Bývalá britská lyžiarka chce byť prezidentkou FIS: Verím, že som správna osoba

Sarah LewisováSarah Lewisová Zdroj: SITA/Vesa Moilanen(Lehtikuva via AP)

ŽENEVA - Sarah Lewisová chce ako prvá žena v histórii viesť Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS). Bývalá britská lyžiarka ohlásila kandidatúru na post prezidentky organizácie, ktorá ju vlani v októbri po 20 rokoch nečakane prepustila z funkcie generálnej sekretárky po "absolútnej strate dôvery".

Päťdesiatšesťročná Lewisová bola dlho najbližšou spolupracovníčkou prezidenta FIS Gian Franca Kaspera, ktorému sa končí mandát. Jeho nástupcu budú voliť 4. júna, Lewisová kandiduje za belgický zväz. "Veľa ľudí mi po šokujúcom prepustení z postu generálnej sekretárky vyjadrilo podporu. Cítim, že moje rozhodnutie uchádzať sa o funkciu prezidentky je správne. Nechcem sklamať ich dôveru. Verím, že som správna osoba pre riadenie FIS," vyhlásila Lewisová. Okrem nej sa o uvoľnený post uchádzajú švédsky miliardár Johan Eliasch, prezident Švédskeho olympijského výboru Mats Arjes a bývalý švajčiarsky lyžiar Urs Lehmann.

FIS mala od svojho vzniku v roku 1924 iba štyroch prezidentov. Švéd Ivar Holmquist viedol organizáciu do roku 1934, nasledovali Nór Nicolai Ramm Östgaard (do r. 1951) a Švajčiar Marc Hodler, ktorého v roku 1998 nahradil jeho krajan Kasper.

Viac o téme: FIS Sarah Lewisová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR