Vlhovej tréner Livio Magoni nebol hlavným strojcom víťazstiev Tiny Mazeovej: Tak to nebolo!

Livio MagoniLivio Magoni Zdroj: TASR/Milan kapusta

BRATISLAVA - Po tvrdších vyjadreniach talianskeho trénera Petry Vlhovej Livia Magoniho na adresu slovenskej zverenkyne a následnej kritike fanúšikov sa k svojmu bývalému koučovi vyjadrila aj slovinská víťazka Svetového pohára z roku 2013 Tina Mazeová.

37-ročná slovinská legenda poodkryla zákulisie vzájomnej spolupráce s talianskym trénerským mágom Magonim a zverila sa s tým, ako vidí jeho zásluhy na svojich víťazstvách. Mazeová dosť jasne naznačila, že podľa nej za jej triumfami stál predovšetkým tímový šéf Andrea Massi, ktorý je dnes jej životným partnerom. 

"Chvíľami to vyzeralo tak, že zásluhy sa pripisujú najmä Liviovi. Že on bol strojcom tých víťazstiev. Ale tak to nebolo! Kľúčové rozhodnutia robil Andrea Massi. Lepšie povedané – robili ich síce spolu, ale Andrea bol tým lídrom,“ uviedla v otvorenej spovedi v správe, ktorú zverejnil na svojom profile renomovaný taliansky novinár Paolo De Chiesa.

Po Mazeovej sa Magoni presunul práve k slovenskej šampiónke z nedávno skončenej sezóny, s ktorou túžil a aj dokázal zopakovať úspešný príbeh ako predtým so Slovinkou: "U nej je nepochybne hlavným lídrom. Ale ani tam predsa nie je sám. Na úspech treba tím, ktorý spolu žije a dýcha. Nikto nie je dôležitejší ako ten druhý – a to ani samotný športovec,“ uviedla Mazeová, ktorá pripomína, že výzvou bolo aj prekonanie rečových, kultúrnych či spoločenských rozdielov medzi talianskou a napríklad slovinskou či neskôr slovenskou kultúrou. "My – a to hovorím tak o Slovincoch, ako aj Slovákoch, pretože v tejto oblasti vidím podobné návyky – sme zvyknutí v prípade problémov skôr sklopiť hlavy a ešte tvrdšie pracovať. Nezvykneme o tom siahodlho debatovať. Neviem, ako vznikli tieto rozdiely, ale existujú. Treba ich pochopiť a vyrovnať sa s nimi. Podobne v prípade otvorenej kritiky, ako sa to teraz stalo s Magonim," uviedla Slovinka, ktorá sa určité bariéry rozhodla odstrániť tým, že sa naučila taliansky jazyk: "Iba otvorenými rozhovormi môžete spolu rásť. Na vytvorenie dôvery a porozumenia druhej strany to bolo nevyhnutné.“

Viacnásobná legendárna medailistka z MS či OH zároveň vyjadrila silné presvedčenie, že nesprávna interpretácia niektorých Magoniho tvrdých výrokov nebude mať následky pre budúcu spoluprácu s tímom okolo Petry Vlhovej. 

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Viac o téme: Petra Vlhová Tina Mazeová Livio Magoni
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články