Sagan po včerajšom triumfe uspel v prvej prémii: De Gendt ovládol poslednú etapu Okolo Katalánska

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA/AP/Fabio Ferrari

BARCELONA - Britský cyklista Adam Yates sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Katalánska. Stupne víťazov obsadil tím Ineos, keď na druhom mieste skončil Austrálčan Richie Porte a tretí bol Geraint Thomas z Veľkej Británie.

V nedeľnej záverečnej etape so štartom i cieľom v Barcelone uspel Belgičan Thomas de Gendt zo zoskupenia Lotto Soudal. Na trati dlhej 133 km triumfoval s 22-sekundovým náskokom pred Slovincom Matejom Mohoričom (Bahrain-Victorious), tretie miesto si vybojoval Maďar Attila Valter z Groupama-FDJ (+1:42 min).

Slovenský reprezentant Peter Sagan z Bory-hansgorhe nebojoval o popredné priečky a obsadil 129. miesto s mankom 10:49 min na víťaza. V celkovej klasifikácii skončil na 126. mieste. V bodovacej súťaži bol tretí s 13 bodmi za De Gendtom a Estebanom Chavezom z Team Bikeexchange, ktorý mal na konte 16 bodov. Sagan si z Katalánska odnáša triumf zo sobotňajšej 6. etapy, ktorý bol jeho prvý v sezóne.

Pelotón sa držal dlho pokope, do úniku sa po hodine dostala tridsiatka pretekárov. Ešte predtým zabojoval na prvej prémii aj Peter Sagan, ktorý na nej získal tri body. Potom sa už však nesnažil pripojiť k utečencom. Necelých 40 km pred cieľom sa vedúca skupina potrhala, vpredu zostali De Gendt a Mohorič, ktorí mali náskok približne pol minúty, nasledovala početnejšia skupinka o 4,5 minúty pred hlavným balíkom. Vedúce duo si náskok strážilo a postupne dokonca zdvojnásobilo. Desať km pred koncom sa odpútal De Gendt a s prehľadom zvíťazil.

Okolo Katalánska - 7. etapa (Barcelona - Barcelona, 133 km): 1. Thomas De Gendt (Belg./Lotto Soudal) 3:06:10 h, 2. Matej Mohorič (Slovin./Bahrain Victorious) +22 s, 3. Attila Valter (Maď./Groupama-FDJ) +1:42 min, 4. Sébastien Reichenbach (Švaj./Groupama-FDJ), 5. Alejandro Valverde (Šp./Movistar Team), 6. Michael Woods (Kan./Israel Start-up Nation) všetci +1:46, ... 129. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) +10:49

Celkové poradie: 1. Adam Yates (V.Brit./Ineos Grenadiers) 26:16:41 h, 2. Richie Porte (Aus./Ineos Grenadiers) +45 s, 3. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos Grenadiers) +49, 4. Valverde (Šp./Movistar), 5. Wilco Kelderman (Hol./Bora-Hansgrohe) obaja +1:03, 6. Esteban Chaves (Kol./BikeExchange) +1:04, ... 126. SAGAN +1:27:21

Viac o téme: Peter Sagan Okolo Katalánska Adam Yates Thomas De Gendt
  • Zdroj: TASR, športky