Kúdela musí pre obhajobu spraviť maximum: Odvolanie sa až na medzinárodný súdny tribunál!

Glen Kamara a Ondřej Kúdela v roztržkeGlen Kamara a Ondřej Kúdela v roztržke Zdroj: SITA/AP/Andrew Milligan

PRAHA - Jeden z kandidátov na predsedu Futbalovej asociácie ČR Petr Fousek by slávistickému obrancovi Ondřejovi Kúdelovi odporučil, aby sa proti 10-zápasovému trestu za údajnú rasistickú urážku záložníka Glena Kamaru odvolal, a to pokojne až k Medzinárodnej športovej arbitráži (CAS) v Lausanne. Dôležité podľa neho bude tiež odôvodnenie verdiktu od disciplinárnej komisie UEFA.

"Chápem, že je to dnes národná záležitosť. Osobne úplne súcitím s Kúdelom, pretože je to vec, ktorá sa dotýka jeho kariéry, či už v Slavii alebo v národnom mužstve. Tých 10 zápasov je veľa. Z toho pohľadu, čo tu vzniklo, pevne dúfam, že sa právny zástupca pána Kúdelu v záujme hráča odvolá," povedal pri on-line rozhovore Fousek.

"A ak to odvolanie nebude mať pre jeho stranu uspokojivý výsledok, tak že sa odvolá k medzinárodnému súdnemu tribunálu. Domnievam sa, že šanca na lepší výsledok tu je. Je nutné dôjsť prípadne až do Lausanne a urobiť maximum pre obhajobu toho hráča," dodal funkcionár, ktorý cez 25 rokov pôsobí v orgánoch medzinárodných federácií UEFA a FIFA.

Kúdela dostal v minulom týždni trest na 10 zápasov v súťažiach UEFA. Disciplinárna komisia UEFA usúdila, že sa v závere marcovej odvety osemfinále Európskej ligy v Glasgowe dopustil rasistickej urážky protihráča, hoci vyšetrujúci inšpektor podľa slávistu dôkaz nenašiel. Kamara tvrdí, že ho Kúdela nazval opicou, český reprezentant to poprel.

Advokátska kancelária, ktorá Kúdelu zastupuje, uviedla, že čaká na odôvodnenie trestu a zvažuje odvolanie. "Nechcem hovoriť za UEFA, ale v rámci toho všetkého, kto a ako na kauzu reagoval, chcem zdôrazniť dôležitosť odôvodnenia toho rozhodnutia. Zatiaľ poznáme len rozhodnutie o zastavení činnosti Kúdelu, hráčov Rangers a o pokute Rangers. Je potrebné, aby sme vedeli, o aké dôkazy sa UEFA opierala. Je zjavné z toho doterajšieho priebehu, že UEFA to vyhodnotila ako rasizmus a ja teraz nechcem špekulovať prečo. To, o aké dôkazy sa opierala, bude zrejmejšie z toho odôvodnenia," uviedol Fousek.

"Nechcel by som sa vyjadrovať k niektorým emotívnym reakciám. Určite by som odporučil urobiť maximum v odvolacom procese. Chápem aj stanovisko Slavie, ktorá vníma rozmer tej záležitosti. Nie je to pre klub príjemné, ale vie, ako UEFA funguje a chce to rešpektovať," dodal Fousek .

Viac o téme: UEFA SK Slavia Praha Čas Ondřej Kúdela Glen Kamara Petr Fousek
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK