Príbeh ako z Hollywoodu: Nový šampión UFC o tom, ako sa z bezdomovca stal milionárom

Francis NgannouFrancis Ngannou Zdroj: SITA/AP - John Raoux

BRATISLAVA - V noci zo soboty na nedeľu sa konal galavečer UFC 260, v ktorom sa novým šampiónom atraktívnej ťažkej váhy stal rodák z Kamerunu Francis Ngannou. Odvetu proti Stipemu Miočičovi zvládol vďaka tvrdému KO, ktoré súperovi uštedril v druhom kole. Najbližšie by ho mal čakať aj súboj s hviezdnym Jonom Jonesom, ktorý sa do najvyššej váhy presunul len nedávno.

Ngannou má po úspešnej odvete s Miočičom aktuálne skóre šestnásť víťazstiev a tri prehry v MMA. Jedna z nich sa konala v januári 2018, keď zvíťazil práve Miočič, ktorý si na rozdiel od posledného zápasu udržal opasok šampióna.

Francis Ngannou Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

Narodil sa a vyrastal v Kamerune, kde žil v absolútnej chudobe. Ako dieťa pracoval v baniach, aby mohol čo najskôr prispievať do rodinného fondu. "Nerád rozprávam o svojom detstve. Vždy závidím kamarátom, ktorí spomínajú na šťastné príbehy zo svojho detstva. Mám pocit, že som bol o to ukrátený," konštatoval Ngannou, ktorého otec mal v uliciach rodného Batié reputáciu pouličného bitkára, ktorý bil jeho matku. Aj preto mladý Francis býval u tety alebo babky častejšie ako doma. Aj napriek tomu, že často sám nemal čo do úst, sa rozhodol tvrdo pracovať a podporovať svoju rodinu. Za prácou a lepším životom sa rozhodol cestovať mimo rodnej krajiny. 

Po ťažkom období, ktoré prežil v Nigérii, Alžírsku či Maroku sa nakoniec vďaka svojej vytrvalosti dostal do Španielska. V Maroku sa schovával v lesoch a živil sa tým, čo bolo k dispozícii. "Musel som ísť v noci na trh, aby som našiel jedlo v koši. Niekedy som sa pre zhnitú paradajku pohádal s potkanmi. Cesta z Kamerunu do Maroka trvala asi rok, prekračoval som nelegálne hranice. Žil som v kríkoch, aby som sa dostal, kam som chcel," prezradil Ngannou o náročnom období života pred vstupom do UFC. Do Španielska sa dostal na člne, ktorý bol potiahnutý hliníkovou fóliou - tá mala cestovateľov chrániť pred radarom miestnej polície. 

Po zatknutí žil dva mesiace vo väzení a neskôr sa dostal do Francúzska. "Vo väzení v Španielsku to nebolo o fyzickom nátlaku, no bola to skôr psychiatria. Museli sme sa tam vysporiadať s veľkým psychickým tlakom. Keď som sa dostal do Paríža, aj napriek tomu, že som v zime žil na ulici, som bol šťastný. Bol som totiž v krajine veľkých možností," povedal Ngannou.

Francis Ngannou a knokautovaný Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Po tvrdom živote na parížskych uliciach začal v auguste 2013 trénovať box pod vedením Didiera Carmonta. Práve tento tréner ho neskôr oboznámil s MMA, čo mu zmenilo život. "Nemal som na začiatku nič. Potreboval som všetko, takže som si to kúpil. Neskôr chcete pomôcť svojej rodine a potom som sa rozhodol pomáhať deťom v mojej krajine. Takže som kúpil telocvičňu, kam chodí veľa detí v Kamerune. Verím, že im pomôžem, aby si aj oni splnili svoj sen," konštatoval aktuálny šampión ťažkej váhy UFC. 

Jeho život ho najlepšie pripravil na ťažké situácie v oktagone najslávnejšej bojovej organizácie na svete. Šampión UFC je dokonalým príkladom toho, že za snami treba ísť aj v najťažších situáciách. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: UFC Francis Ngannou Stipe Miocic
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky

Súvisiace články