Kancelária prezidenta Českej republiky sa zastala Kúdelu: Znemožňujete plniť športovcom sny!

Glen Kamara a Ondřej Kúdela v roztržkeGlen Kamara a Ondřej Kúdela v roztržke Zdroj: SITA/AP/Andrew Milligan

PRAHA - Futbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela dostal od disciplinárky UEFA dištanc na desať zápasov za rasistickú urážku Glena Kamaru v dueli Európskej ligy proti Glasgowu Rangers. Trest sa vzťahuje na všetky klubové súťaže i reprezentačné duely. Príde tak aj o prípadnú účasť na ME, proti rozhodnutiu sa však môže odvolať a obrátiť sa aj na Športový arbitrážny súd (CAS).

Trest dostal aj Kamara, ktorý Kúdelu po stretnutí fyzicky napadol v útrobách štadióna a dostal za to zákaz činnosti na tri zápasy. Incident sa odohral počas marcovej odvety osemfinále Európskej ligy, "zošívaní" zvíťazili v škótskej metropole 2:0 a zabezpečili si postup do štvrťfinále. Zo zverejneného stanoviska UEFA nie je jasné, na základe čoho Kúdelu usvedčili z rasizmu. Samotný futbalista sa priznal k vulgárnemu ataku, ale odmietol rasistický podtex. Počas konverzácie s Kamarom na ihrisku si zakrýval ústa, Kamara v jednom z rozhovorov uviedol, že urážku počul jeden z jeho spoluhráčov.

Najnovšie sa potrestaného českého futbalistu zastala aj kancelária prezidenta republiky, ktorej vedúci Vratislav Mynář v otvorenom liste adresovaného disciplinárnej komisii UEFA kritizoval trest pre Ondřeja Kúdelu. So samotným listom je oboznámený aj český prezident Miloš Zeman.

"Českí športovci boli súperom po konci zápasu napadnutí vo vnútri štadióna a neboli vpustení do kabín. Výsledok? Hráč, ktorý kopačkou rozdrvil lebku protivníkovi, od Vás dostal trest zákazu na 4 stretnutia, ďalší hráč za fyzické napadnutie trojzápasový trest. A údajný rasizmus? Trest na 10 zápasov. Podotýkam, že rasizmus nedokázaný a domnelý. Aj samotný inšpektor UEFA spochybňoval, že Ondřej Kudela predniesol rasistický výrok. Napriek tomu ste rozhodli o úplne bezprecedentným potrestaním hráča, ktorý nikomu neublížil a iba slovne - podľa svojho vyjadrenia - urazil svojho súpera. Odsudzujete slušného človeka bez jediného dôkazu. Znemožňuje športovci plniť si sen v Európskej lige. To všetko len preto, aby ste naplnili zvrátená očakávania úzkej skupiny aktivistov a klubu neschopného víťaziť na ihrisku."

Kemar Roofe s brutálnym Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Andrew Milligan

"Z boja proti rasizmu sa vo vašom podaní stal boj neúspešných proti úspešným, vrchol pokrytectva, pozitívna diskriminácia a trápneho podliehania sa hlúpym trendom. Vaše snahy môžu viesť k opaku, teda k situácii, kedy bude osoba s inou ako čiernou farbou pleti diskriminovaná, utláčaná a krátená na svojich právach. Preto tiež považujem za potrebné sa proti tomuto postupu ohradiť. Hoci na to zrejme nie ste zvyknutí, dovolím si vám odkázať jednu vec. Veľmi oceňujem to, že česká verejnosť sa s vaším verdiktom nestotožňuje, a to naprieč celou spoločnosťou. Naopak sa vám - hoci možno len na krátku dobu - podarilo spojiť aj odvekých rivalov. Nepokľakneme pred vami a žiadne vyhrážky na českých fanúšikov neplatia," uvádza sa v otvorenom liste Kancelárie prezidenta republiky.

Viac o téme: SK Slavia Praha Ondřej Kúdela
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR; Športky