VIDEO Obrovský úspech Slovákov na ME: Salkazanov zabojuje o zlato, Makojev o bronz

Slovenský reprezentant v zápasení vo voľnom štýle Tajmuraz Salkazanov (modrý)Slovenský reprezentant v zápasení vo voľnom štýle Tajmuraz Salkazanov (modrý) Zdroj: TASR/DUNA/MTI/Zsolt Szigetváry

VARŠAVA - Slovenský reprezentant v zápasení voľným štýlom Tajmuraz Salkazanov postúpil na ME vo Varšave do finále v hmotnostnej kategórii do 74 kg. V utorkovom semifinálovom súboji zdolal po veľkej dráme Rusa Razambeka Žamalova 6:5 na body, hoci prehrával už 1:5. V boji o zlato narazí v stredu večer na Bulhara Miroslava Kirova. Naopak, Boris Makojev v semifinále do 86 kg neuspel, keď podľahol Rusovi Arturovi Najfonovovi 0:9 na body. V stredu ho čaká duel o bronz proti víťazovi zápasu Gadžimurad Magomedsajdov (Azer.) - Myles Amine (S.Maríno).

Dvadsaťpäťročný Salkazanov začal svoje účinkovanie v kategórii do 74 kg v kvalifikačnom kole, v ktorom si poradil so Švajčiarom Marcom Dietschem 5:2 na body. Následne v osemfinále vyradil talianskeho reprezentanta Franka Chamiza Marqueza (6:2) a vo štvrťfinále po tesnom boji aj viacnásobného medailistu z ME a MS Avtandila Kentčadzeho z Gruzínska (6:5). V semifinále proti Žamalovovi prehrával už 1:5, ale dokázal v závere znížiť na 3:5. Jedenásť sekúnd pred koncom mu vyšiel útok za dva body a vyrovnal na 5:5. Ruská strana dala "challenge", s ktorým však neuspela, takže Salkazanov si pripísal ešte jeden bod navyše. Tesný náskok už v záverečných sekundách s napätím všetkých síl udržal.

Salkazanov tak má istú medailu, svoju prvú z ME. V roku 2019 si odniesol bronz z MS v Nursultane v neolympijskej kategórii do 79 kg. V novej kategórii do 74 kg naznačil svoje ambície už na decembrovom Svetovom pohári v Belehrade, ktorý bol náhradou za zrušené MS, kde vybojoval bronz.

Makojev skončil pred bránami finále

O tri roky starší Makojev má v poľskej metropole stále šancu obhájiť bronzovú medailu z vlaňajšieho európskeho šampionátu v Ríme. V kategórii do 86 kg odštartoval v osemfinále, v ktorom zdolal Uriho Kalašnikova z Izraela hladko 8:1. Vo štvrťfinále ho čakal oveľa náročnejší súboj, s Ukrajincom Mrazom Džafarianom si poradil tesne 5:4 na body. V boji o postup do finále potom nestačil na Najfonova, ktorý mal od úvodu jasnú prevahu a zvíťazil hladko 9:0. Makojeva tak čaká duel o tretie miesto proti úspešnému z repasáže.

Slovenskí reprezentanti v zápasení voľným štýlom prežívajú fantastický šampionát a už majú isté dve medaily. V pondelok sa podarilo Achsarbekovi Gulajevovi postúpiť v kategórii do 79 kg do finále, v ktorom práve bojuje o titul majstra Európy proti Saifedineovi Alekmovi z Francúzska.
      
ME vo Varšave - voľný štýl - utorok:
do 74 kg
kvalifikačné kolo:
Tajmuraz SALKAZANOV (SR) - Marc Dietsche (Švaj.) 5:2
osemfinále:
Tajmuraz SALKAZANOV - Frank Chamizo Marquez (Tal.) 6:2
štvrťfinále:
Tajmuraz SALKAZANOV - Avtandil Kentčadze (Gruz.) 6:5


semifinále:
Tajmuraz SALKAZANOV - Razambek Žamalov (Rus.) 6:5


      
do 86 kg
osemfinále:
Boris MAKOJEV - Uri Kalašnikov (Izr.) 8:1
štvrťfinále:
Boris MAKOJEV - Mraz Džafarian (Ukr.) 5:4
semifinále:
Artur Najfonov (Rus.) - Boris MAKOJEV 9:0

Viac o téme: Boris Makojev Tajmuraz Salkazanov
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: TASR