VIDEO Miami Heat si doma poradilo s Brooklynom Nets, Dallas nestačil na Sacramento

Útočník Brooklynu Nets Blake Griffin (vľavo) a Bam Adebayo z Miami Heat počas zápasuÚtočník Brooklynu Nets Blake Griffin (vľavo) a Bam Adebayo z Miami Heat počas zápasu Zdroj: TASR/AP Photo/Wilfredo Lee

MIAMI - Basketbalisti Miami Heat zvíťazili v noci na pondelok v NBA doma nad Brooklynom Nets 109:107. Víťazný kôš strelil Bam Adebayo v poslednej sekunde zápasu. Pivot domácich tak zakončil zápas na 21 bodoch a bol najlepší strelec svojho tímu.

Miami sa dokázalo vyrovnať aj s neúčasťou zraneného stredného rozohrávača Jimmyho Butlera. Nets boli k víťazstvu bližšie, no zápas zakončili neúspešnou sériou 2:10. Tréner Miami Erik Spoelstra mal k dispozícii oddychový čas, no nevzal si ho a Adebayo rozhodol z dopredu nepripravenej akcie. "Zvládol to dobre. Dvíhal som už ruku, no potom sme medzi sebou mali krátky očný kontakt a povedal som si OK, nech teda skúsi strelu," prezradil po zápase podľa AP Spoelstra.

Durant zaznamenal prvých osem bodov Brooklynu, no zo zápasu odstúpil už po štyroch minútach. "Pocítil bolesť, no nevieme, aké to bude vážne," informoval tréner Nets Steve Nash. Miami zostáva siedme, poslednú priamu postupovú priečku do play off drží New York, ktorý zvíťazil doma nad New Orleansom 122:112 po predĺžení a uspel v šiestom stretnutí v sérii.

Pre klub z najväčšieho mesta USA ide o najdlhšiu šnúru za uplynulých sedem rokov. Pelicans mali výhru na dosah, sedem sekúnd pred koncom riadnej hracej doby viedli o tri body a prvý rozohrávač Knicks R.J. Barrett sa vyfauloval. Taktovku musel prevziať Derrick Rose, ktorý zaskočil súpera nájazdom pod kôš, aby následne prihral loptu na vyrovnávajúcu trojku Reggiemu Bullockovi. Predĺženie už ovládli domáci. "Už som dlho nezažil pocit z takej dlhej víťaznej série. Som vďačný za túto situáciu," tešil sa 32-ročný hráč, ktorý prišiel do New Yorku v priebehu sezóny z posledného tímu východu Detroitu.

Pri rozhodujúcej akcii urobil zlé rozhodnutie rozohrávač hostí Lonzo Ball. Vybral sa brániť Roseov nájazd pod kôš, hoci inkasovať dva body by Pelicans v tej chvíli nevadilo, a nechal voľného Bullocka na trojke. Tréner New Orleansu po zápase svojho zverenca nešetril. "Zaslúžili sme si prehrať, keď urobíme niečo také. To nemôže urobiť ani stredoškolák, na to nie je ospravedlnenie," hneval sa tréner Pelicans, ktorí sú prví pod čiarou postupu do vyraďovacej časti na západe za San Antoniom.

Na poslednú postupovú priečku na východe sa prepracovalo Toronto, ktoré zdolalo Oklahomu City 112:106 a pripravilo jej desiatu prehru v sérii. Naopak, sériu deviatich prehier ukončilo Sacramento, ktoré vyhralo v Dallase 121:107. Mavericks nestačilo ani 37 bodov a osem doskokov Luku Dončiča. Jeho náprotivok na strednej rozohrávke De'Aaron Fox viedol svoj tím s 30 bodmi a 12 asistenciami.

Atlanta - Indiana 129:117

New York - New Orleans 122:112 pp

Miami - Brooklyn 109:107

Charlotte - Portland 109:101

Orlando - Houston 110:114

Toronto - Oklahoma City 112:106

Dallas - Sacramento 107:121

Los Angeles Clippers - Minnesota 124:105