Obrovská radosť v slovenskom tábore: Na olympijské hry smeruje aj zápasník Makojev!

Slovenský reprezentant v zápasení vo voľnom štýle Boris Makojev (modrý) a Talian Simone Iannattoni (červený)Slovenský reprezentant v zápasení vo voľnom štýle Boris Makojev (modrý) a Talian Simone Iannattoni (červený) Zdroj: TASR/DUNA/MTI/Zsolt Szigetváry

SOFIA - Slovenský reprezentant v zápasení voľným štýlom Boris Makojev si vybojoval miestenku na OH v Tokiu. Zabezpečil si ju skvelými výkonmi na svetovej olympijskej kvalifikácii v Sofii, kde vo svojej hmotnostnej kategórii do 86 kg zdolal vo štvrtok všetkých štyroch súperov a postúpil do finále. V rozhodujúcom semifinálovom dueli zvíťazil nad Abubakrom Abakarovom z Azerbajdžanu. Naopak, olympijská miestenka tesne unikla Tajmurazovi Salkazanovi, majster Európy z Varšavy podľahol v semifinále kategórie do 74 kg Bielorusovi Magomedchabibovi Kadimagomedovi 4:12.

Turnaj v Sofii je pre zápasníkov poslednou šancou kvalifikovať sa na OH. Z každej hmotnostnej kategórie postúpia iba finalisti. Voľnoštýliari, ktorí súťažili na žinenkách v bulharskej metropole vo štvrtok, museli na ceste do finále zdolať štyroch protivníkov. Piaty z nedávnych ME Makojev odštartoval suverénne, nad Maherom Ghanmim z Tuniska zvíťazil 12:1 na technickú prevahu. V osemfinále vyradil Fína Villeho Heina (2:1 na body) a následne sa stretol s Kubáncom Yurieskim Torreblancom Queraltom.

V infarktovom závere si uchmatol víťazstvo na svoju stranu (4:2) a postúpil do semifinále, v ktorom zviedol súboj o Tokio s Abakarovom. Vstup do rozhodujúceho zápasu mu nevyšiel, po prvej perióde prehrával 0:4, ale trpezlivo si počkal na svoju šancu. Tá prišla v druhej perióde, kde vďaka vydarenému chvatu získal dva a následne ďalšie dva body a vyrovnal na 4:4. Pri remíze rozhodlo v jeho prospech pomocné kritérium, tvrdo vybojované víťazstvo znamenalo vytúženú miestenku na OH. Piatkové finále proti Japoncovi Sohsuke Takataniovi bude pre Makojeva už len príjemný bonus.

Makojev sa premiérovo predstaví pod piatimi kruhmi. Dvadsaťosemročný slovenský reprezentant má už v zbierke striebro z MS 2017 v Paríži, na ME 2020 v Ríme získal bronz.

Salkazanov bohužiaľ neuspel

Naopak, ďalšiemu naturalizovanému Osetíncovi Salkazanovi tesne ušla účasť na olympiáde. Dvadsaťpäťročný zápasník sa nemohol zapojiť do prvej olympijskej kvalifikácie, ktorými boli MS 2019 v Nursultane, pretože v tom čase ešte nevlastnil slovenský pas. V slovenskom drese sa mohol na šampionáte predstaviť len v neolympijskej kategórii do 79 kg, v ktorej dokázal získať bronzovú medailu. Mesiac pred druhou olympijskou kvalifikáciou, ktorou bol marcový európsky kvalifikačný turnaj v Budapešti, si zasa smoliarsky poranil lakeť. To sa odzrkadlilo na jeho výkone, v maďarskej metropole vypadol už v osemfinále.

Salkazanov si potom napravil chuť na ME, kde naplno zažiaril a dobyl titul majstra Európy. O pár dní nato ho čakal záverečný boj o Tokio. V Sofii na úvod rozdrvil Švajčiara Marca Dietscheho 12:2 na technickú prevahu, následne rovnako suverénne zvíťazil aj nad Zurabom Kaprajevom z Rumunska (10:0 na techn. prevahu). Vo štvrťfinále pokoril domáceho Ali Pašu Umarpašajeva, keď v dramatickom súboji otočil stav z 0:4 na 6:4. Bulharovi sa tak revanšoval za vyradenie na európskom kvalifikačnom turnaji. V rozhodujúcom semifinálovom dueli však nestačil na o dva roky staršieho Kadimagomedova. Slovenský reprezentant prehrával po prvej perióde 1:2, v druhej už musel riskovať, čo Bielorus prečítal a z protiútokov bodoval. Po prehre 4:12 sa sen o Tokiu rozplynul, Salkazanova čaká v piatok už len boj o tretie miesto, ktorý však z pohľadu olympijských ambícií nič nerieši.
      
svetová olympijská kvalifikácia v Sofii - voľný štýl:
do 74 kg
kvalifikačné kolo: Tajmuraz SALKAZANOV (SR) - Marc Dietsche (Švaj.) 12:2 na techn. prevahu
osemfinále: SALKAZANOV - Zurab Kaprajev (Rum.) 10:0 na tech. prevahu
štvrťfinále: SALKAZANOV - Ali Paša Umarpašajev (Bulh.) 6:4 na body
semifinále: Magomedchabib Kadimagomedov (Biel.) - SALKAZANOV 12:4
      
do 86 kg
kvalifikačné kolo: Boris MAKOJEV (SR) - Maher Ghanmi (Tun.) 12:1 na techn. prevahu
osemfinále: MAKOJEV - Ville Heino (Fín.) 2:1 na body
štvrťfinále: MAKOJEV - Yurieski Torreblanca Queralta (Kub.) 4:2 na body
semifinále: MAKOJEV - Abubakr Abakarov (Azer.) 4:4 (3:1)

Viac o téme: Boris Makojev
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR