Slovensko sa rozlúčilo s Euro Cupom prehrou: Skončili sme poslední a bez bodu

Tréner slovenskej hádzanárskej reprezentácie mužov Peter KukučkaTréner slovenskej hádzanárskej reprezentácie mužov Peter Kukučka Zdroj: TASR/Jakub Kotian

LLÍRIA - Hádzanári Slovenska zakončili svoje účinkovanie v Euro Cupe sobotňajšou prehrou 21:27 na palubovke Španielska v Llírii pri Valencii. V šiestich dueloch nezískali ani bod a obsadili poslednú štvrtú priečku.

Celkový triumf v súťaži vybojovali Maďari. V dueli záverečného 6. kola vyhrali v priamom súboji o prvenstvo doma nad Chorvátskom 26:22 a už nemôžu prísť o prvé miesto, keďže majú s Chorvátmi lepšiu bilanciu zo vzájomných zápasov. V hracom pláne zostáva odohrať jediné stretnutie, súboj 3. kola medzi Španielskom a Chorvátskom.

V Euro Cupe štartovali paralelne s kvalifikáciou ME 2022 štyria istí účastníci budúcoročného európskeho šampionátu na Slovensku a v Maďarsku. V predchádzajúcej edícii súťaže triumfovali Španieli.

Španielsko - Slovensko 27:21 (13:10)

Najviac gólov Španielska: Rivera a Guardiola po 5, Cannelas 3. Zostava a góly SR: Žernovič, Paul - T. Urban 5/3, Hruščák 2, Prokop 1, Kalafut 7, Ďuriš 1, Péchy, Briatka 1, Slaninka, Rečičár, Prokop, L. Urban 3, Macháč 1, Kováčech, Bogár. Rozhodovali: Freitas, Carvalho (obaja Portug.), vylúčenia: 1:3, 7m hody: 6/2 - 3/3, 500 divákov.

Miestne úrady povolili vstup do hľadiska pre 500 divákov, tí videli prvé dva góly z rúk slovenského tímu. Kalafut a Prokop zariadili v úvode náskok pre hostí a keď sa v bránke "chytil" ich spoluhráč Žernovič, Slováci viedli v 12. minúte nad favoritom 5:3. Žernovič potom zlikvidoval aj dve sedmičky domácich, napriek tomu sa po zásahu Canellasa dostali Španieli v 19. minúte prvýkrát do vedenia - 7:6. Technické chyby príliš brzdili Slovákov v ofenzíve a do kabín tak išli s trojgólovým mankom. V druhej časti hostia trojgólovou šnúrou znížili z 10:14 na 13:14, ale so súperom už potom nedokázali držať krok. Španieli odpovedali piatimi zśahmi v sérii a v 42. minúte si vypracovali rozhodujúci náskok 19:13. Slovenské ekipa sa už v ďalšom priebehu priblížila najviac na rozdiel štyroch gólov (18:22), jej najlepším strelcom v zápase bol z pozície pivota Dominik Kalafut so siedmimi presnými zásahmi.