Viceprezidenta prirovnal k nacistickému sudcovi: Nemecký futbalový zväz čelí ďalšiemu škandálu!

Fritz KellerFritz Keller Zdroj: TASR/DPA/Boris Roessler

BERLÍN - Fritzovi Kellerovi hrozí, že rovnako ako jeho dvaja predchodcovia bude musieť po škandále predčasne skončiť vo funkcii prezidenta Nemeckého futbalového zväzu (DFB).

Keller minulý týždeň prirovnal svojho viceprezidenta Rainera Kocha k nacistickému sudcovi, za čo sa síce ospravedlnil, ale ocitol sa pod paľbou kritiky. Rezignovať však nemieni.

Keller pri piatkovom rokovaní označil Kocha, ktorý je povolaním sudca, za "Freislera". Roland Freisler bol jedným z hlavných predstaviteľov nacistickej justície a za vlády Adolfa Hitlera poslal na smrť mnoho odporcov režimu.

"Svoju poznámkou smerom k viceprezidentovi Rainerovi Kochovi som urobil hrubú chybu. Predpokladal som, že prijme moje ospravedlnenie, ktorú som ponúkol písomne ​​aj po telefóne. Toto očakávanie bolo mylné," uviedol Keller, ktorý vedie zväz od roku 2019. Koch, ktorý je aj členom výkonného výboru UEFA, zatiaľ ospravedlnenie neprijal. "Rezignáciu ale vylučujem," povedal agentúre DPA šesťdesiatštyriročný Keller.

Kellerov výrok odsúdili zástupcovia niektorých zväzov spolkových krajín a napríklad aj Nemecká futbalová liga (DFL) združujúca najvyššie dve súťaže. "Jednoznačne sa dištancujeme od vyjadrenia a voľby slov, ktorých sa dopustil prezident DFB Fritz Keller na adresu viceprezidenta Rainera Kocha. Takýto výrok je úplne neprijateľný," uviedli v spoločnom vyhlásení zástupcovia DFL vo zväzovom prezídiu.

Nemecký futbalový zväz je s viac ako 7 miliónmi registrovaných členov najväčšou športovou federáciou na svete. Od aféry s pridelením majstrovstiev sveta 2006 sa DFB nachádza v krízovom móde. Predchádzajúci dvaja šéfovia Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svoju pozíciu predčasne opustiť a od Kellera sa očakávalo, že situáciu upokojí. Podľa nemeckých médií sa však deje pravý opak, lebo už niekoľko mesiacov zúri boj o moc medzi jeho krídlom a táborom okolo generálneho sekretára Friedricha Curtiusa.

Viac o téme: Fritz Keller Nemecký futbalový zväz Rainer Koch
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK