Miroslav Mucha prispel v USA k veľkému úspechu: Šancu dostane aj v reprezentácii!

Miroslav MuchaMiroslav Mucha Zdroj: TASR/SZĽH - Andrej Galica

PIEŠŤANY - Slovenská hokejová reprezentácia odštartovala prvý oficiálny reprezentačný zraz pred MS v Rige s viacerými nováčikmi. Pozvánku do úvodného kempu si vyslúžil aj Miroslav Mucha, ktorý pôsobí v NCAA.

Študuje odbor financie, ekonomika a medzinárodný biznis na Lake Superior State University, ktorá sídli v meste Sault Ste. Marie v štáte Michigan. 23-ročný útočník popri tom pôsobí v tíme hrajúcom najprestížnejšiu univerzitnú súťaž na svete. „Z môjho pohľadu je to zrejme druhá alebo tretia najpopulárnejšia hokejová liga v USA, hneď po NHL a AHL. Asi 80 % amerických hráčov, ktorí práve hrajú v NHL, prešlo cez tímy v NCAA a potom podpísali svoj prvý kontrakt do NHL. Takže konkurencia je tu veľmi veľká," priblížil Miroslav Mucha.

Mladý hokejista nebol príliš na očiach slovenského fanúšika, pritom sa v zámorí postaral o obrovský úspech. „Pred sezónou bolo cieľom tímu umiestniť sa v prvej štvorke v rámci divízie, skončili sme druhí. V priebehu desiatich zápasov za 21 dní sme vyhrali až deväť a o skóre sa nám podarilo dostať pred Bowling Green z Ohio. V playoff sa nám podarilo vyhrať všetky tri kolá a získali sme titul šampióna divízie, čo je veľmi náročné. Máme v nej totiž tímy, ktoré sú pravidelne umiestnené na špičke celej NCAA." 

Bojovali o celoštátny titul, zastavil ich až víťaz

Univerzitný tím hrajúci pod názvom Lake Superior State Lakers mal vďaka triumfu v divízii po 25 rokoch šancu zabojovať o celkové víťazstvo a stať sa najlepšou univerzitou v USA. Vyradil ho však Massachusetts, neskorší víťaz slávneho turnaja Frozen Four. „Bol to pre nás asi najťažší súper v sezóne, keďže pred dvomi rokmi sa dostal do finále NCAA a veľa z hráčov je ešte stále v tíme. Vtedy za nich hral dokonca aj obranca Cale Makar, ktorý je momentálne jeden z najlepších obrancov v NHL. Taktiež my sme nepodali výkon, aký sme podávali v play-off v divízie," priznal rodák z Bytče, ktorý si v 29 zápasoch pripísal 14 bodov (5+9).

Miroslav Mucha v drese Galéria fotiek (4) Miroslav Mucha v drese Lake Superior State Lakers Zdroj: Facebook Miroslav Mucha

Aj súťažný ročník za morom ovplyvnila pandémia. „Sezónu sme začali až koncom novembra bez divákov. Museli sme sa testovať až šesťkrát týždenne, aby sme mohli odohrať zápasy v piatok a v sobotu. Prvá časť išla celkom hladko, ale koncom januára nás zastihol koronavírus. Zmeškali sme šesť zápasov, ktoré sme následne museli odohrať cez týždeň, aby sme sa kvalifikovali do play-off," ozrejmil.

Plat nemáme, dostávame štipendium

Niekto si môže myslieť, že v USA sa automaticky zarábajú veľké peniaze. „V univerzitnej súťaži NCAA je to inak. Nedostávame plat, ale štipendiá, ktoré slúžia na úhradu školy a ostatných poplatkov. Je to veľká pomoc. V podstate za to dostanete titul z univerzity, čo je forma výplaty," skromne vyhlásil talentovaný slovenský hráč.

Jeho život sa točí nielen okolo hokeja, ale aj náročného štúdia. „Od pondelka do štvrtka máme medzi 13. až 17. hodinou okno vyhradené iba na hokej. Do školy chodíme ráno pred tréningom a po tréningu bývajú taktiež prednášky." Zázemie však majú ako praví profesionáli. Všetko, čo potrebujeme, máme k dispozícii na štadióne - či už sa to týka regenerácie, posilňovne, lekára, oddychovej miestnosti, kde máme gauče a televízie. Nechýba ale ani študijné miesto, kde si hráči a zároveň študenti robia úlohy," priblížil Miroslav Mucha.

Miroslav Mucha v drese Galéria fotiek (4) Miroslav Mucha so spoluhráčmi a trofejou za triumf v divízii Zdroj: Facebook Miroslav Mucha

Z univerzity do kempu slovenskej reprezentácie

Doma pôsobil v Považskej Bystrici a Dubnici nad Váhom. Ako sám tvrdí, šancu reprezentovať Slovensko v mládežníckych kategóriách mal, ale v 16 rokoch sa rozhodol pre odchod do zámoria. Zišiel tak z radaru trénerov a dostať sa do ich povedomia bolo náročnejšie. Najprv pôsobil v tíme Shattuck St. Mary's a pred univerzitou za Minot Minotaurus v NAHL.

Nedávno však prišla pozvánka rovno do kempu seniorskej reprezentácie, a to rovno do prípravy pred majstrovstvami sveta. Bude tak mať šancu ukázať sa trénerovi Craigovi Ramsaymu. „Počas sezóny to bola iba neformálna komunikácia cez jedného slovenského skauta, ktorý býva v USA." Pozvánka však napokon naozaj prišla. „Bola to super správa, veľmi si to vážim a bude to česť nosiť slovenský dres. Dúfam, že čo najdlhšie," zaprial si Miroslav Mucha.

Prvý oficiálny zraz slovenskej Galéria fotiek (4) Tréner Craig Ramsay počas tréningu reprezentácie Zdroj: TASR/SZĽH/Andrej Galica

Zabojujem o profesionálny kontrakt

Hoci ho ešte čakajú reprezentačné povinnosti, klubovú sezónu môže zhodnotiť už teraz.„Osobne som spokojný, ako hráč som narástol, vybudoval som si dôveru od trénera a pravidelne som nastupoval v prvých dvoch formáciách. Stále je však na čom pracovat a zlepšovať sa, aby bola budúca sezóna ešte lepšia."

A kde vlastne bude pokračovať? „Ešte mám pred sebou jednu sezónu na univerzite. Následne uvidím, aké budú možnosti v USA a podľa toho sa rozhodnem. Určite sa ale budem snažiť o čo najlepšie výkony, ktoré by mi pomohli k podpísaniu profesionálneho kontraktu," zakončil rozprávanie Miroslav Mucha.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Miroslav Mucha Lake Superior State University
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: športky