Skvelý výkon slovenských slalomárov: Beňuš strieborný, Martikán v TOP 7

Slovenský reprezentant Matej BeňušSlovenský reprezentant Matej Beňuš Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

IVREA - Slovenský vodný slalomár Matej Beňuš bude v Tokiu obhajovať striebornú medailu v C1 z OH 2016. Účasť v Japonsku si vybojoval na ME v Ivrei, keď v nedeľnom finále obsadil druhé miesto. Jeho krajan Michal Martikán bol na siedmej priečke. Alexander Slafkovský nepostúpil do finále.

Beňuš predviedol čistú a svižnú jazdu, rýchlejší bol iba Francúz Denis Gargaud Chanut, ktorý najprv inkasoval 50-sekundovú penalizáciu, ale neskôr ju rozhodcovia odvolali a s 1,10-sekundovým náskokom získal zlato. Tretí bol Nemec Sideris Tasiadis s mankom 1,92 s na víťaza.

Beňuš si vďaka striebru vybojoval aj účasť pod piatimi kruhmi. "Krásne to znie. Bol to veľmi dlhý nominačný súboj, mal som tých najťažších súperov a preto som nesmierne šťastný. Ono sa to ľahko povie, že nerozmýšľať nad tým, ale v kútiku duše to tam je. Snažil som sa koncentrovať na svoj výkon, neurobiť veľkú chybu," citoval Beňuša web Slovenskej kanoistiky canoe.sk.

Martikán sa vyhol penalizácii, ale pôsobil strnulejšie a vypádloval si siedme miesto so stratou 3,22 sekundy na Gargauda Chanuta. Dvojnásobný olympijský víťaz nepridá šiestu účasť pod piatimi kruhmi, pred ME bol v najhoršej pozícii v rámci internej kvalifikácie, no po definitíve netajil sklamanie. "Škoda, no, jazdilo sa mi celkom dobre, vo finálovej jazde som spravil pár chybičiek, zle som zareagoval na vodu na jednom mieste a stratil som čas. Taký je vodný slalom," povedal podľa canoe.sk 41-ročný Martikán.

Smolu mal Slafkovský, ktorému nevyšlo semifinále a obsadil nepostupovú 16. priečku, na najlepšiu desiatku mu chýbalo 0,64 sekundy. V internej nominačke uspel Beňuš s 87 bodmi, Slafkovský a Martinkán mali zhodne 83 bodov. Do úvahy sa brali tri najlepšie výsledky z ME, zo 4. a 5. kola Svetového pohára 2019 a MS v Seu d'Urgell 2019. Slafkovský bol sklamaný, jeho tréner Stanislav Gejdoš pre RTVS priznal, že ani sám nevedel, v čom bol problém: "V aute prvý raz prehovoril, pričom mi len povedal, že tomu nerozumie. Urobil všetko, čo mohol. Úprimne, ani ja ešte nie. O tom je šport. Aj mňa sa ťažko hľadajú slová."

Tridsaťosemročný Slafkovský sa podľa Gejdoša o ďalšom smerovaní kariéry ešte nerozhodol: "Od svojho zamestnávateľa VŠC Dukla Banská Bystrica dostal na najbližšie dni voľno, aby si odpočinul a premyslel, čo ďalej. Len som mu povedal, že by som ho veľmi rád videl na domácich majstrovstvách sveta v septembri v Bratislave. Celý život chcel ísť na olympijské hry, v konkurencii Mateja Beňuša a Michala Martikána je už interná kvalifikácia taká malá olympiáda... Nech ide najlepší, Sašovi dnes odišla v jednom valci."

výsledky - ME vo vodnom slalome:
C1 muži: 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 87,55 s (0), 2. Matej BEŇUŠ (SR) 88,65 (0), 3. Sideris Tasiadis (Nem.) 89,47 (0), 4. Raffaello Ivaldi (Tal.) 89,84 (0), 5. Nicolas Gestin (Fr.) 89,94 (2), 6. Benjamin Savšek (Slovin.) 90,24 (0), 7. Michal MARTIKÁN (SR) 90,77 (0), ... v semifinále 16. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) 92,90 (0) - nepostúpil do finále

Viac o téme: Michal Martikán Matej Beňuš Alexander Slafkovský