VIDEO Ukrajina zaskočila domáce Francúzsko, český gólostroj v Estónsku

Belgickí hráči oslavujú gól do siete WalesuBelgickí hráči oslavujú gól do siete Walesu Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

PARÍŽ - Úradujúci majstri sveta Francúzi vstúpili do európskej kvalifikácie futbalových MS 2022 nerozhodným výsledkom. V stredajšom domácom zápase D-skupiny remizovali s Ukrajincami 1:1. V E-skupine si Belgicko poradilo s Walesom 3:1.

Olivier Giroud ešte úvodnú veľkú príležitosť nezužitkoval, no Francúzi začali v Saint-Denis napĺňať úlohu favorita v 19. minúte. Antoine Griezmann vyhral súboj o loptu a spoza šestnástky nechytateľne ľavačkou zakrútil loptu k žrdi. Giroud potom nevyužil ďalšiu solídnu šancu a ani Ukrajincom sa v prvom polčase nedarilo v útočnej fáze ohrozovať domácich. To sa však zmenilo po prestávke, domáci pykali za prílišnú pasivitu. Po chybe v ich obrane získal loptu Olexandr Karavajev, prihral Serhijovi Sydorčukovi a jeho strelu, ktorá nesmerovala medzi tri žrde, tečoval do vlastnej bránky Presnel Kimpembe. V zostávajúcom čase ani jedno mužstvo nepreklopilo misky váh vo svoj prospech. Fínsko remizovalo s Bosnou a Hercegovinou 2:2.

Antoine Griezmann prihráva loptu Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

Belgicko otočilo zápas s Walesom, Česko uštedrilo debakel Estónsku

V belgickom Leuvene sa prekvapujúco ujali vedenia Walesania a podarilo sa im to veľmi rýchlo, po prihrávke Garetha Balea otvoril v 11. minúte skóre Harry Wilson. Belgicko, ktoré na predchádzajúcom svetovom šampionáte získalo bronz a pred Francúzskom vedie rebríček Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), vyrovnalo o 11 minút neskôr zásluhou Kevina De Bruyneho. Asistoval mu Thorgan Hazard, ktorý sa o ďalších šesť minút zapísal aj do streleckej listiny, Belgičania otočili vývoj po jeho presnej hlavičke. V 73. minúte pridal poistku Romelu Lukaku z jedenástky.

Česko sa v druhom zápase E-skupiny predstavilo na neutrálnej pôde v poľskom Lubline a nad Estónskom triumfovalo vysoko 6:2. Síce prehrávalo 0:1, ale už v prvom dejstve rozhodlo štyrmi gólmi, z ktorých dva dosiahol Tomáš Souček. Ten istý hráč onedlho po prestávke dovŕšil hetrik.

Českí hráči oslavujú gól Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski

Portugalsko tesne zvíťazilo nad Azerbajdžanom

V "áčku" Portugalsko ako úradujúci európsky šampión vyhralo v úlohe domáceho mužstva na neutrálnej pôde v Turíne nad Azerbajdžanom 1:0. Osud duelu určil vlastný gól Maksima Medvedeva v 37. minúte. Srbsko zdolalo Írsko 3:2.

Cristiano Ronaldo v zápase Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/Fabio Ferrari/LaPresse via AP

Turecko si poradilo s Holandskom

Futbalisti Turecka si v otváracom stretnutí európskej kvalifikácie MS 2022 pripísali cenné víťazstvo. V stredajšom domácom zápase G-skupiny zdolali Holanďanov 4:2. Hrdinom duelu bol autor hetriku Burak Yilmaz.

Turecký útočník strelil v Istanbule prvé dva góly, skóre otvoril už v 15. minúte, keď strelou spoza šestnástky zaskočil hosťujúceho brankára Tima Krula. Do prestávky zdvojnásobil náskok vďaka premenenej jedenástke. Okamžite po zmene strán pridali domáci tretí zásah, krížnym pokusom sa presadil Hakan Calhanoglu. Holanďania v rozpätí 75. a 76. minúty výrazne zdramatizovali duel gólmi Davyho Klaassena a Luuka de Jonga, onedlho však skompletizoval hetrik Yilmaz. V nadstavenom čase ešte hosťujúci Memphis Depay neskóroval z jedenástky, vychytal ho brankár Ugurcan Cakir.

Tureckí hráči sa tešia Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/Murad Sezer/Pool Photo via AP

Holandsko ako najväčší favorit skupiny začalo prehrou s papierovo najvážnejším konkurentom v boji o postup. O 20.45 h si v "géčku" zmerajú sily Gibraltár s Nórskom a Lotyšsko s Čiernou Horou. Víťazi desiatich skupín postúpia na záverečný turnaj do Kataru priamo, tímy z druhých priečok sa kvalifikujú do play off spolu s dvoma najlepšími víťazmi skupín Ligy národov, ktorí nepostúpili priamo na MS a neobsadili v kvalifikačnej skupine ani druhé miesto.

Víťazi desiatich skupín postúpia na záverečný turnaj do Kataru priamo, tímy z druhých priečok sa kvalifikujú do play off spolu s dvoma najlepšími víťazmi skupín Ligy národov, ktorí nepostúpili priamo na MS a neobsadili v kvalifikačnej skupine ani druhé miesto.

Francúzsko - Ukrajina 1:1 (1:0)
Góly: 19. Griezmann - 57. Kimpembe (vlastný)

E-skupina:
Lublin (Poľ.)
Estónsko - Česko 2:6 (1:4)
Góly: 12. Sappinen, 86. Anier - 32., 43. Souček a 48., 18. Schick, 27. Barák, 56. Jankto

Leuven
Belgicko - Wales 3:1 (2:1)
Góly: 22. De Bruyne, 28. T. Hazard, 73. Lukaku (z 11 m) - 11. Wilson

G-skupina:
Istanbul
Turecko - Holandsko 4:2 (2:0)
Góly: 15., 34. a 81. Yilmaz (druhý z 11 m), 46. Calhanoglu - 75. Klaassen, 76. De Jong