Životná sezóna slovenskej rodáčky: Po matkinej smrti som fungovala ako robot, priznáva Dubovská

Martina DubovskáMartina Dubovská Zdroj: TASR/AP/Pontus Lundahl

PRAHA - Slalomárka Martina Dubovská vidí za výsledkovým prielomom v uplynulej sezóne Svetového pohára stabilnú letnú prípravu aj skutočnosť, že tentoraz absolvovala závodný rok bez choroby. Paradoxne jej pomohla pandémia koronavírusu. Pre ďalší posun potrebuje rodáčka z Liptovského Mikuláša ešte zvýšiť agresivitu a rozšíriť tím, v ktorom má zatiaľ stabilne len trénera Andreja Prevuzňáka. To je medzi elitnými lyžiarkami nevídané.

Kým v sezóne 2019/20 obsadila Dubovská v slalome 32. miesto, v tej nedávno skončenej bola v hodnotení disciplíny desiata. Trikrát sa v sezóne umiestnila v elitnej desiatke, bodovala zakaždým. "Každý si myslí, že je to zmena za rok. Ale my sme posledných desať rokov vedeli, kam ideme, kam smerujeme. Mala som zdravotné problémy, vyššie štartové čísla, nedarilo sa mi na pretekoch," opisovala na on-line tlačovej konferencii.

Martina Dubovská na trati Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

Paradoxne pomohla pandémia koronavírusu. "V lete sme toľko necestovali, nelietala som z miesta na miesto," povedala. Všadeprítomné hygienické opatrenia tiež prispeli k tomu, že v januári alebo vo februári nedostala angínu alebo chrípku ako obvykle. "Od malička som mala problémy s imunitou. Tento rok sme si na to dali veľký pozor. A aj tie rúška pri cestovaní, obmedzený kontakt s ľuďmi ma zachránili pred nejakou touto chorobou," vysvetľovala. Pred štartom sezóny vo fínskom Levi ju správne naladil aj zväzový mentálny kouč Tomáš Hvorecký. "Prestala som všetko toľko analyzovať a viac som sa uvoľnila. Už nepremýšľam, ako a prečo a jednoducho pretekám," pridala Dubovská ďalší čriepok k svojmu vzostupu.

"V tej dobe som fungovala skôr ako robot bez nejakých emócií alebo radosti."

Desiate miesto medzi slalomárkami považuje za veľké zadosťučinenie. Aj preto, že jej vo februári po autonehode zomrela matka. Napriek tomu sa v Jasnej vrátila do Svetového pohára a zašla životné ôsme miesto. "V tej dobe som fungovala skôr ako robot bez nejakých emócií alebo radosti. Bolo to veľmi náročné. Tým, že som to chcela urobiť pre ňu, tak som mala väčšiu silu. V druhom kole som už bola emotívnejšia. Ani tréner ôsme miesto nečakal vzhľadom k tomu, v akom som bola stave," spomínala na preteky zo začiatku marca.

Vo svojom veku už nemôže robiť radikálne zmeny, ale vie o technických detailoch, ktoré by sa dali vylepšiť. A stále by ešte mohla byť odvážnejšia. "Mám čo robiť, aby som na tej agresivite zapracovala. Ale ja nikdy nebudem vyzerať napríklad ako Petra Vlhová, mám inú techniku, iný štýl. Ale popracovať na agresivite je rozhodne cieľ na budúcu zimu," povedala odhodlane.

Martina Dubovská Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Chcela by tiež rozšíriť svoj tím. "Ja a môj tréner sme rarita. Myslím, že nikto v top 30 nemá jedného človeka na všetko. Robí mi lyže, varí, pri tréningu mi stavia trať, natáča ma, drží mi bundu. Veľké tímy to nechápu, keď nás vidia. Ja všetko manažujem, organizujem ubytovanie a tak. Ten čas by som mohla využiť na tréning a odpočinok," priblížila svoje aktuálne podmienky. "Napríklad servisák by bol skvelý. Aj nejaký asistent trénera. Všetko by pomohlo, keď chceme myslieť na lepšie výsledky. Čo sme dokázali jeden na jedného, ​​je wow, ale je potrebné to odborne zvýšiť," doplnila.

K zimným olympijským hrám 2022 v Pekingu ako vrchole budúcej sezóny sa neupiera. "Cortina tiež mala byť vrchol a ako to dopadlo," poznamenala. Na svetovom šampionáte neštartovala, pretože práve v čase odchodu mala jej matka osudnú autonehodu a ona jej chcela byť nablízku. V Číne očakáva podobne mrazivé počasie, ako bolo pred tromi rokmi v Kórei, a suchý, agresívny sneh. "Skúsim zistiť, aký je tam približne kopec. Zatiaľ sme to nejako neriešili."

Viac o téme: Martina Dubovská
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy