Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie prilial olej do ohňa: Víťazstvo zdravého rozumu!

Ivan IvaničIvan Ivanič Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Plénum Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) neschválilo na svojom piatkovom 58. valnom zhromaždení uznesenie o Zväze slovenského lyžovania (ZSL) ako organizácii zodpovednej za lyžovanie na Slovensku. Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) to označil "za víťazstvo zdravého rozumu".

Spor v lyžiarskom hnutí tak pokračuje. Po tom, ako sa koncom minulého roka vyostrili vzťahy medzi vedením Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) a viacerými jej dovtedajšími členmi, sa MŠVVaŠ SR rozhodlo kontroverzie v slovenskom lyžovaní riešiť podporou ZSL. Ministerstvo odobralo štatút národného športového zväzu SLA a niektoré jeho kompetencie, medzi nimi prihlasovanie športovcov na súťaže, prevzal SOŠV. Vedenie SLA však nesúhlasí s odôvodnením týchto krokov, keďže podľa asociácie nie je pravda, že z nej odišla väčšina športovcov.

Na výsledky hlasovania pléna zareagovala aj Slovenská lyžiarska asociácia, ktorá poskytla stanovisko svojho prezidenta: "V prvom rade s rešpektom ďakujem celému plénu SOŠV, že preukázalo hrdosť a odhodlanie riadiť sa Olympijskou chartou a jasne deklarovalo, že nesúhlasí s afiláciou Zväzu slovenského lyžovania do FIS ani do SOŠV. Napriek enormnému politickému nátlaku sa nepodarilo spätne legitimovať kroky štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Valné zhromaždenie SOŠV nepodporilo pokračovanie manipulatívneho zasahovania do integrity športu. Vnímam to ako víťazstvo zdravého rozumu, vnímam to ako dobrý odkaz nesolidárnemu vstupovaniu časti komunity do procesov, ktoré musia mať jasné pravidlá. Športovci sú na zvyknutí, vedia ich rešpektovať. Politici by sa mali pokúsiť o rešpekt voči nim."

Viac o téme: Slovenská lyžiarska asociácia Ivan Ivanič Zväz slovenského lyžovania
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR