VIDEO Erik Černák skóroval, ale Tampa neuspela: Marleau vyrovnal bradatý rekord Gordieho Howea

Erik Černák a Anthony DuclairErik Černák a Anthony Duclair Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

TAMPA - Slovenský hokejista Erik Černák strelil v noci na nedeľu svoj tretí gól v tejto sezóne zámorskej NHL. Tampe Bay však k bodovému zisku nepomohol, Floride podľahla doma 3:5.

"Panteri" vďaka výhre preskočili svojho rivala a v tabuľke Centrálnej divízie im patrí druhá priečka. Obhajca Stanleyho pohára klesol na tretie miesto. Černák má na svojom konte po 34 odohratých zápasoch trinásť kanadských bodov za tri góly a desať asistencií. "Nemôžeme zmeniť systém našej hry. Boli sme oveľa lepší v obrannom pásme a robili sme správne veci. Musíme v tom pokračovať," povedal Černák podľa nhl.com.

Slovenský obranca znížil 45 sekúnd pred koncom druhej tretiny na 2:4, keď na pravej strane využil voľný priestor, naznačil strelu, posunul sa bližšie k bránke a prekonal Sergeja Bobrovského na bližšiu žrď švihom pod lapačku. "Mal som veľa času a priestoru a tak som to využil. Výborne to spravil Vic (pozn. Hedman). Už pred týmto gólom sme mali niekoľko šancí. Nakoplo nás to špeciálne pred odchodom do šatní," povedal Černák podľa nhl.com. Mathieu Joseph v úvode tretej časti znížil na 3:4, ale víťazstvo "panterov" napokon spečatil do prázdnej bránky Anthony Duclair.

Černák odohral 19 minút a 14 sekúnd, na súperovu bránku vyslal až päť striel a rozdal štyri hity. V ofenzíve sa mu v poslednom čase darí, bodoval v treťom z posledných štyroch zápasov. V zápase mal aj smolu, pretože pri prvom góle Floridy, o ktorý sa postaral Brandon Montour, si v súboji s Duclairom zrazil puk do vlastnej bránky. "Odrazilo sa mi to od ruky. Bol to nešťastný moment," povedal slovenský obranca pre klubový web.

Erik Černák a Anthony Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Brankár Andrej Vasilevskij chytil 27 striel, ale zaznamenal prvú domácu prehru v 15. štarte tejto sezóny. Dve asistencie si pripísal Victor Hedman, ktorý sa ako prvý obranca a celkovo štvrtý hrá dostal na hranicu 400 gólových prihrávok v drese Lightning. Pred ním to dokázali Martin St. Louis (588), Vincent Lecavalier (491) a Steven Stamkos (427). V drese Floridy zaznamenal pri debute po výmene z Calgary dve asistencie Sam Bennett.

Patrick Marleau zo San Jose sa postaral o zápis do historických tabuliek. Štyridsaťjedenročný útočník Sharks nastúpil proti Minnesote na 1767. zápas v súťaži a vyrovnal rekord legendárneho Gordieho Howea. Z víťazstva sa Marleau netešil, pretože "žraloci" bez obrancu Christiána Jaroša prehrali na ľade Wild 2:5. "Bez ohľadu na míľnik ma v tomto momente mrzí najmä výsledok, v každom zápase idem na ľad s tým, že chceme vyhrať. Hrali sme dobrý hokej, ale žiaľ nie celých 60 minút," povedal Marleau, ktorý môže rekord prekonať v pondelok v domácom zápase proti Vegas Golden Knights.

Kaprizov vyrovnal Gáboríka

Marleau hral v NHL v štyroch dekádach, okrem neho korčuľovali z aktívnych hráčov profiligy v 90-tych rokoch už len Joe Thornton a Zdeno Chára. Sedemnásty gól v sezóne strelil ruský útočník Minnesoty Kiriil Kaprizov, na konte má 36 bodov, čím vyrovnal klubový rekord Mariána Gáboríka v počte bodov v nováčikovskej sezóne.

Líder Východnej konferencie Washington v zostave so slovenským obrancom Zdenom Chárom triumfoval na ľade Philadelphie Flyers 6:3. Dva góly Capitals strelil Alexander Ovečkin, ktorý sa doťahuje na ďalšiu legendu. "Ovi" má na konte 730 presných zásahov a už len jeden mu chýba, aby vyrovnal zápis Marcela Dionna na piatom mieste historických tabuliek.

Alexander Ovečkin a jeho Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Chris Szagola

Oba góly dal ruský kapitán Caps v presilovke a v góloch v početnej výhode je s 269 zásahmi na druhom mieste histórie o päť za vedúcim Daveom Andreychukom. Štyri asistencie nazbieral obranca John Carlson. "Hrali sme veľmi dobre. Mali sme výborný štart, všetci boli od začiatku na svojom mieste," povedal tréner Washingtonu Peter Laviolette. Chára si za 19 a pol minúty na ľade pripísal mínusku a jednu strelu.

New York Rangers, ktorí stále bojujú o play off, zdolali rovnakým výsledkom New Jersey Devils a pripísali si tretiu výhru za sebou. V drese "diablov" nastúpil slovenský krídelník Marián Studenič, ktorý za 8 a pol minúty na ľade raz ohrozil súperovho brankára. Hrdinom zápasu bol ruský útočník Rangers Pavel Bučnevič, ktorý sa v deň svojich 26. narodenín blysol hetrikom. V histórii NHL sa mu to podarilo ako 15. hráčovi, medzi nimi aj Pavlovi Demitrovi, ktorý 29. 11. 2002 zaznamenal hetrik v drese St. Louis Blues na svoje 28. narodeniny. Dvakrát oslávil narodeniny hetrikom Wayne Gretzky.

Pánik s Tatarom neuspeli, Sekera späť v zostave

Montreal s Tomášom Tatarom doma neskóroval a prehral s Ottawou 0:4. Všetkých 23 striel zlikvidoval Matt Murray a zaznamenal 12. shutout v kariére. Čisté konto vychytal prvýkrát od 26. októbra 2019. Dva góly a asistenciu vo svojom prvom trojbodovom zápase v kariére zaznamenal Drake Batherson. Senators po sérii štyroch prehier vyhrali dva z posledných troch duelov. Tatar strávil na ľade 16 minút a 20 sekúnd, mal mínusový bod a na bránku vyslal jednu strelu.

Nasucho vyšiel aj Detroit, ktorého dres si oblieka Richard Pánik. Red Wings podľahli na domácom ľade Chicagu 0:4. Pánik vo svojom druhom vystúpení za Detroit po výmene z Washingtonu odohral 11 minút a zapísal si jednu strelu. Druhé čisté konto v sezóne a tretie v kariére zaznamenal Malcolm Subban (29 zákrokov).

Do zostavy Dallasu sa po dvojzápasovej absencii spôsobenej zranením dolnej časti tela vrátil obranca Andrej Sekera a pomohol Stars k víťazstvu 5:1 nad Columbusom. Sekera bol na ľade 17:45 minúty, zaznamenal plusový bod, jednu strelu a rozdal štyri hity, čo bolo najviac z jeho tímu. Blue Jackets prehrali piatykrát za sebou.

Sériu piatich prehier prerušili hokejisti Arizony, keď na domácom ľade otočili duel so St. Louis z 0:2 na 3:2. Víťazný gól strelil v tretej tretine Michael Bunting. Úspešný návrat na ľad oslávil brankár Darcy Kuemper (20 zákrokov), ktorý vynechal 19 zápasov pre zranenie dolnej časti tela.

Kapitán Edmontonu Connor McDavid sa na víťazstve 3:0 vo Winnipegu podieľal dvomi asistenciami a ako prvý hráč v tejto sezóne sa dostal cez métu 70 bodov (21+48). Brankár Mike Smith chytil 26 striel a zaznamenal tretí shutout v sezóne.

NEW YORK RANGERS - NEW JERSEY DEVILS 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)
Góly: 8. Bučnevič (Zibanejad, Panarin), 11. Strome (Zibanejad, Panarin), 12. Bučnevič (Blackwell, Miller), 21. Panarin (Strome, Lindgren), 59. Bučnevič (Zibanejad, Panarin), 60. Kreider (Strome, Lindgren) - 33. McLeod (Bastian, Subban), 46. Subban (Hughes, Šarangovič), 47. Šarangovič (Hughes). Brankári: Šesťorkin - Dell, strely na bránku: 30:33.

PHILADELPHIA FLYERS - WASHINGTON CAPITALS 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)
Góly: 20. Provorov (Giroux, Farabee), 26. van Riemsdyk (Aube-Kubel), 48. Allison (Hayes, Giroux) - 4. Ovečkin (Carlson, Kuznecov), 21. Orlov (Carlson, Ovečkin), 27. Ovečkin (Carlson, Kuznecov), 36. Kuznecov (Wilson, Carlson), 50. Sheary (Schultz, Eller), 59. Mantha. Brankári: Lyon - Samsonov, strely na bránku: 25:41.

BUFFALO SABRES - PITTSBURGH PENGUINS 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Góly: 27. Thompson, 52. Mittelstadt (Ristolainen, Reinhart) - 11. McCann (Matheson, Ceci), 26. Rodrigues (Blueger), 33. Rust (Crosby, Guentzel). Brankári: Tokarski - Jarry, strely na bránku: 30:41.

MONTREAL CANADIENS - OTTAWA SENATORS 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 4. Zub (Batherson, Stützle), 34. Batherson (Tkachuk, Norris), 56. Batherson (Tkachuk, Norris), 56. Zajcev (Pinto). Brankári: Price - Murray, strely na bránku: 23:15.

ARIZONA COYOTES - ST. LOUIS BLUES 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Góly: 22. Goligoski (Schmaltz, Garland), 31. Keller (Ekman-Larsson, Dvorak), 44. Bunting (Chychrun, Fischer) - 2. Blais (Perron, Parayko), 9. Bozak (Hoffman, Dunn). Brankári: Kuemper - Binnington, strely na bránku: 29:22.

DETROIT RED WINGS - CHICAGO BLACKHAWKS 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 20. Kane (Hinostroza), 33. DeBrincat (Hagel, Murphy), 42. Kalynuk (Hinostroza, Kane), 56. Suter (Hinostroza). Brankári: Bernier - Subban, strely na bránku: 29:27.

TAMPA BAY LIGHTNING - FLORIDA PANTHERS 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
Góly: 14. Point (Sergačov, Palát), 40. ČERNÁK (Coleman, Hedman), 42. Joseph (Hedman, Point) - 9. Montour (Bennett), 13. Hörnqvist (Barkov, Gusev), 20. Huberdeau (Nutivaara, Bennett), 38. Vatrano, 60. Duclair (Gudas). Brankári: Vasilevskij - Bobrovskij, strely na bránku: 31:32.

CAROLINA HURRICANES - NASHVILLE PREDATORS 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Góly: 19. Slavin (Geekie, Lorentz), 49. Hakanpää (Trocheck), 59. Svečnikov (Aho, Hamilton) - 32. Josi. Brankári: Nedeljkovic - Saros, strely na bránku: 48:28.

DALLAS STARS - COLUMBUS BLUE JACKETS 5:1 (1:1, 4:0, 0:0)
Góly: 13. Benn (Klingberg, Gurjanov), 31. Gurjanov (Benn), 34. Pavelski (Robertson, Lindell), 34. Klingberg (Robertson, Hintz), 37. Lindell (Hintz, Pavelski) - 7. Gavrikov (Bjorkstrand, Atkinson). Brankári: Oettinger - Korpisalo (34. Merzlikins), strely na bránku: 32:22.

MINNESOTA WILD - SAN JOSE SHARKS 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)
Góly: 15. Zuccarello (Johansson, Hartman), 16. Eriksson Ek (Greenway, Foligno), 16. Parise (Brodin, Bonino), 22. Kaprizov (Zuccarello), 40. Sturm (Soucy) - 13. Burns (Balcers, Hertl), 58. Kellman (Labanc, Donato). Brankári: Kahkonen - Jones (21. Kořenář), strely na bránku: 28:28.

WINNIPEG JETS - EDMONTON OILERS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Góly: 32. Barrie (McDavid, Yamamoto), 47. Puljujärvi (McDavid, Draisaitl), 53. Chiasson (Barrie, Draisaitl). Brankári: Hellebuyck - Smith, strely na bránku: 26:25.

Viac o téme: Washington Capitals Andrej Sekera Zdeno Chára Marián Gáborík Florida Panthers Gordie Howe Tomáš Tatar Dallas Stars Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Erik Černák Patrick Marleau Marián Studenič