VIDEO Kontroverzný Rodman hviezdil s Jordanom: Patril k najlepším, dnes oslavuje jubileum

Bývalý americký basketbalista Dennis RodmanBývalý americký basketbalista Dennis Rodman Zdroj: TASR/AP/David Guttenfelder

CHICAGO - Výstredný americký basketbalista Dennis Rodman, prezývaný The Worm (Červ), ktorý dnes, 13. mája oslávi svoje 60. narodeniny, patril svojho času k najlepším podkošovým hráčom NBA. V najvyššej zámorskej lige strávil 14 rokov, päťkrát získal titul šampióna (s Detroitom Pistons a Chicagom Bulls), dvakrát bol vyhlásený za najlepšieho brániaceho hráča ligy a sedem sezón po sebe vyhral štatistiku doskokov.

V Chicagu Bulls vytvorili spolu s Jordanom a Pippenom nezastivteľňu trojicu, ktorá naháňala strach celej ligy. Pozornosť však Rodman nepútal len svojím basketbalovým umením, ale aj kontroveznými aférkami. Je známy svojimi početnými milostnými vzťahmi, alkoholovými párty, konfliktmi s políciou a extravagantným vzhľadom - divoko nafarbenými vlasmi, bohatým tetovaním a piercingom.

Vďaka svojmu nevšednému zjavu si strihol aj niekoľko rolí v hollywoodskych filmoch. Svoju profesionálnu kariéru ukončil v roku 2000, ale aj potom plnil stránky tlače. V roku 2008 bol napríklad kvôli domácemu násiliu odsúdený k trojročnému podmienečnému trestu, o rok neskôr bol v Nemecku krátko zadržaný, pretože nezaplatil účet v hoteli.

Bývalý hviezdny americký basketbalista Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Kyodo News

Známy je tiež priateľským vzťahom so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorého v KĽDR niekoľkokrát navštívil. "Len sa snažím otvoriť dvere," vyhlásil po jednom návrate zo Severnej Kórey.

Viac o téme: Dennis Rodman Chicago Bulls Detroit Pistons
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK