Zomrel zlatý olympijský medailista John Konrads: Športové rekordy lámal už ako 15-ročný

Austrálsky plavec John Konrads sa usmieva počas medailového ceremoniálu po zisku bronzovej medaily v pretekoch na 400 m voľný spôsob na olympijských hrách v RímeAustrálsky plavec John Konrads sa usmieva počas medailového ceremoniálu po zisku bronzovej medaily v pretekoch na 400 m voľný spôsob na olympijských hrách v Ríme Zdroj: TASR/AP

SYDNEY - Vo veku 78 rokov zomrel bývalý austrálsky plavec John Konrads, ktorý počas kariéry vytvoril 26 individuálnych svetových rekordov a získal zlato na OH 1960.

Konrads sa narodil v roku 1942 v lotyšskej Rige, od siedmich rokov však spolu s rodičmi a dvoma sestrami žil v Austrálii. "V 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia bol hviezdou na plaveckej scéne. Už vo veku 15 rokov prekonal všetky svetové rekordy od 200 až po 1500 metrov voľným spôsobom. Celkovo ich dosiahol 26," uviedol prezident Austrálskej plaveckej siene slávy John Bertrand.

Vo veku 14 rokov bol Konrads náhradník austrálskeho tímu pre OH 1956 v Melbourne. O štyri roky neskôr na OH v Ríme získal zlato na 1500 m v.sp. a pridal dva bronzy.

Viac o téme: John Bertrand John Konrads
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR