Anglické kluby sa búria proti novej Superlige: 150-ročná tradícia futbalu môže byť znižená!

Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

LONDÝN - Štrnásť klubov anglickej futbalovej Premier League, ktoré nefigurujú v plánoch Európskej Superligy (ESL), v utorok "jednomyseľne a rázne odmietlo" jej vznik a pohrozilo sankciami jej účastníkom.

Kluby sa v utorok stretli s vedením najvyššej súťaže ako aj predstaviteľmi anglickej Futbalovej asociácie (FA), aby prediskutovali situáciu okolo vznikajúcej súťaže, ktorej zakladajúcimi členmi sú Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham.

"Štrnásť klubov na mítingu jednomyseľne a rázne odmietlo plány tejto súťaže. Premier League zvažuje všetky možné kroky, aby zabránila jej progresu a podľa svojich pravidiel vyvodila zodpovednosť voči zainteresovaným klubom. Premier League sa chce poďakovať všetkým fanúšikom a ďalším účastníkom za podporu, ktorú tento týždeň ukázali. Táto reakcia dokazuje, ako veľa znamená naša otvorená pyramída a futbalová komunita pre ľudí," uvádza sa v stanovisku.

Rozcvičujúci sa hráči Leedsu Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Lee Smith

Plány Superligy odsúdili futbalové orgány v Anglicku, Európska futbalová únia (UEFA), Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), britská vláda a sú veľmi nepopulárne medzi fanúšikmi. Predseda vlády Boris Johnson sa v utorok stretol so zástupcami fanúšikov a futbalovými funkcionármi a odkázal, že spraví všetko, aby Superlige vystavil "červenú kartu". V hre sú údajne aj legislatívne opatrenia.

Kluby Premier League vlani v októbri odmietli plány na rozsiahlu reformu anglického futbalového systému, ktorú presadzovali hlavne Manchester United a Liverpool. Podľa nich sa mal znížiť počet tímov v najvyššej súťaži z 20 na 18 a mal sa zrušiť Ligový pohár. Najväčšie kluby by získali väčšiu moc výmenou za veľký balík financií a väčší podiel z televíznych práv pre všetky kluby pod záštitou Anglickej futbalovej ligy (EFL), kam patria tri najvyššie súťaže pod Premier League.

"Šesť klubov konalo sebecky a arogantne a iba v intenciách vlastných záujmov. Poškodili reputáciu našej ligy a celého futbalu," citovala agentúra AFP stanovisko Evertonu.

Proti zámerom vlastných klubov sa postavili aj samotní fanúšikovia, priaznivci Chelsea plánujú demonštráciu pred utorkovým ligovým stretnutím s Brightonom, ktorý sa tiež postavil proti novej súťaži: "Táto tajná akcia malého počtu klubov môže zničiť 150-ročnú tradíciu futbalu."

Viac o téme: FC Everton Brighton Európska superliga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR