VIDEO Zdeno Chára s ďalším míľnikom! Pánik bodoval, Tatar sa zranil

Zdeno CháraZdeno Chára Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

DETROIT - Richard Pánik si pripísal asistenciu, no jeho Detroit prehral v domácom zápase hokejovej NHL s Dallasom 1:2 po predĺžení. Slovenský útočník sa podieľal na otváracom góle Dennisa Cholowského v 17. minúte, v tretej tretine vyrovnal Mark Pysyk a v nadstavení rozhodol Jamie Benn. Obranca hostí Andrej Sekera nebodoval. Minnesota vyhrala na ľade San Jose 6:3 a zabezpečila si postup do play off.

Washington zvíťazil na ľade New Yorku Islanders 6:3. Slovenský obranca Capitals Zdeno Chára odohral jubilejné 1600. stretnutie v NHL. Pre zranenie nedohral útočník Montrealu Tomáš Tatar.

Chára sa stal trinástym hráčom a piatym obrancom histórie NHL, ktorý dosiahol tento míľnik. Pred ním to z obrancov dokázali Chris Chelios (1651), Scott Stevens (1635), Larry Murphy (1615) a Ray Bourque (1612). Z Európanov to pred ním dokázal len Jaromír Jágr, ktorému s 1733 zápasmi patrí štvrté miesto. K víťazstvu nad tímom, v ktorom začínal svoju kariéru v profilige, prispel Chára dvoma plusovými bodmi, na ľade strávil takmer 20 minút.

Capitals nastúpili bez kapitána Alexandra Ovečkina, ktorý utrpel zranenie v dolnej časti tela, ale aj bez neho sa vďaka víťazstvu vrátili na čelo Východnej divízie. Ovečkina vo formácii s Jevgenijom Kuznecovom a Tomom Wilsonom výborne zastúpil Daniel Sprong, autor dvoch gólov. "Odohral výborný zápas. Bol rýchly, nebezpečný a dal góly," povedal o Sprongovi tréner Peter Laviolette. Tromi bodmi (1+2) sa blysol Kuznecov.

Zdeno Chára počas zápasu Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

Pánik zaznamenal druhý bod po výmene do Detroitu, celkovo 11. v sezóne (4+7). Na ľade strávil 13 minút a 22 sekúnd a pripísal si aj dve strelecké pokusy. Red Wings držal nad vodou nadštandardný výkon brankára Jonathana Berniera, ktorý chytil 50 striel a vytvoril si osobné maximum v kariére.

"Dlho si nepamätám takýto zápas. Pálili na mňa z každej pozície," povedal Bernier podľa webu nhl.com. Red Wings vyslali na Antona Chudobina chudobných 17 striel. Dallas zdolal Detroit trikrát v sérii štyroch vzájomných duelov. "Je bláznivé, že to išlo do predĺženia, Bernier bol fantastický. Prehrali sme veľa zápasov, v ktorých sme boli lepší, som rád, že tentoraz to tak nedopadlo," povedal tréner Stars Rick Bowness. Dallas je v Centrálnej divízii piaty s dvojbodou stratou na štvrtý Nashville. Do play off postúpia štyria najlepší z každej divízie. Sekera odohral za Dallas 15:26 minúty, mal mínusový bod a tri strely.

Minnesota si po Vegas Golden Knigts a Colorade Avalanche ako tretí tím zabezpečila účasť v play off. Hráči Wild natiahli víťaznú sériu na sedem zápasov, keď na ľade San Jose uspeli 6:3. Do bojov o Stanley Cup sa "divosi" prebojovali ôsmykrát za deväť sezón. "Sme radi, že nemusíme na poistku čakať do budúceho týždňa. Sme v play off a tešíme sa z toho," povedal kapitán Minnesoty Jared Spurgeon. V drese Minnesoty sa opäť presadil ruský nováčik Kirill Kaprizov, ktorý skóroval v piatom zápase za sebou a na konte má už 22 gólov. Sharks, ktorí nastúpili bez obrancu Christiána Jaroša, prehrali ôsmykrát za sebou.

Crosby prekonal rekord Lemieuxa a Malkina

Sidney Crosby z Pittsburghu spečatil gólom do prázdnej bránky 0,1 sekundy pred koncom víťazstvo 4:2 nad New Jersey. Kapitán Penguins sa stal prvým hráčom v histórii klubu, ktorý strelil aspoň 20 gólov v 13 sezónach. Prekonal rekord Maria Lemieuxa a Jevgenija Malkina, ktorým sa to podarilo v 12 sezónach. Na konte má zatiaľ 55 bodov a môže odohrať maximálne 55 zápasov, čo znamená, že aj v 16. sezóne od začiatku kariéry bude mať na konte minimálne bod na zápas. V histórii NHL boli v tomto smere lepší len Wayne Gretzky (19) a Gordie Howe (17).

Sidney Crosby a Casey Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

"Je vždy príjemné, keď vás spomínajú v súvislosti s Gordiem Howeom a Waynom Gretzkým," povedal Crosby. V drese New Jersey odohral svoj šiesty zápas útočník Marián Studenič, na ľade bol necelých osem minút a zaznamenal mínusový bod. Päť minút pred koncom ho v strede klziska tvrdo atakoval Jason Zucker a mladý slovenský útočník po páde narazil na mantinel. Devils neuviedli, či utrpel zranenie, ale po zápase ho poslali do "taxi tímu".

Tatar nedohral pre zranenie dolnej časti tela zápas v Calgary, kde jeho Montreal prehral 2:5. Útočník Canadiens odstúpil zo zápasu v tretej tretine, na ľade sa neobjavil v posledných 15 minútach zápasu. Dovtedy odohral 11 minút a 39 sekúnd, zaznamenal mínusový bod a jeden hit. Tréner Dominique Ducharme po zápase uviedol, že stav Slováka sa bude posudzovať na dennej báze.

O'Reilly hrdinom St. Louis

Ryan O'Reilly pomohol tretím hetrikom v kariére k dôležitému víťazstvu St. Louis nad Coloradom 5:3. Kapitán Blues pridal aj asistenciu, pri prvom góle si pripísal jubilejný 600. bod v kariére. Víťazi Stanley Cupu z roku 2019 sú na hrane postupu do play off. Blues prehrávali rýchlo 0:2, ale ešte v prvej tretine skóre otočili. Rozdielový gól strelil v presilovke o dvoch hráčov Mike Hoffman, O'Reilly skompletizoval hetrik do prázdnej bránky.

Blues sú na piatom mieste Západnej divízie, na Arizonu strácajú bod, ale majú tri zápasy k dobru. "Máme to v našich rukách, musíme zabrať. Je pred nami veľa práce," povedal O'Reilly. Blues ukončili sériu troch prehier. Útočník Colorada Nathan MacKinnon strelil gól, pridal dve asistencie a natiahol bodovú sériu na 13 zápasov.

Ryan O'Reilly oslavuje gól Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Joe Puetz

Toronto vyhralo vo Winnipegu 4:1 a upevnilo si vedúcu pozíciu v Severnej divízii. Svoj štvrtý gól v sezóne strelil veterán Joe Thornton, keď v prvej tretine vyrovnal na 1:1 a vo veku 41 rokov a 296 dní sa stal najstarším strelcom Maple Leafs v histórii. Prekonal rekord Allana Stanleyho, ktorý 8. novembra 1967 skóroval proti Oakland Seals vo veku 41 rokov a 252 dní.

Aleksander Barkov rozhodol v 24. sekunde predĺženia o víťazstve Floridy nad Carolinou 4:3 pp. MacKenzie Weegar si pripísal štyri body (1+3), čím si vytvoril maximum v kariére. "Panteri" strácajú na vedúcu Carolinu v Centrálnej divízii jeden bod. Obranca Floridy Keith Yandle nastúpil na 915. zápas za sebou a dostal sa na druhé miesto histórie pred Garyho Ungera. Na čele je Doug Jarvis, ktorý v rokoch 1975 až 1987 odohral nepretržite 964 zápasov. Yandle nevynechal v NHL ani jeden duel od 26. marca 2009.

Vegas dosiahli deviaty triumf za sebou

Deviate víťazstvo za sebou dosiahli hráči Vegas, keď vyhrali v Anaheime nad domácimi Ducks 5:1. Dvoma gólmi a asistenciou k úspechu prispel Chandler Stephenson. Golden Knights si víťaznou šnúrou vytvorili klubový rekord a zároveň vyrovnali najdlhšiu sériu v tejto sezóne, o ktorú sa na prelome februára a marca postarali New York Islanders.

Tanner Pearson zlomil v 54. minúte nerozhodný stav a Vancouver zdolal Ottawu 4:2. Senators mali veľké problémy s brankármi. V rozcvičke sa zranil Anton Forsberg, v druhej tretine Matt Murray a duel napokon dochytal Marcus Högberg z "taxi tímu". Ďalšieho brankára už Senators nemali a tak sa pre istotu do brankárskeho výstroja obliekol ruský útočník Arťom Anisimov, ktorý bol takisto v "taxi tíme".

PITTSBURGH PENGUINS - NEW JERSEY DEVILS 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 10. Carter (Zucker, Matheson), 13. McCann (Guentzel, Letang), 28. Rust (Guentzel, Ceci), 60. Crosby - 29. Hughes (Šarangovič, Butcher), 51. Wood (Murray, Severson). Brankári: DeSmith - Blackwood, strely na bránku: 37:36.

CALGARY FLAMES - MONTREAL CANADIENS 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 20. Gaudreau (Tkachuk, Tanev), 23. Lucic (Ryan), 26. Gaudreau (Mangiapane), 45. Ritchie (Ryan, Nordström), 58. Andersson - 12. Suzuki (Evans, Gustafsson), 39. Toffoli (Perry, Gustafsson). Brankári: Markström - Primeau, strely na bránku: 34:32.

DETROIT RED WINGS - DALLAS STARS 1:2 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 17. Cholowski (Svečnikov, PÁNIK) - 44. Pysyk (Robertson, Oleksiak), 61. Benn. Brankári: Bernier - Chudobin, strely na bránku: 17:52.

FLORIDA PANTHERS - CAROLINA HURRICANES 4:3 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Góly: 20. Weegar (Huberdeau, Bennett), 45. Forsling (Huberdeau, Weegar), 47. Wennberg (Weegar, Duclair), 61. Barkov (Driedger, Weegar) - 4. Hamilton (Svečnikov, Lorentz), 22. Hamilton (Aho, Trocheck), 44. Pesce (Gardiner, Aho). Brankári: Driedger - Nedeljkovic, strely na bránku: 36:19.

NEW YORK ISLANDERS - WASHINGTON CAPITALS 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)
Góly: 15. Beauvillier, 28. Pelech, 38. Pageau (Dobson, Barzal) - 3. Hathaway (Jensen), 11. Oshie (Bäckström, Mantha), 33. Dowd (Dillon, van Riemsdyk), 35. Sprong (Kuznecov, Dillon), 48. Kuznecov, 55. Sprong (Wilson, Kuznecov). Brankári: Sorokin - Samsonov, strely na bránku: 24:30.

WINNIPEG JETS - TORONTO MAPLE LEAFS 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Góly: 1. Ehlers (Šťastný, Dubois) - 5. Thornton (Spezza, Brooks), 12. Marner (Muzzin, Foligno), 28. Tavares (Nylander, Sandin), 59. Kerfoot (Michejev, Holl). Brankári: Hellebuyck - Campbell, strely na bránku: 26:37.

ANAHEIM DUCKS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Góly: 42. Steel (Terry, Volkov) - 1. Stephenson (Pacioretty), 15. Stephenson (Theodore), 27. Carrier (Pietrangelo), 46. Karlsson (Marchessault, Pietrangelo), 48. Theodore (McNabb, Stephenson). Brankári: Gibson - Lehner, strely na bránku: 24:31.

SAN JOSE SHARKS - MINNESOTA WILD 3:6 (0:3, 0:1, 3:2)
Góly: 42. Couture (Meier, Balcers), 45. Kane (Hertl, Knyžov), 47. Blichfeld - 1. Suter (Greenway), 12. Foligno (Eriksson Ek), 18. Spurgeon (Hartman, Zuccarello), 40. Fiala (Johansson, Spurgeon), 45. Kaprizov (Fiala, Bonino), 60. Bonino (Cole). Brankári: Jones (21. Kořenář) - Kahkonen, strely na bránku: 30:26.

LOS ANGELES KINGS - ARIZONA COYOTES 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 13. Hayden (Brassard, Pederson), 21. Crouse (Goligoski, Kessel), 45. Chychrun (Goligoski), 53. Kessel. Brankári: Petersen - Kuemper, strely na bránku: 26:40.

VANCOUVER CANUCKS - OTTAWA SENATORS 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Góly: 2. Schmidt, 25. Boeser (Hughes, Miller), 54. Pearson (Horvat, Hamonic), 60. Miller (Motte, Horvat) - 9. White (Brown, Dadonov), 52. Dadonov. Brankári: Holtby - Murray (25. Högberg), strely na bránku: 34:28.

ST. LOUIS BLUES - COLORADO AVALANCHE 5:3 (3:2, 0:1, 2:0)
Góly: 10. O'Reilly, 13. O'Reilly (Schenn, Parayko), 18. Barbašev (Krug, Blais), 52. Hoffman (Krug, O'Reilly), 59. O'Reilly (Bozak) - 2. Makar (Burakovsky, MacKinnon), 4. Landeskog (Makar, MacKinnon), 29. MacKinnon (Makar, Burakovsky). Brankári: Binnington - Dubnyk, strely na bránku: 30:31.

Viac o téme: Washington Capitals Zdeno Chára Richard Pánik Vancouver Canucks Florida Panthers Detroit Red Wings New York Islanders Tomáš Tatar Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Dallas Stars Montreal Canadiens San Jose Sharks New Jersey Devils Los Angeles Kings Minnesota Wild Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Arizona Coyotes Marián Studenič Vegas Golden Knights