VIDEO Chorváti našli recept na obranu Cypru, stopercentné Rusko na čele našej skupiny

Artem Dzjuba a Miha BlažičArtem Dzjuba a Miha Blažič Zdroj: SITA/AP/str

SOČI - Futbalisti Chorvátska dosiahli prvé víťazstvo v kvalifikácii MS 2022. V "slovenskej" H-skupine zdolali v sobotu v Rijeke Cyprus 1:0. Rozhodujúci gól strelil v závere prvého polčasu Mario Pašalič. V druhom sobotnom stretnutí Rusko zdolalo Slovinsko 2:1 a je so šiestimi bodmi na čele skupiny. Oba góly "zbornej" dosiahol Arťom Dziuba, ktorý má na konte už tri góly v kvalifikácii. V skupine ešte v sobotu od 20.45 v Trnave nastúpia Slováci proti Malte.

Rusi si už v úvode vypracovali dve sľubné šance, ale Dziuba po centri Jurija Žirkova netrafil bránu a vzápätí Žirkovov pokus vyboxoval Jan Oblak. Domáci sa dočkali v 26. minúte, keď sa k lopte dostal Dziuba a otvoril skóre. O desať minút neskôr domáci pridali druhý zásah. Alexandr Golovin technickou strelou opečiatkoval žŕdku, ale lopta sa odrazila k Dziubovi, ktorý využil svoje fyzické parametre a presadil sa druhýkrát v zápase. Slovinci však okamžite odpovedali, keď Miha Zajc vysunul Josipa Iličiča a ten pohotovo skorigoval na 1:2.

V druhom polčase si ani jeden tím nevypracoval vyloženú príležitosť, v 67. minúte hostia zaujali peknou kombináciou, ale Amedej Vetrih netrafil bránu, na druhej strane nepochodil ani striedajúci Viačeslav Karavajev. Slovinci tak nenadviazali na štvrtkový triumf proti Chorvátom, naopak, Rusi sú po dvoch zápasoch stopercentní.

Artem Dzjuba a jeho Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/str

Favorizovaných Chorvátov v úvode duelu trápila koncovka. V 18. minúte Šime Vrsaljko prekopol bránu súpera a o dve minúty neskôr ani Luka Modrič nemieril presnejšie. V závere prvého polčasu sa zranil cyperský brankár Demetris Demetriou a na jeho miesto prišiel Neofytos Michael. Dlho sa na trávniku neohrial a už o minútu inkasoval. V 40. minúte sa lopta dostala od hosťujúceho obrancu k Pašaličovi a ten zblízka otvoril skóre duelu. V nadstavenom čase prekonal Michaela aj Budmir, ale jeho gól neuznali rozhodcovia pre ofsajd. Po zmene strán domáci kontrolovali zápas, Cyperčania občasne hrozili z protiútokov, ale bez vážnejšieho ohrozenia brány. Chorváti sa tak dočkali prvých bodov v kvalifikácii.