Rallye Dakar opäť len v Saudskej Arábii: Slováci sa vydajú do púšte v tento dátum

Štefan SvitkoŠtefan Svitko Zdroj: Profimedia

DŽIDDA - Budúci ročník Rallye Dakar sa tretíkrát za sebou uskutoční výhradne na území Saudskej Arábie. Hoci sa špekulovalo o možnosti, že by trať slávneho závodu zavítala do niektorého z okolitých štátov, usporiadatelia sa rozhodli, že sa tak nestane. Pre pretekárov však pripravili trať, ktorá bude z 80 percent nová. Štart 44. ročníka rely bude 2. januára v Hail, cieľ 14. januára v Džidde. Na štart by sa mali opäť postaviť až štyria Slováci - Štefan Svitko, Ivan Jakeš, Martin Benko a Erik Vlčák.

Organizátori zatiaľ zverejnili iba základné informácie s tromi mestami, ktorými trať povedie. Vedľa Hail a Džiddy je to Rijád. To by však mali byť jediné zhodné body s minulými ročníkmi, rovnako ako pred rokom sľubujú viac dún a piesku.

"Malo by byť viac piesku. Z Hail sa pôjde na juh, takže by nás na začiatku mali čakať piesky s ťavou trávou. Následne by sme mali krosové aj takzvané ománske piesky. Pieskov by malo byť naozaj veľa, čo je najväčšia novinka, ktorú sme sa dozvedeli," uviedol český pilot kamiónu Iveco Martin Macík.

Pred "ostrým" štartom 2. januára by malo rovnako ako tento rok dôjsť na prológ, ktorý určí štartové poradie do úvodnej etapy. Deň odpočinku je naplánovaný na 8. januára, dve etapy by mali mať štart aj cieľ na jednom mieste.

Na rozdiel od tohto roka bude väčšina štartujúcich pretekať s elektronickými roadbookmi. Tento rok ich mali k dispozícii len prioritní jazdci jednotlivých kategórií, v roku 2022 s nimi pôjdu všetky posádky osobných vozov, kamiónov, buggýn a elitní motocyklisti a štvorkolkári. Organizátori sa tiež chystajú vypísať nové podkategórie, napríklad pre vozidlá s alternatívnym pohonom.

Druhýkrát bude súčasťou Dakaru kategória Klasik, ktorá by však mala byť náročnejšia a nemalo by sa jednať len o jazdu pravidelnosti ako tento rok.

Viac o téme: Štefan Svitko Ivan Jakeš Rallye Dakar
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy