Dodnes patrí k najúspešnejším lyžiarkam: Zuzulovej rivalka oslavuje životné jubileum!

Anja PärsonováAnja Pärsonová Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

UMEA - Významného životného jubilea 40 rokov sa dnes dožíva bývalá švédska lyžiarka Anja Pärsonová, ktorá patrí k najúspešnejším zjazdárkam histórie. Na svetových šampionátoch získala 13 medailí, z toho sedem zlatých, čo ju v tabuľkách aj desať rokov po ukončení kariéry radí na štvrté miesto. Na konte má tiež šesť cenných kovov z olympiád, vrátane zlata zo slalomu v Turíne. Dvakrát tiež dominovala celkovému hodnotenia Svetového pohára, v ktorom vyhrala 42 pretekov.

S lyžovaním začala ako trojročná pod vedením svojho otca, reprezentačného trénera, vo Svetovom pohári debutovala v marci 1998 a na stupne víťazov sa prvýkrát dostala v decembri toho istého roku vďaka víťazstvu v slalome v Mammoth Mountain. Štvornásobná juniorská majsterka sveta, ktorá za svoje vzory označovala napríklad Vreni Schneiderovú alebo Ingemara Stenmarka, bola spočiatku považovaná za špecialistku na slalom, časom sa zlepšila aj v rýchlostných disciplínach.

V roku 2007 sa vďaka tomu po zisku zlata v zjazde a kombinácii stala prvou zjazdárkou, ktorá dokázala vybojovať titul majsterky sveta vo všetkých piatich disciplínach. Kariéru ukončila na jar 2012 pár týždňov pred 31. narodeninami a krátko potom verejne oznámila, že už sedem rokov žije so ženou. "Nikdy som nemala v pláne zamilovať sa do ženy. Snívala som o princovi, deťoch, dome a záhrade. Ale môj sen sa zmenil. Šialene som sa zamilovala," zverila sa švédskemu rozhlasu.

V júli 2012 sa Anji Pärsonovej a jej o osem rokov staršej partnerke Filippe narodil syn Elvis, druhý syn Maximilian prišiel na svet v máji 2015, necelý rok a pol po svadbe. Pärsonová, ktorá dnes žije s rodinou v rodnom meste Umea na severovýchode Švédska, ani po konci aktívnej kariéry neopustila lyžovanie, uplatnila sa ako komentátorka pretekov v televízii. 

Viac o téme: Anja Pärsonová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK