VIDEO Český obranca obvinený z rasizmu sa stáva štvanou zverou: Bale Kúdelu odrovnal lakťom!

Gareth Bale v zápase s ČeskomGareth Bale v zápase s Českom Zdroj: SITA/AP/Nick Potts

PRAHA - Podľa futbalovej Slavie doposiaľ vyšetrovanie UEFA ani polície nezistilo, že by obranca Ondřej Kúdela v odvete osemfinále Európskej ligy v Glasgow rasisticky urazil stredopoliara Rangers Glena Kamaru. Inšpektor UEFA, ktorý sa udalosťami v stretnutí zaoberá, má pripraviť správu do pondelka. Slavia sa zároveň ohradila proti zvyšujúcemu sa tlaku zo strany Rangers a ďalších osôb na ostrovoch voči UEFA a polícii.

Kamara predminulý štvrtok v odvete najprv v 87. minúte obvinil Kúdelu, že ho rasisticky urazil. Český reprezentant fínskemu záložníkovi tmavej pleti čosi pošepol potom, čo Rangers predviedli ďalší z množstva nešportových zákrokov. "Jazdci" viditeľne neuniesli vývoj odvety, ktorú so Slaviou prehrali 0:2 a vypadli. Zhruba hodinu po zápase potom Kamara Kúdelu v tuneli do šatní fyzicky napadol, podľa Pražanov je incident zanesený v správe delegáta. Český obranca síce priznal, že súpera počastoval nevyberavo, ale rasizmus dôrazne odmietol.

"Prebiehajúce vyšetrovania vedené zo strany UEFA aj miestnej polície doteraz nepriniesli žiadne zistenia. Ondřej Kúdela je však už teraz verejne, odsudzovaný 'bez akéhokoľvek dôkazu, je obeťou predsudkov a prezumpcie viny," uviedol Tvrdík vo vyhlásení.

"Inšpektor UEFA dotknuté incidenty stále prešetruje a do 5. apríla mu bola predĺžená lehota na vypracovanie správy. Veríme v proces založený na dôkazoch a práve, pričom Ondra aj náš klub poskytujú všetku potrebnú súčinnosť príslušným orgánom. Predložili sme dôkazy, ktoré z nášho pohľadu Ondra očisťujú z nedôvodného obvinenia z rasizmu," uviedol Tvrdík.

Slavia sa ohradila proti tlaku, ktorý na vyšetrovateľov vytvárajú zástupcovia Rangers a ďalšie osoby z ostrovov. V utorok napríklad šéf "Jazdcov" Stewart Robertson volal po tvrdom potrestaní Kúdelu, hoci Kamara doteraz o rasistickej urážke nepredložil dôkaz. Pri utorňajšom zápase svetovej kvalifikácie medzi Walesom a Českom zasa komentátor televíznej stanice Sky po nepotrestaní zákroku waleského kapitána Garetha Balea na Kúdelu uviedol, že sa veľa ľudí z futbalu nebude hnevať, že hosťujúci stopér dostal úder do tváre.

 

Podľa Tvrdíka zo strany niektorých zúčastnených a časti britských médií zjavne narastajú xenofóbne predsudky voči klubom, hráčom a všeobecne ľuďom zo strednej a východnej Európy. Uviedol, že Rangers sa snažia zakryť brutálnu hru tímu. Po hodine zápasu striedajúci Kemar Roofe zranil brankára Ondřeja Kolářa, ktorý utrpel zlomeninu v oblasti čelnej dutiny.

"Náš lekár ho na mieste nesmel vyšetriť ani desiatky minút po záverečnom hvizde. Nehovoriac o mnohých ďalších závažných fauloch proti našim hráčom, z ktorých mnohé zostali nepotrestané. V prestížnej Európskej lige UEFA by sa takéto zákroky vôbec nemali diať," podotkol Tvrdík.

Uviedol tiež, že Rangers mlčí o incidentoch po zápase a Kamarovom útoku na Kúdelu. "Delegácia Rangers si priala pohovoriť s Ondřejom, aby objasnila údajnú rasovú urážku. Rozhovor mal prebehnúť v tuneli pod patronátom a za prítomnosti delegácie UEFA aj trénerov oboch tímov. Kamery pokrývajúce miesto stretnutia ale boli úmyselne zahalené a pán Kamara potom, bez varovania a zjavne bez úmysle čokoľvek si vydiskutovať, surovo napadol Ondřeja tak, že ho udrel do tváre. Ešte skúšal pokračovať v boji a potom utiekol do šatne spoločne s pánom (trénerom) Gerrardom bez slova ospravedlnenia. Je to hanebný incident," povedal Tvrdík.

Slavia znovu vyzvala na nezávislé vyšetrenie incidentov a k upokojeniu komunikácie. "Akákoľvek rasová diskriminácia je v rozpore s našimi hodnotami a zásadami a nikdy ju nebudeme tolerovať. Naším presvedčením je, že všetci ľudia musia byť slobodní a rovní si v dôstojnosti a práve. Slavia sa dôsledne riadi programom boja proti prejavom rasizmu zostaveným organizáciou FARE (Football Against Racism in Europe)," dodal Tvrdík.

Viac o téme: SK Slavia Praha Gareth Bale Česko Glasgow Rangers Wales Ondřej Kúdela Glen Kamara
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter
  • Zdroj: TASR