VIDEO NHL má nového kráľa: Padla aj posledná legenda, rekord Gordieho Howea pokorený!

Patrick Marleau reaguje na prekonanie rekordu Gordieho Howea za počet odohratých zápasov v NHLPatrick Marleau reaguje na prekonanie rekordu Gordieho Howea za počet odohratých zápasov v NHL Zdroj: SITA/AP/John Locher

NEW YORK - Kanadský hokejový útočník Patrick Marleau zo San Jose sa postaral o zápis do historických tabuliek NHL. Štyridsaťjedenročný krídelník Sharks nastúpil v noci na utorok proti Vegas Golden Knights na 1768. zápas v súťaži a prekonal rekord legendárneho Gordieho Howea v počte odohraných stretnutí.

Vegas v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Jurčom na domácom ľade napokon Sharks zdolali 3:2 po nájazdoch.

Marleau odohral 899. zápas základnej časti za sebou, čo je štvrtá najdlhšia séria histórie NHL. "Obávam sa iba toho, že nedokážem poďakovať každému, kto si to zaslúži. Naozaj som vďačný všetkým a ak som na niekoho zabudol, ospravedlňujem sa," povedal 41-ročný Kanaďan ešte pred duelom. "Je to viac ako len osobný míľnik. Myslím si, že je to odkaz pre každého hráča v tomto zápase. Je to niečo, čo sa bude ťažko prekonávať. Zapísal sa do histórie celej ligy," dodal jeho spoluhráč Erik Karlsson. Marleau absolvoval 17:21 minúty a raz vystrelil na bránku, no šiestej prehre San Jose za sebou nezabránil. "Žraloci" pritom viedli v úvode druhej tretiny 2:0, no potom sa dvakrát presadil Mark Stone a v nájazdoch iba Alex Tuch hneď v prvej sérii. Vegas zvíťazilo siedmykrát za sebou.

Alex Tuch oslavuje so Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/John Locher

Obhajca Stanleyho pohára Tampa Bay zvíťazil doma nad Carolinou 3:2 po predĺžení. Slovenský obranca Lightning Erik Černák odohral takmer 22 minút, zapísal si jeden mínusový bod a 6 trestných minút. V extra čase rozhodol Yanni Gourde, asistoval mu Alex Killorn, ktorý nazbieral celkovo dva body, keď strelil aj gól. "Mal som veľa priestoru, pretože Alex vybojoval súboj v rohu. Ja som sa snažil vystreliť čo najrýchlejšie a mal som šťastie, že sa odrazil puk a ja som ho dorazil," okomentoval Gourde víťazný moment. "Blesky" sa mohli opäť spoľahnúť na brankára Andreja Vasilevského, ktorý prispel 25 zákrokmi a dosiahol 27. triumf v tejto sezóne a je na čele štatistiky.

V súboji slovenských protihráčov zvíťazil Dallas s Andrejom Sekerom nad Detroitom s Richardom Pánikom 3:2 po nájazdoch. Obranca Stars odohral takmer 14 minút, útočník Red Wings takmer 16 minút a zapísal si jeden plusový bod. Hrdinom Dallasu bol Roope Hintz, ktorý ku gólu pridal aj asistenciu. V nájazdoch síce neuspel, ale zastúpili ho Jason Robertson a Denis Gurianov. "Radšej by som bol za výhru po riadnom hracom čase, ale momentálne beriem všetko. Zúfalo potrebujeme body," povedal podľa NHL.com tréner Dallasu Rich Bowness. Jeho zverenci sú v tabuľke Centrálnej divízie na nepostupovom 5. mieste a za štvrtým Nashvillom zaostávajú o tri body, majú však tri zápasy k dobru.

