Futbalové kluby, legendy a fanúšikovia reagujú na vznik Superligy: Absolútna Hanba! Je to zrada

UEFA predstavila novú loptuUEFA predstavila novú loptu Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

PARÍŽ - Dvanásť z najväčších európskych futbalových klubov v pondelok v noci oznámilo plány na vytvorenie Európskej Superligy (ESL), ktorá má konkurovať súťažiam Európskej futbalovej únie (UEFA). Po oznámení vzniku Superligy sa spustila ohromná lavína negatívnych reakcií.

"Proti cynickému zámeru, ktorý sa zakladá len na záujmoch niekoľkých klubov sa postavíme spoločne. V súčasnosti svet potrebuje solidaritu. Futbal je založený na súťažení, nič iného neprichádza do úvahy. Ďakujeme tiež klubom z ostatných krajín, najmä Nemecka a Francúzska, že sa k zámeru nepridali. Vyzývame fanúšikov, politikov a všetkých, ktorí milujú futbal, aby nám pomohli proti tomuto bojovať. Sebeckosť menšiny sa musí skončiť," uviedla UEFA. Pozvánku do Superligy dostali aj Bayern Mníchov, Borussia Dortmund či Paríž St. Germain, no odmietli ju.

"Na základe týchto skutočností môže FIFA len vyjadriť svoj nesúhlas s 'uzavretou separátnou európskou ligou', ktorá bude mimo medzinárodných futbalových štruktúr a nebude rešpektovať princípy FIFA," reagovala strešná organizácia svetového futbalu.

Gianni Infantino Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Alessandra Tarantino

Kritiku vyjadrili aj politici

Odmietavý postoj promptne vyjadrili aj politici, medzi nimi napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron či britský premiér Boris Johnson. "Prezident Republiky privítal postoj francúzskych klubov, ktoré sa odmietli podieľať na projekte európskej Superligy. Ten ohrozuje princípy solidarity a súťaživosti," uvádza sa v oficiálnom komuniké Elyzejského paláca. "Plán európskej Superligy poškodí futbal. Bol by to zásah do srdca domácich súťaží a spôsobí to obavy všetkým fanúšikom. Zainteresované kluby musia zodpovedať otázky svojim fanúšikom i širšej komunite predtým, než podniknú nejaké kroky," uviedol britský premiér.

"Som znechutený. Je to absolútna hanba. A je v tom aj môj klub."

"Som znechutený. Je to absolútna hanba. A je v tom aj môj klub," napísal bývalý kapitán Manchestru United Gary Neville. "My tréneri, sme pripravení trénovať kluby. Nepochybujem, že kluby robia najlepšie rozhodnutia v záujme svojej budúcnosti," vyjadril sa tréner Atlética Madrid Diego Simeone. "Pre mňa je to úplne neakceptovateľné. Nikto to nechce, dokonca ani fanúšikovia tých klubov," skonštatoval tréner Southamptonu Ralph Hasenhüttl.

Bývalý obranca a vicekapitán šesťnásobného európskeho šampióna FC Liverpool Jamie Carragher sa tiež ozval s názorom proti Superlige: "Akou hanbou sme sa stali. LFC myslite na všetkých ľudí, ktorí boli v tomto klube pred nami a ktorí by boli teraz rovnako zahanbení."

V rovnakom duchu ako Carragher sa vyjadrili aj zástupcovia oficiálnych fanúšikovských združení dvoch anglických klubov FC Liverpool a Chelsea Londýn, ktoré sú medzi zakladajúcimi členmi Superligy. "Ako zástupcovia fanúšikov sme zhrození a úplne sa staviame proti tomuto rozhodnutiu. Majitelia Liverpoolu z Fenway Sports Group pri ich neúnavnom a chamtivom naháňaní peňazí ignorovali fanúšikov. Futbal je náš, nie ich. Náš futbalový klub je náš, nie ich," uviedli predstavitelia fanúšikovskej skupiny Liverpoolu Spirit of Shankly (Shanklyho duch). "Hovorí sa: 'očakávajte neočakávané', no dnes Spoločnosť priaznivcov Chelsea, naši členovia a priaznivci futbalu na celom svete zažili najvyššiu zradu," uviedli na sociálnych sieťach fanúšikovia Chelsea.

Viac o téme: UEFA Európska superliga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR