Volejbalistky pokračujú v boji o európsky šampionát: Slovenky s Kosovom nestratili ani set

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

PODGORICA - Slovenské volejbalistky zvíťazili aj v druhom dueli na prvom z dvoch turnajov kvalifikácie ME 2021. V Podgorici zdolali v sobotu v D-skupine Kosovo hladko 3:0 a na čele tabuľky majú šesť bodov. V nedeľu o 20.00 h nastúpia proti domácej Čiernej Hore, druhý turnaj odohrajú Slovenky na budúci týždeň v Nitre.

Prvý štart v najcennejšom drese si pripísali libero Ema Magdinová a nahrávačka Anna Kohútová. Informovala o tom oficiálna stránka Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

V ďalšom sobotnom zápase Fínsko zdolalo Čiernu Horu 3:2. V skupine sú v hre dve miestenky na európsky šampionát, ktorý sa uskutoční od 18. augusta do 4. septembra v Srbsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku.

Tréner Fenoglio nechal odpočívať smečiarku Radosovú, na pozícii univerzálky nastúpila Šunderlíková. Slovenky od úvodu diktovali tempo, viedli 4:0 aj 12:7. V priebehu úvodného setu Fričová nahradila Palgutovú, Hrušecká neskôr esom zvýšila už na 18:12 a favoritky uspeli o desať bodov. V útoku sa darilo najmä Šunderlíkovej a Žernovičovej, ktorá v sete dosiahla aj tri zo šiestich slovenských es.

Aj druhý set patril Slovenkám, ktoré viedli 5:2, po ese Fričovej 10:5. Kosovčanky síce neskôr skorigovali z 8:14 na 14:15, ale Slovenky rýchlo odpovedali (19:14) a bez problémov zvíťazili aj v tejto časti (25:17). Kouč Fenoglio doprial v týchto chvíľach reprezentačný debut Magdinovej aj Kohútovej.

Od tretieho setu Šunderlíkovú vystriedala Krišková a servisom robila Kosovčankám veľké problémy, po jej šnúre podaní boli Slovenky opäť na koni (9:3). Náskok si udržiavali (13:5), po ďalšom ese Kriškovej viedli už 19:11 a v závere premenili tretí mečbal zásluhou bloku striedajúcej Körmendyovej. Celkovo si Slovenky pripísali 11 blokov a 13 es.

Kvalifikácia ME 2021 žien - D-skupina - prvý turnaj - Podgorica:

Kosovo - Slovensko 0:3 (-15, -17, -16)
Rozhodovali: Jurkovičová (Chor.) a Cevik (Tur.), bez divákov

Kosovo: Jahová 0, V. Kadriuová 8, B. Kadriuová 5, Sylejmaniová 9, Ilaziová 5, Ramadaniová 5, libero Hyseniová (Z. Kadriuová 1, Geciová 0, Bajraktariová 0). Tréner: L. Ilazi.

Slovensko: M. Žernovič 14, Abrhámová 8, Šunderlíková 12, Palgutová 3, Tereza Hrušecká 6, Koseková 3, liberá Jančová a Magdinová (K. Fričová 7, Kohútová 0, Krišková 4, Körmendyová 2). Tréner: M. Fenoglio.

Hlasy po zápase (zdroj: svf.sk):

Marco Fenoglio, tréner SR: "Dnešný zápas bol dôležitý pre tento turnaj aj pre naše postavenie vo svetovom rebríčku. Som rád, že sme zvíťazili 3:0 a tiež, že som mohol použiť prakticky všetky hráčky z lavičky. Zvlášť som rád za Annu Kohútovú, je ešte veľmi mladá, ale veľmi talentovaná a má charakter. Dostala príležitosť v druhom aj treťom sete a tím na ihrisku dobre organizovala. S dnešným výkonom som naozaj spokojný."

Barbora Koseková, nahrávačka a kapitánka SR: "Dnešné víťazstvo nás veľmi teší, vážime si ho. Museli sme sa koncentrovať od prvej lopty až do konca zápasu, takéto družstvá sú vždy veľmi nepríjemné a bojujú až do konca. Som rada, že máme šesť bodov a že dostali príležitosť aj mladšie hráčky. Určite to bol pre nich zážitok a teším sa, že mali takýto úspešný vstup do reprezentácie."

Karolína Fričová, smečiarka SR: "V prvom rade by som sa chcela poďakovať trénerovi za to, že som dostala toľko priestoru, že nás postavil na ihrisko viacero mladých hráčok a mohli sme si zahrať v kvalifikácii. Dôležité bolo, že sme súperkám nedovolili rozohrať sa, že sme si postrážili servis, dokázali sme ich zatlačiť a poradili sme si aj s ich netradičným spôsobom útoku. Boli to nižšie súperky, ale dobré obranárky a hrali veľa technických lôpt. Ubránili sme ich však a boli sme aj dôsledné v útoku. Je dobré, že sme tiež ušetrili nejaké sily pred zajtrajším dôležitým zápasom s Čiernou Horou."

Ema Magdinová, libero SR: "Som rada, že som dostala možnosť zahrať si prvýkrát v reprezentácii, že mi tréner veril. Zápas bol iný než včerajší s Fínskom, museli sme sa koncentrovať na každú loptu a nemohli sme poľaviť, aby sa súper nedostal na koňa. Som rada, že sme to koncentrovaným výkonom dotiahli do víťazného konca a teším sa z ďalších troch bodov. Verím, že zajtra takisto zvíťazíme a odídeme domov s deviatimi bodmi."

Ďalší výsledok D-skupiny:

Fínsko - Čierna Hora 3:2 (-24, 23, 17, -22, 13)

Tabuľka D-skupiny:
1. SLOVENSKO   2-0 6:1 6
2. Čierna Hora 1-1 5:2 4
3. Fínsko      1-1 4:5 2
4. Kosovo      0-2 0:6 0

Viac o téme: Slovensko Kosovo
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR