VIDEO Kanadskí mladíci oslavujú titul majstrov sveta: Turnaj ovládli s neuveriteľným skóre!

Kanadskí hokejisti ovládli MS v hokeji do 18 rokovKanadskí hokejisti ovládli MS v hokeji do 18 rokov Zdroj: IIHF/Chris Tanouye

FRISCO - Hokejisti Kanady vybojovali na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov v USA zlaté medaily. Vo finále si v noci na piatok poradili s ruskými rovesníkmi 5:3 a získali prvý titul od roku 2013. V súboji o bronz uspel Švédi, ktorí deklasovali Fínsko 8:0.

Kanada má prvú medailu od roku 2015, kedy bola druhýkrát za sebou tretia. Pri prvej účasti vo finále od posledného triumfu dvakrát doťahovala stratu. Skóre otvoril v šiestej minúte strelou z pozície medzi kruhmi šestnásťročný Matvej Mičkov, ktorý sa s 12 gólmi osamostatnil na druhej mieste historického poradia najlepších kanonierov na jednom šampionáte. Rekordmanmi sú so 14 gólmi ďalší Rus Alexander Ovečkin (v roku 2002) a Američan Cole Caufield (2019).

Connor Bedard síce v 15. minúte nepremenil trestné strieľanie, ale za 85 sekúnd sa už pätnásťročný najmladší hráč turnaja trafil po prieniku bekhendom a pripísal si šiesty presný zásah v treťom zápase play-off. V 19. minúte síce vrátil Rusku vedenie strelou z ľavého kruhu Dmitrij Bučelnikov, ale 45 sekúnd pred koncom prvého dejstva vyrovnal v presilovej hre Shane Wright.

V 25. minúte otočil stav strelou z ľavej strany z uhla Brennan Othmann a ešte v druhej tretine po spolupráci Wrighta a Brandta Clarkea zvýšil Logan Stankoven. V polovici tretej tretiny vykresal Rusku nádej v početnej výhode Vladimir Grudinin po prihrávke Mičkova, ktorý mal v zápase bilanciu 1+ 2 a ovládol produktivitu so 16 bodmi zo siedmich zápasov.

Výsledok dovŕšil 40 sekúnd pred koncom pri power play do prázdnej bránky kapitán Wright, ktorý si vo finále pripísal popri dvoch góloch aj asistenciu. Kanaďania na turnaji vyhrali všetkých sedem zápasov so skóre 51:12.

V boji o bronz ovládli severské derby obhajcovia titulu Švédi a kanonádou proti Fínsku si napravili chuť po debakli s Kanadou zo základnej skupiny 1:12 aj zo semifinále 1:8.

Finále:

Kanada - Rusko 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Góly: 16. Bedard, 20. Wright, 25. Othmann, 37. Stankoven, 60. Wright - 6. Mičkov, 19. Buchelnikov, 50. Grudinin

O 3. miesto:

Fínsko - Švédsko 0:8 (0:2, 0:2, 0:4)
Góly: 5. Rosen, 20. Robertsson, 24. Edvinsson, 26. Sjöberg, 46. Moberg, 52. Hasa, 55. Östlund, 60. Rosen

Viac o téme: Rusko Švédsko Fínsko Kanada
  • Zdroj: TASR, ČTK