Kanoisti napodobnili úspech žien: Slafkovský, Martikán a Beňuš oslavujú zlato!

Michal MartikánMichal Martikán Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

IVREA - Slovenskí kanoisti získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskom meste Ivrea zlaté medaily v 3xC1 mužov. Hliadka v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš zvíťazila v piatkovom finále tímovej súťaže pred domácimi Talianmi (+4,15 s) a Slovincami (+7,52). Pre Slovensko je to na prebiehajúcom šampionáte druhé zlato po triumfe kanoistiek vo finále 3xC1 žien.

Slováci vyštartovali v desaťčlennom finále ako tretí v poradí, kanálom prešli rýchlo a čisto a dostali sa do vedenia. K ich výkonu sa najviac priblížili Taliani, ťuk na 23. bráne však znamenal, že sa zaradili na druhú priečku. Pôvodne tretí skončili Česi, ale jury im dodatočne udelila dvojsekundovú penalizáciu, čo ich odsunulo so 4 trestnými sekundami až na šiestu priečku.

Ako poslední mohli Slovákov ohroziť obhajcovia titulu z Prahy Slovinci v zložení Benjamin Savšek, Luka Božič a Nej Polenčič. Napriek ťuku na siedmej bráne zaostávali na prvom medzičase iba o 1,37 s, ďalšia chyba na dvanástke však znamenala koniec nádejí na triumf a Slovinci sa museli uspokojiť s bronzovými medailami. Štvrtým Nemcom unikol cenný kov o osem stotiniek (+7,60).

Slovenskí reprezentanti naposledy získali na ME zlato v tejto disciplíne na domácom šampionáte v roku 2016 v Liptovskom Mikuláši, keď rovnako triumfovala posádka Slafkovský, Martikán, Beňuš. Slováci sa stali majstrami Európy v 3xC1 mužov už dvanástykrát, z toho šiestykrát v tomto zložení. Pri všetkých dvanástich prvenstvách bol päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán. "Nemali sme inú možnosť, keďže dievčatá vyhrali pred nami fantastickou čistou jazdou. Keby sme to pokazili, znížili by sme hodnotu skvelo vyskladaného tímu. Treba mať šport len rád a sústrediť sa, to je všetko," citoval člena VŠC Dukla Banská Bystrica portál canoe.sk.

Súhlasil s ním aj kolega Alexander Slafkovský, úspech kanoistov vraj spočíva najmä v tom, že tímové jazdy vôbec netrénujú: "Očividne nám to sedí. Z tejto jazdy si každý odnáša svoj zážitok, každému sa niečo stalo a bol na pokraji toho, že buď sa zrazíme alebo nám niečo nevyjde. Ale nakoniec sme z toho vykorčuľovali úplne famózne."

Úspech na náročnej vode potešil aj člena Športového centra polície Mateja Beňuša. "Pred jazdou sme si povedali, kde si treba dávať pozor a vždy sme to zakončili, že musíme zaimprovizovať. To nám ide najlepšie. Bolo tam viac momentov, keď som musel Mišovi vyliezť na loď, párkrát som sa zľakol, že ho zrazím. Ale našťastie nám to opäť vyšlo a sme nesmierne šťastní," zhodnotil jazdu strieborný medailista z OH 2016 v Riu de Janeiro.

Práve olympiáda a boj o účasť v Tokiu bude odteraz hlavný motív zvyšných súťažných dní v Taliansku, po ceremoniáli sa z tímových kolegov stávajú rivali. "Samozrejme, treba sa pripraviť čo najlepšie, je, žiaľ, iba jedno miesto pre našu krajinu, treba sa sústrediť a čas ukáže, ako to bude. Je možno čas sa zamyslieť a zabojovať aj na diplomatickom poli, aby náš šport vyzeral, ako má a nie s jedným miestom pre krajinu. Lebo už je teraz jasné, že mnohí olympijskí víťazi a majstri sveta už nebudú na olympijských hrách, čo je pre preteky nesmierna škoda," konštatoval Martikán, ktorého doplnil Beňuš: "Nie je to náš prvý olympijský rozstrel, už sme ich zažili niekoľko, každý sa pripravil, každý tam chce ísť. Dnes sme sa skoncentrovali, boli sme jeden tím a vyhrali sme. V nedeľu uvidíme, kto pôjde najlepšie a bude reprezentovať Slovensko. Ostatní mu budeme z domu držať palce."

V podobnom duchu hovoril pre RTVS aj Slafkovský: "Dnes sme šli ako skvelý tím, v nedeľu každý sám za seba. Myslím si, že sa bude rozhodovať až vo finále. Každý z nás dá do toho maximum a až keď dôjdeme do cieľa, uvidíme, ako to dopadne."

Viac o téme: Michal Martikán Matej Beňuš Alexander Slafkovský
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR