VIDEO HC Slovan Bratislava so suverénnym vstupom do štvrťfinále: Belasí nedali Nitre šancu

Milan Kytnár (Slovan) a vpravo brankár Matthew O´Connor (Nitra) Milan Kytnár (Slovan) a vpravo brankár Matthew O´Connor (Nitra) Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Hokejisti HC Slovan Bratislava zvíťazili v úvodnom zápase štvrťfinále Kaufland play off Tipos extraligy na domácom ľade nad HK Nitra vysoko 5:0 a ujali sa vedenia v sérii.

"Belasí" rozhodli v prvých dvoch tretinách, ktoré vyhrali zhodne 2:0. Tri góly strelili v presilovkách a jeden v oslabení. Druhé stretnutie je na programe vo štvrtok opäť na štadióne Ondreja Nepelu.

Úvod zápasu bol opatrný len chvíľu, keďže už v 3. minúte išiel na trestnú Maier a hostia si zahrali presilovku. Nitra sa dokázala usadiť v útočnom pásme, ale bez výraznejších šancí. Slovan naopak svoju prvú početnú výhodu v zápase využil celkom rýchlo, keď sa v 8. minúte presadil z pravého kruhu O'Donnell - 1:0. O štyri minúty mohlo byť 2:0, ale Bortňákova tečovaná strela skončila len na žŕdke. Ďalší veľkú možnosť mal pri presilovke Kytnár, no O'Connor si s jeho dorážkou z tesnej blízkosti poradil. Nitra si počas prvej tretiny vypracovala niekoľko možností, ale nedarilo sa jej vo finálnej fáze. Slovan áno a v 18. minúte zvýšil na 2:0 po akcii O'Donnella so Zigom.

Gólová radosť hokejistov Slovana, Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR - Martin Baumann

"Corgoni" začali druhé dejstvo náporom, z ktorého pramenila aj presilovka, no namiesto toho, aby ju využili na zníženie, unikol im Matoušek, ktorý svoje sólo premenil na tretí gól a vyhnal O'Connora z bránky. Nahradil ho Cowley, no ani jemu nevydržalo dlho čisté konto. V 30. minúte totiž ušiel obrane hostí po pravej strane Gašpar a kanonier "belasých" zvýšil už na 4:0. Tréner Nitry si následne zobral oddychový čas. Jeho zverenci sa v závere trochu prebrali a vypracovali si niekoľko šancí, no Kollár, Slovák ani Bajtek sa proti Parksovi nepresadili.

Tretiu tretinu poznačili nervozita, tvrdé osobné súboje, fauly a časté šarvátky. Hra sa tak často kúskovala a na ľade sa viac bojovalo. Domáci mohli pridať piaty gól v dvoch početných výhodách piatich proti trom, ale napriek viacerým šanciam sa im to nepodarilo. V závere zápasu však hrali ďalšiu presilovku o dvoch hráčov a už ju využili. Na 5:0 zvýšil Harris. Slovan si tak v úvodnom zápase štvrťfinálovej série pripísal jednoznačné víťazstvo.

Gólová radosť hokejistov Slovana Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR - Martin Baumann

štvrťfinále play off /na 4 víťazstvá/:

HC Slovan Bratislava - HK Nitra 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Góly: 8. O'Donnel (Buček, Zigo), 18. Zigo (O'Donnel), 24. Matoušek (Valach), 30. Gašpar (Harris, Maier), 57. Harris (Gašpar, Meszároš). Rozhodovali: Orolin, Müller - Jedlička, Jurčiak, vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše: Bajtek 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:1, bez divákov.
/stav série 1:0/

Slovan: Parks – Štajnoch, Meszároš, Ališauskas, Sersen, Brodzinski, Maier, Valach – Buček, Harris, Gašpar – O'Donnell, Kytnár, Šišovský – Matoušek, Zigo, Rapáč – Lukošík, Bortňák, Kundrík – Jendek

Nitra: O'Connor (24. Cowley) – Bodák, Mezei, Nemec, Švarný, Vitaloš, Ege, Hřebíček, Pupák – Holešinský, Slovák, Tvrdoň – Žitný, Hrnka, Finlay – Fominych, Kollár, Bajtek – Minárik, Šiška, Múčka

Robert Döme, tréner Slovana: "S výsledkom aj s hrou sme spokojní. Stále nás čaká ťažká séria, ale dnes k tomu mužstvo pristúpilo tak, ako malo. Myslím si, že sme hrali jeden z najlepších zápasov pod mojím kormidlom. Hráči hrali konečne play off hokej a myslím si, že dnes sme boli lepší tím. Sme spokojní s hrou presilovkovej formácie, tí hráči boli zranení, teraz sa dali dokopy a sme za to veľmi radi."

Antonín Stavjaňa: "Pre mňa je ten výsledok až príliš jednoznačný. Na to, že sme desať dní odpočívali, herný prejav nebol na takej úrovni. Zlyhali sme jednoznačne v korčuľovaní, v tom som videl obrovský rozdiel. Ako keby hrala extraliga s prvou ligou. Bez toho sa nepohneme ďalej, ak sa chceme vyrovnať Slovanu, musíme začať pri tomto."

Viac o téme: HK Nitra HC Slovan Bratislava