Senzácia na úkor Česka: Zápas na Faerských ostrovoch sprevádzali nezvyčajné udalosti!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Profimedia

TÓRSHAVN - Českí hádzanári v predposlednom zo šiestich zápasov kvalifikácie majstrovstiev Európy senzačne prehrali na Faerských ostrovoch 26:27. Zápas v prospech outsidera hrubým spôsobom ovplyvnili domáci rozhodcovia, ktorí narýchlo nahradili pôvodnú litovskú dvojicu pozitívne testovanú na koronavírus. Národný tím mal už pred zápasom istý postup na januárový šampionát.

České mužstvo zostalo v štvorčlennej tabuľke skupiny 3 na druhom mieste o skóre pred Ukrajinou, ktorú v nedeľu privíta na záver kvalifikácie. Faerčania získali premiérové ​​body v skupine a pripísali si vôbec prvé víťazstvo v tejto fáze európskej kvalifikácie. V úvodnom vzájomnom dueli v marci prehrali v Brne 20:28.

Zverenci trénera Rastislava Trtíka už majú istotu, že sa prinajhoršom dostanú medzi najlepšiu štvoricu tímov z tretích miest, ktoré si rovnako ako prvé dva celky z každej skupiny zahrajú na šampionáte. K udržaniu existujúceho druhého miesta v skupine stačí Čechom proti Ukrajine remíza. Záverečný turnaj hostí v januári spoločne Maďarsko a Slovensko.

"Ťažko sa to hodnotí. Všetci sme verili, že vyhráme a že sa nám podarí nadviazať na predchádzajúce stretnutia. Nakoniec to bol jeden z najťažších zápasov," uviedol v tlačovej správe Trtík. "Pripravovali sme sa na to, vedeli sme, čo nás čaká. Neboli sme ale v úplne optimálnom rozpoložení. Možno sme chceli až príliš. Možno zohralo úlohu to, že tu po dlhšej dobe boli diváci, možno to, že to nebolo úplne korektné stretnutie z pohľadu nominovaných rozhodcov. Ale my si musíme sebakriticky siahnuť do vlastných radov. Prehrali sme ako tím," dodal skúsený tréner.

Zápas ovplyvnili domáci rozhodcovia

Na rozdiel od drvivej väčšiny zvyšku Európy mohli prísť do haly diváci. V hľadisku dokonca nedodržiavali odstupy a nemali ani ochranu úst a nosa. Zápas nečakane musela riadiť dvojica domácich rozhodcov Bardur Brimvik a Jogvan Skeel Nólsoy, ktorá v druhej polovici neskrývane pomáhala domácim. Pôvodne nominovaní arbitri z Litvy na poslednú chvíľu vypadli kvôli koronavírusu a náhradníkov sa do dejiska nepodarilo dostať.

Po vyrovnanej úvodnej štvrťhodine prebral hosťujúci celok iniciatívu a nezdalo sa, že by mal dopustiť senzáciu. V 27. minúte Klíma poslal Čechov do vedenia 12:8, faerčania však troma gólmi za sebou do polčasu znížili na rozdiel jedného gólu. Hneď po prestávke Klíma zvýšil na 15:12 a potom si hostia udržiavali mierne vedenie. Prestalo sa im ale dariť v obrane a domáci v 48. minúte vyrovnali. To už mali zápas vo svojich rukách rozhodcovia, ktorí domácim odpustili niekoľko útočných faulov aj technických chýb. Naopak k Čechom boli viditeľne prísnejší a niekoľkokrát po sebe ich poslali do oslabenia.

Čechmi lomcovali emócie

Po jednom z chybných verdiktov neudržal emócie inokedy pokojný brankár Galia a za protesty dostal dvojminútový trest. Rozhodení Česi potom v útoku nepremenili niekoľko jasných šancí a Faerčania odskočili do dvojgólového vedenia. V závere ešte mohol vyrovnať Bečvář, ale rozhodca mu sporne odpískal útočný faul. Hostia po záverečnom hvizde len s vypätím síl udržali emócie.

Rastislav Trtík Galéria fotiek (2) Rastislav Trtík Zdroj: TASR – Roman Hanc

"V tých najťažších chvíľach, keď sa to lámalo, sme nedokázali premeniť štyri tutovky. Nedá sa povedať, že by niekto nebojoval, alebo že by sa na to vykašlal. Ale hodnotí sa výsledok a dva body dnes nemáme. Súperovi gratulujeme k výsledku, nech už sa to stalo akokoľvek," dodal Trtík.

Český celok mal pôvodne hrať s Faerčanmi už skôr, ale dvojzápas bol hneď dvakrát odložený kvôli koronavírusu. Druhýkrát na začiatku januára, kedy mali reprezentanti niekoľko pozitívnych prípadov po prílete do dejiska a museli sa vrátiť domov.

Viac o téme: Česko Faerské Ostrovy