Connor McDavid oslavuje gól Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Nedarilo sa Montrealu, ktorý prehral na ľade Edmontonu 1:4. Slovenský útočník Canadiens Tomáš Tatar odohral vyše 15 minút a zaknihoval dva mínusové body i dve trestné minúty. Hviezdou zápasu bol kapitán domácich Connor McDavid, ktorý dal gól a pridal dve asistencie. "V úvode na nás vyleteli, ale my sme to výborne ustáli. Potom sme získali kontrolu a zvyšok duelu sa vyvíjal podľa našich predstáv, dosiahli sme veľké víťazstvo," povedal McDavid.

Montreal nemrzia iba stratené body, no opäť prišiel o brankársku jednotku Careyho Pricea. Ten si pripísal sedem zákrokov a na začiatku druhej tretiny prepustil miesto Jakeovi Allenovi pre zranenie v hornej časti tela. "Je to pre Careyho veľká smola, ale na to som tu, aby som podporil chlapcov, keď sú dole. TO je moja práca a som vždy pripravený," vyhlásil Allen.

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 12. Vatrano, 21. Bennett (Huberdeau, Duclair), 35. Gudas (Duclair, Forsling), 59. Vatrano (Wennberg, Hörnqvist) – 34. Bjorkstrand (Atkinson, Jones), 49. Dalpe (Robinson, Peeke) brankári: Bobrovskij - Merzlikins, strely na bránku: 39:36.

TAMPA BAY LIGHTNING - CAROLINA HURRICANES 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 15. Killorn (Johnson, Cirelli), 23. Point (Palát, Hedman), 63. Gourde (Killorn) – 31. A. Svečnikov (Hamilton), 42. Skjei brankári: Vasilevskij - Mrázek, strely na bránku: 36:27.

DALLAS STARS - DETROIT RED WINGS 3:2 pp a sn (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Hintz (Heiskanen, Klingberg), 32. Robertson (Hintz, Heiskanen), rozh. nájazd Gurianov – 28. Glendening (J. Svečnikov, Biega), 37. Glendening (Biega, Helm). brankári: Chudobin - Greiss, strely na bránku: 36:22.

NASHVILLE PREDATORS - CHICAGO BLACKHAWKS 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 7. Duchene (Benning, Josi), 25. Järnkrok (Granlund, Kunin), 26. Ekholm (Johansen), 41. Jeannot (Ellis), 41. Kunin (Granlund, Järnkrok) – 16. DeBrincat (Suter, Kane), 32. Kämpf (Gaudette) brankári: Saros - Lankinen (41. Subban), strely na bránku: 30:32.

EDMONTON OILERS - MONTREAL CANADIENS 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)
Góly: 51. Bear (McDavid, Puljujärvi), 56. McDavid, 58. Puljujärvi (McDavid), 59. Shore (Yamamoto, K. Russell) – 27. Staal (Perry). brankári: Smith - Price (21. Allen), strely na bránku: 36:23.

CALGARY FLAMES - OTTAWA SENATORS 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Góly: 12. Lindholm (Gaudreau, Giordano), 51. Mi. Stone (Backlund) – 10. Tkachuk (Norris), 40. Brown (Paul), 48. Norris (Brännström, Batherson), 59. Brown. brankári: Markström - Murray, strely na bránku: 28:20.

ARIZONA COYOTES - MINNESOTA WILD 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Góly: 15. Fischer, 42. Goligoski (Chychrun, Keller) – 10. Kaprizov (Bonino, Fiala), 24. Greenway (Foligno, Eriksson Ek), 30. Johansson (Dumba, Suter), 47. Fiala (Soucy, Cole), 58. Brodin (Dumba, Bonino). brankári: Kuemper - Talbot, strely na bránku: 24:24.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - SAN JOSE SHARKS 3:2 pp a sn (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 22. Ma. Stone (Theodore, Pacioretty), 44. Ma. Stone (Pacioretty, Theodore), rozh. nájazd Tuch – 10. Knyžov, 21. Gregor. brankári: Lehner - Jones, strely na bránku: 40:31.

Viac o téme: Andrej Sekera Richard Pánik Detroit Red Wings Dallas Stars Patrick Marleau