brankári: Lankinen - Driedger, strely na bránku: 32:35

DALLAS STARS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Góly: 5. Hintz (Robertson, Pavelski) - 29. Stamkos (Hedman, Palát), 33. Gourde. Brankári: Chudobin - Vasilevskij, strely na bránku: 17:26.

ARIZONA COYOTES - COLORADO AVALANCHE 5:4 pp a sn (2:2, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 2. Chychrun (Crouse, Brassard), 5. Goligoski (Kessel, Larsson), 47. Crouse (Hayden, Goligoski), 49. Kessel (Keller), rozh. náj. Garland – 15. Landeskog (MacKinnon, Makar), 19. Rantanen (MacKinnon, Landeskog), 40. MacKinnon (Girard, Rantanen), 46. Ničuškin (Graves, Girard). Brankári: Hill - Johansson, strely na bránku: 32:39

BOSTON BRUINS - NEW YORK ISLANDERS (odložené)

Viac o téme: Andrej Sekera Philadelphia Flyers Florida Panthers Detroit Red Wings Dallas Stars Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Colorado Avalanche Nashville Predators Chicago Blackhawks Erik Černák Arizona Coyotes