Nechutné útoky hodné opovrhnutia: Sánchez terčom rasizmu, hráči Valencie odišli z ihriska

Davinson SanchezDavinson Sanchez Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

LONDÝN - Kolumbijský futbalista Davinson Sánchez z Tottenhamu Hotspur sa stal terčom rasizmu. Dvadsaťštyriročný obranca zverejnil urážlivé odkazy zo sociálnych sietí, ktoré mu poslali po nedeľnom ligovom zápase s Newcastlom (2:2).

Sánchezovi sa v stretnutí nedarilo podľa predstáv a bol aj pri otváracom góle súpera, keď sa mu nepodarilo odpratať loptu do bezpečia. "Nič sa nezmenilo," napísal Sanchez v reakcii na urážky. Za svojho hráča sa postavil aj klub, ktorý odsúdil rasizmus voči nemu: "Sme s tebou a s každým, kto čelí takémuto správaniu." Informovala o tom agentúra AP.

Rasizmus aj v La Lige

Futbalisti Valencie zišli z ihriska počas nedeľňajšieho zápasu 29. kola najvyššej španielskej futbalovej súťaže na ihrisku Cadizu po tom, čo jeden z ich hráčov uviedol, že sa stal obeťou rasistických urážok.

Incident sa odohral po polhodine hry za stavu 1:1, keď obranca hostí tmavej pleti Mouctar Diakhaby obvinil stopéra Cadizu Juana Calu, že ho po vzájomnom súboji rasisticky urazil. Následne odišiel celý tím Valencie do šatne a späť na ihrisko sa vrátil až po dlhých minútach, no už bez Diakhabyho, ktorého vystriedal Hugo Guillamon. Duel nakoniec dohrali a Cadiz zvíťazil 2:1.

"Mali sme poradu a rozhodli sme sa pokračovať v zápase, aby sme bojovali za česť nášho klubu, avšak odsudzujeme akýkoľvek rasizmus. Hráč, ktorý sa stal terčom útoku, chcel, aby sa jeho spoluhráči vrátili na ihrisko," uviedol klub na sociálnych sieťach a Diakhabymu vyjadril plnú podporu.

Odchodu z ihriska predchádzal stret Diakhabyho s Calom, ktorí sa pri súboji o loptu zrazili. Nasledovala výmena slov, obaja hráči sa krátko na to dostali do hádky a rozdeliť ich museli spoluhráči. Diakhaby dostal okamžite žltú kartu za spor s Calom, ktorý sa mu najprv snažil vyhnúť, informuje agentúra AP. Hráči Valencie následne po rozhovore s rozhodcom opustili ihrisko. Zápas pokračoval až po viac ako 20-minútovej pauze. Cala, ktorý strelil v 14. minúte úvodný gól duelu, zostal na ihrisku do polčasu, keď ho vystriedal Marcos Mauro, strelec víťazného zásahu z 88. minúty.

Obranca Valenice Jose Gaya po zápase povedal, že ak by sa nevrátili na ihrisko, hrozila by jeho tímu prehra či strata bodov. Neuviedol však od koho. "Diakhaby nám povedal, že ho urazil a to odsudzujeme. Preto sme opustili ihrisko, no oni nám povedali, že musíme ísť naspäť, lebo ak nie, odoberú nám tri body a možno aj viac. Diakhaby nám povedal, aby sme sa vrátili a preto sme to spravili. Chcel, aby sme dohrali. Bez jeho súhlasu by sme to neurobili. On bol nahnevaný a nemohol sa vrátiť. Bola to veľmi škaredá urážka, nepoviem ju," citovala agentúra dpa Gayu.

Viac o téme: Premier League Valencia Newcastle United Tottenham Hotspur La Liga Cadiz Mouctar Diakhaby Davinson Sanchez Juan Cala