VIDEO Náročná horská etapa korisťou Adama Yatesa: Sagan v ťažkej previerke pomáhal kolegom

Britský pretekár Adam Yates v drese Ineos GrenadiersBritský pretekár Adam Yates v drese Ineos Grenadiers Zdroj: SITA/Fabio Ferrari/LaPresse via AP

SETCASES - Britský cyklista Adam Yates z Ineosu-Grenadiers sa stal víťazom stredajšej 3. etapy pretekov Okolo Katalánska. Tá merala 203,1 km a viedla z Castelldefelsu do lyžiarskeho strediska Vallter 2000 pri obci Setcases. Yates sa zároveň posunul aj na čelo priebežného poradia. Slovenský cyklista Peter Sagan z Bory-hansgrohe v horskej etape o popredné priečky nebojoval. Do cieľa prišiel na 118. mieste so stratou 15:27 min a identická pozícia mu patrí aj celkovo.

Druhé miesto obsadil Kolumbijčan Esteban Chaves z tímu BikeExchange s odstupom 13 sekúnd, tretí prišiel do cieľa Španiel Alejandro Valverde z Movistaru s mankom 19 sekúnd. Cyklisti vyrazili na trať vo výške 2 metre nad morom v olympijskom centre Castelldefels neďaleko kanála, ktorý slúžil počas OH 1992 v Barcelone rýchlostným kanoistom. Väčšinu etapy ich čakala jazda do kopca, záverečné stúpanie malo 11,3 kilometra s priemerným sklonom 7,6%. Podľa očakávania sa rozhodovalo v ňom. Pod kopec síce ešte prišiel na čele deväťčlenný únik, no jeho náskok sa rýchlo scvrkával.  

Štyri kilometre pred cieľom sa Yatesa snažila udržať ešte trojica súperov, ako najväčšia hrozba sa javil Valverde. Pelotón si držal odstup približne 25 sekúnd. Dva kilometre pred cieľom však odpadol aj španielsky majster sveta z roku 2018 a klesol napokon až za Chavesa, ktorý zaútočil z pelotónu.

V celkovom hodnotení Yates vedie o 45 sekúnd pred tímovým kolegom Richiem Portem. Na tretiu pozíciu spadol líder po 2. etape, Portugalčan Joao Almeida z Deceunincku QuickStep. Jeho odstup je 50 sekúnd.

"Pred dvoma rokmi sa mi tu darilo a dnes som sa skrátka cítil dobre. Udržali sme únik pod kontrolou. Stúpanie bolo dlhé a ťažké, vedeli sme, že ak prídeme pod kopec s mankom pár minút, dokážeme sa vrátiť do hry. Záver bol z tímového pohľadu perfektný. Rozohrali sme to tak, ako vieme iba my. Richie zaútočil ako prvý, vpredu bol aj Carapaz. Súperi ich museli sťahovať. Ja som potom skrátka išiel ďalej, až mi nikto nestačil. Je to moje prvé víťazstvo v drese tohto tímu, som veľmi šťastný," povedal v cieli Adam Yates podľa Cycling News.    

Okolo Katalánska - 3. etapa (Castelldefels - Vallter 2000/ Setcases, 203,1 km):
1. Adam Yates (V. Brit./Ineos Grenadiers) 5:00:58 hod., 2. Esteban Chaves (Kol./BikeExchange) +13 s, 3. Alejandro Valverde (Šp./ Movistar) +19, 4. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos Grenadiers) +31, 5. Harm van Houcke (Belg./Lotto-Soudal), 6. Sepp Kuss (USA/Jumbo-Visma) +33,... 118. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +15:27 min

celkové poradie:
1. A. Yates 9:44:21 hod, 2. Richie Porte (Austr./Ineos Grenadiers) +45 s, 3. Joao Almeida (Port./Deceuninck-Quick-Step) +50, 4. Thomas +53, 5. Wilco Kelderman (Hol./Bora-hansgrohe) +1:03 min, 6. Valverde +1:04,... 118. P. SAGAN +26:01

Viac o téme: Peter Sagan Okolo Katalánska Adam Yates
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Eurosport
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články