Slovensko výrazne naberá na sile: Do hádzanárskej zostavy sa vracajú viaceré opory

Ľubomír ĎurišĽubomír Ďuriš Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Slovenskí hádzanári uzavrú v tomto týždni svoje účinkovanie v Euro Cupe. Na dvojzápas s Chorvátskom (28. a 29. apríla vo Varaždíne) a duel so Španielskom (1. mája v Llírii pri Valencii) sa vrátili do tímu viaceré opory, ktoré z rôznych príčin absentovali v herne i výsledkovo nevydarenom marcovom asociačnom termíne. Kouč Peter Kukučka preto očakáva výkonnostné zlepšenie.

V marci Slováci nedokázali súperom vzdorovať a pripísali i tri vysoké prehry - s Maďarskom 15:30 a 26:36, so Španielskom 18:30. "Určite si chceme napraviť reputáciu. Na uplynulom zraze to nebolo optímálne, čo si uvedomovali hráči a aj my v realizačnom tíme. Neboli sme komletní a bolo to vidieť. Chýbalo nám prakticky osem hráčov a to je strašne veľa, hoci nechcem hľadať nejaké výhovorky. Teraz je prakticky polovica tímu iná a očakávam, že sa to zlepší vo všetkých sférach," povedal na pondelkovom brífingu tréner Kukučka.

Z pôvodnej 19-člennej užšej nominácie tentoraz vypadol iba Martin Potisk, ktorý po pozitívnom teste na koronavírus u jeho klubového trénera v nemeckom Eisenachu musel zamieriť do karantény. "Nebudeme už nikoho navyše povolávať. Na pondelkovom predpoludňajśom tréningu chýbali aj Dominik Kalafut a Lukáš Urban, pretože ešte v nedeľu hrali zápasy a pripoja sa k nám neskôr," vysvetlil Kukučka, ktorý už v hlave pomaly skladá konečný výber na budúcoročné januárové ME na domácej pôde: "Nemáme už pred sebou veľa zápasov, možno ešte v novembri dva-tri zápasy alebo nejaký turnaj, takže nominácia sa pomaly finalizuje."

Slováci odcestujú do Chorvátska v utorok, po štvrtkovom druhom stretnutí sa vrátia domov a na sobotňajší duel v Španielsku odletia až v deň zápasu. Napriek tomu, že Chorváti doma nenastúpia v plnej sile, Kukučka neočakáva, že im to príliš uberie na sile. "Stále tam majú päť-šesť hráčov zo základného kádra a sú tam takí, čo pravidelne hrajú Ligu majstrov. Sami to nazvali ako mix skúseností s mladou dravosťou. Určite to budú ťažké zápasy a musíme sa na to pripraviť," uviedol kormidelník.

Do kádra sa po dlhšom čase vrátil kapitán Ľubomír Ďuriš, v marci ho vyradil poztívny test na koronavírus. "Na tretíkrát mi Euro Cup vyšiel, tak dúfam, že už bude všetko v poriadku. Sledoval som naše zápasy, nebolo to dobré, ale teraz sme už v overenej zostave a verím, že to bude lepšie. Musíme podať diametrálne odlišné výkony. V chorvátskom tíme sa budú chcieť ukázať noví hráči. Chorváti sú Chorváti a či nastúpa s 'áčkom' alebo 'béčkom', tak je to vlastnej jedno. Proti Španielom som nikdy nehral, bude to pre mňa nová skúsenosť. Kvalitatívne sú niekde inde ako my, ale musíme dať do toho všetko a uvidíme, čo z toho bude," tvrdi spojka maďarského Gyöngyösu.

Brankár Teodor Paul sa už vystrábil z januárovej zlomeniny malíčka, ktorú utrpel na tréningu svojho zamestnávateľa z Nimes: "Po operácii som bol mimo dva mesiace, ale už som úplne fit a v zápasovom tempe z francúzskej súťaže. Tešil som sa na chlapcov, v reprezentácii je dobrá nálada. Hráme v Euro Cupe zápasy so silnými súpermi a je ťažké im konkurovať. Predchádzajúce zápasy nám nevyšli, ale chcel by som, aby sme na ihrisku stále bojovali a nevyzerali zlomení ani v prípade, že náhodou budeme prehrávať vyššim rozdielom. Aby z nás mali fanúšikovia dobrý pocit."

Slovenský tím je v neúplnej tabuľke súťaže po absolvovaní troch zápasov bez bodu na poslednej priečke. Euro Cup hrajú paralelne s kvalifikáciou ME 2022 už istí účastníci budúcoročného európskeho šampionátu - Slovensko a Maďarsko ako jeho organizátori a Španielsko a Chorvátsko ako finalisti predchádzajúcich ME.

Nominácia hádzanárov SR na zostávajúce duely Euro Cupu:
brankári: Teodor Paul (USAM Nimes Gard/Fr.), Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.)
pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)
krídla: Lukáš Péchy (TuS Ferndorf/Nem.), Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Tomáš Urban (TV Emsdetten/Nem.), Tomáš Bogár (HKM Šaľa)
spojky: Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Jakub Prokop (Budakalász Kézilabda ZRT/Maď.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Otto Kancel (Orosházi FKSE-LINAMAR/Maď.), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Marek Kováčech (Handball Sportunion Leoben/Rak.), Marek Korbel (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Patrik Hruščák (Košice Crows)

Zostávajúci program zápasov SR v Euro Cupe:
streda 28. apríla: Slovensko - Chorvátsko (19.00 h, Varaždín)
štvrtok 29. apríla: Chorvátsko - Slovensko (18.00 h, Varaždín)
sobota 1. mája: Španielsko – Slovensko (21.00 h, Llíria -Valencia)

Viac o téme: Španielsko Slovensko Chorvátsko Ľubomír Ďuriš Peter Kukučka
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy