Superliga je v troskách! Deväť klubov sa s UEFA dohodlo, ďalším trom hrozia sankcie

Európska Superliga Európska Superliga Zdroj: twitter.com

NYON - Deväť z dvanástich futbalových klubov sa už aj formálne vzdalo svojej účasti v neúspešnom projekte európskej Superligy. Zároveň uzavreli s Európskou futbalovou úniou dohodu o finančnom postihu za ich pôvodný plán vytvoriť nezávislú elitnú súťaž. Dohodu odmietli Real Madrid, FC Barcelona i Juventus Turín a preto budú podľa piatkového stanoviska UEFA čeliť disciplinárnemu konaniu. Hrozí im aj vyradenie z Ligy majstrov.

Šesť anglických klubov, oba milánske tímy a Atletico Madrid súhlasili, že sa vzdajú sumy v hodnote 5% príjmu za účasť v budúcej sezóne európskych pohárov v prospech UEFA. Zároveň strešnej organizácii európskeho futbalu odovzdajú v rámci takzvaného gesta dobrej vôle súhrnnú sumu 15 miliónov eur pre detský a mládežnícky futbal. Taktiež sa zaviazali akceptovať pokutu 100 miliónov eur, ak budú v budúcnosti pokračovať v rokovaniach o účasti v neautorizovaných súťažiach a 50 miliónov eur ak porušia ďalšie záväzky voči UEFA, vyplývajúcich zo zmluvy.

"Sú to významné prostriedky, ktoré od daných klubov dostaneme, ale nič z toho nezostane v UEFA. Všetko sa investuje do mládežníckeho a amatérskeho futbalu a odovzdá lokálnym komunitám v celej Európe, vrátane Veľkej Británie. Tieto kluby si rýchlo uvedomili svoju chybu a vykonali kroky na preukázanie svojej ľútosti a k vytvoreniu budúcich záväzkov voči európskemu futbalu. To sa však nedá povedať o kluboch, ktoré naďalej zostávajú v takzvanej Superlige. UEFA sa teraz nimi bude musieť zaoberať," citovala agentúra AP prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina.

Viac o téme: UEFA FC Barcelona Real Madrid Juventus Turín
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články