Odborník o odobratí titulu po Vémolovom vážení: Absolútne správne rozhodnutie organizácie!

Milan Ďatelinka a Karlos Milan Ďatelinka a Karlos "Terminátor" Vémola Zdroj: Oktagon MMA

BRATISLAVA/PRAHA - Po tom, čo Karlos Vémola nesplnil váhový limit, bolo v hre niekoľko možností. Oktagon MMA napokon potvrdil, že Karlos sa týmto pripravil o opasok, a to aj v prípade, ak nad Ďatelinkom zvíťazí.

K celej situácii sa vyjadril aj jeden z hlavných promotérov Ondrej Novotný. "Došlo k situácii, ktorá sa v histórii MMA síce už stala, no prípady by ste spočítali na prstoch jednej ruky. Tým, že sa stalo, čo sa stalo, ide už iba o superfight. Ďatelinka bude bojovať o titul. Ak zvíťazí, stane sa šampiónom strednej váhy. Karlos, ak by aj vyhral, nebude šampiónom. Takáto situácia sa v MMA nedeje často." Novotný tiež prezradil, že sa v tomto zápase preto pôjde aj o menšie peniaze. 

Na názor sme sa pýtali aj odborníka na MMA, rozhodcu a trénera v jednej osobe Tomáša Kohouta. "V titulovom zápase je váha dôležitejšia ako v iných. Tu je to totiž bez tolerancie, takže musí byť na nulu v zmysle preváženia. Je to postup, ktorý sme očakávali a poviem za ostatnú odbornú verejnosť, že je to absolútne správne rozhodnutie organizácie," konštatoval bývalý zápasník. 

Organizácia Oktagon MMA je plne autonómna v zmysle, že nespadá pod pravidlá iného orgánu. Napríklad v UFC sa pravidlá upravujú podľa štátu, v ktorom sa galavečer koná, na tie dozerá atletická komisia daného územia. "V tomto prípade to bolo len na Oktagone. V klasickom zápase to býva tak, že ak súper je nad limitom dohodnutej váhy, stiahne sa mu časť honoráru. Tá potom buď cestuje na konto súpera, alebo – ako to bolo v Oktagon Underground, na konto rozhodcu, čo je celkom netradičné. Súper s tým, že sa bude zápas konať, musí ale súhlasiť," vysvetlil Kohout. 

Ak táto situácia nastane v UFC v netitulovom zápase, borcovi, čo nenavážil, strhne organizácia zvyčajne 20% výplaty za predmetný zápas a táto časť sa presúva automaticky na konto jeho súpera. "Je to aj o bonuse, ktorý – aj keby vyhral na strašný knokaut, nedostane. Tak to bolo aj v prípade Lajoša pri jeho prvom zápase v UFC," ozrejmil Kohout. 

Rozhodca Tomáš Kohout

Tomáš Kohout v roly Galéria fotiek (2) Zdroj: Archív Tomáša Kohouta

 

 

Viac o téme: Oktagon Karlos Vémola Milan Ďatelinka Tomáš Kohout
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Facebook
  • Zdroj: Športky