Ester Ledecká túži napodobniť Vlhovú: Verím, že raz ten glóbus získam!

Ester LedeckáEster Ledecká Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

PRAHA - Zjazdové lyže a snowboard zostanú pre Ester Ledeckú spoločným menovateľom. Zimná "obojživelníčka" mieni ďalej obe odlišné disciplíny kombinovať, chcela by pridať ďalšie úspechy na doske a postupne sa zlepšovať na lyžiach, aby raz mohla získať aj veľký krištáľový glóbus medzi zjazdárkami.

"Verím, že raz ten glóbus získam," povedala Ledecká v on-line rozhovore s novinármi k možnosti dosiahnuť celkové víťazstvo vo Svetovom pohári v alpskom lyžovaní, v ktorom sa už druhú sezónu po sebe usadila medzi elitou.

Kým na lyžiach stúpa k vrcholu, na snowboarde už vyhrala, čo sa dalo - paralelné disciplíny SP celkovo štyrikrát a má tri malé glóbusy za paralelný obrovský slalom. Navyše je na snowboarde olympijskou víťazkou a dvojnásobnou majsterkou sveta. "Veľa ľudí mi hovorí: A čo ešte chceš? Ja chcem ďalšie medaily a ďalšie glóbusy. Ešte sa toho nechcem vzdať. Nie je na to dôvod, pretože akonáhle prídem na preteky, tak vyhrám," povedala.

Ester Ledecká Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Marco Tacca

Slová čerstvo dvadsaťšesťročnej Ledeckej potvrdila uplynulá sezóna. Jazdila prevažne na lyžiach, na doske zvládla len jedno podujatie SP a v Cortine vyhrala. V pláne mala v zime sedem pretekov, ale kvôli zraneniu nevyšli ani majstrovstvá sveta vo februári. "Okolnosti mi úplne nepriali, ale cítila som sa výborne pripravená, mala skvelý materiál a mrzelo ma, že som to nemohla predať," povedala Ledecká o sezóne na snowboarde.

Na lyžiach druhú sezónu po sebe jazdila na úrovni najlepších. Vo Svetovom pohári vyhrala jedno super-G, raz bola druhá v zjazde a na majstrovstvách sveta skončila v oboch rýchlostných disciplínach tesne štvrtá. "Sezóna bola zaujímavá a dopadla výborne," obzrela sa a bola vďačná, že sa v pandemickej dobe vôbec pretekalo. "Že môžeme robiť, čo nás baví. (Federácia) FIS má gule, že sa takmer všetko odjazdilo."

Súboj Vlhovej s Gutovou-Behramiovou

Súboj o veľký glóbus za celkové prvenstvo nakoniec vyhrala Slovenka Petra Vlhová. Pomohlo jej, že sa vo finále SP nešli zjazd a super-G, hlavné disciplíny jej sokyne Lary Gutovej-Behramiovej zo Švajčiarska. "Sme outdoorový šport," podotkla Ledecká a doplnila: "Vnútorne si prajem, až sa dostanem na úroveň, aby som mohla bojovať o krištáľový glóbus, že to bude jednoznačnejšie, aby sme nemali takéto nervy."

Na lyžiach sa podľa trénerov zlepšila technicky. Sama si najviac váži získavanie skúseností z odjazdených pretekov. "Každý mi niečo dal a začala som si písať poznámky, ako to kde vyzeralo, čo mi poradili tréneri a ako to fungovalo," prezradila. Je vidieť, ako rastie jej sebadôvera. "Už si napríklad dovolím líniu (jazdy) niekde viac narovnať, ísť stopu agresívnejšie," povedala. Najviac to bolo vidieť v Crans Montane: v prvom zjazde došla druhá a druhý deň išla až priveľmi rýchlo a skončila v sieťach.

Ester Ledecká Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Veľmi si cenila novú spoluprácu. Za Ondřejom Bankom totiž prišiel skúsený Talian Franz Gamper, ktorý v minulosti spolupracoval s Nórmi a hviezdnym Akselom Lundom Svindalom. "Franz je šarmantný Talian a ženy po ňom na kopci idú," smiala sa Ledecká a dodala: "Ale to ste asi nechceli počuť. Ondra aj Franz majú obrovské množstvo skúseností a ja sa čo najviac snažím počúvať a čerpať z nich."

"Veľa ľudí mi hovorí: A čo ešte chceš? Ja chcem ďalšie medaily a ďalšie glóbusy. Ešte sa toho nechcem vzdať. Nie je na to dôvod, pretože akonáhle prídem na preteky, tak vyhrám."

Budúci sezóna je olympijská a Ledecká skúsi v Pekingu nadviazať na svoj jedinečný double z Pjongčangu 2018, kde získala zlato na snowboarde aj v superobrovskom slalome. Pomôcť by jej k tomu mal rovnaký trénerský tím. "Som s ním spokojná. Nejaké zádrhely boli, ale budeme to komunikovať a dohodneme sa, ako to urobiť lepšie."

Tréning s Jágrom?

V rámci prípravy si možno skúsi tréning s hokejistom Jaromírom Jágrom. Od slávneho útočníka už dostala korčule. "Začala som okamžitú prípravu a hrala NHL na playstation. Už som bola trikrát na kolieskových korčuliach, aby som sa nestrápnila. Dúfam, že ma potom nasadí do zápasu," vtipkovala Ledecká.

Hoci má po sezóne, oddych neplánuje. "To ma nebaví," povedala a dodala, že už začala s kondičnou prípravou a bola behať schody v Prahe na Letnej. "Bola som úplne vyšťavená, ale bolo to skvelé," povedala. Navyše sa teší na tréning a testovanie na lyžiach a možno si napriek nevôli trénerov odjazdí nejaké menšie FIS preteky.

Viac o téme: Petra Vlhová Ester Ledecká
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK